READING

Co pomaga na zatoki? 10 sprawdzonych sposobów

Co pomaga na zatoki? 10 sprawdzonych sposobów

Chyba każdy z nas się z tym kiedyś zmagał. Zapalenie zatok – uciążliwy ból głowy, niedrożność nosa. Jak temu szybko i sprawnie zaradzić? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Koniecznie je wypróbuj!

1. Inhalacje

Wykonasz je samodzielnie. Potrzebujesz tylko miski z gorącą wodą, ręcznika i kilka łyżek soli bocheńskiej, którą kupisz w aptece za około 5 złotych. Pochyl się nad miską, nakładając na głowę ręcznik. Inhaluj się przynajmniej kilka minut. Roztwór do inhalacji możesz przygotować również dodając do gorącej wody olejku eukaliptusowego, który działa antybakteryjnie. Jeśli ta metoda robienia inhalacji jest dla Ciebie wyjątkowo uporczywa, może warto zakupić inhalator? Możesz go kupić w każdej aptece już od 100 zł. Inhalator taki posiada różne końcówki, w tym do nosa.

2. Cebula, czosnek, chrzan

Wdychanie zapachu cebuli, czosnku lub startego chrzanu może okazać się bardzo pomocne! Rozkrojoną cebulę możesz na noc położyć w pobliżu twojego łóżka, a na kaloryfer powiesić zwilżony ręcznik dodatkowy skropiony olejkiem eukaliptusowym.

cebula i czosnek

Kilka jego kropel rozprowadź również na pościeli. Możesz również wykonać syrop z cebuli. Czosnek jest naturalnym antybiotykiem, dlatego powinieneś go częściej spożywać w trakcie choroby, ale również po wyleczeniu, jako wzmocnienie organizmu.

3. Leki na bazie ziół

Przykładowo sinupret. W swoim składzie zawiera: korzeń goryczki, pierwiosnka, kwiat bzu czarnego, ziele werbeny i szczawiu. Powoduje on rozrzedzenie śluzu i zmniejszenie obrzęku błon śluzowych nosa. Jest dość drogi, ale skuteczny. W aptece możesz znaleźć jego tańsze odpowiedniki

4. Leki w aerozolu

Oczyszczają nos z zalegającej wydzieliny, pomagają w jego udrożnieniu. Do udrożnienia zatkanego nosa polecany jest spray hipertoniczny.

5. Maści rozgrzewające

Posmaruj maścią nie tylko klatkę piersiową, ale również czoło i skronie. Rozgrzeje ona twoje ciało i uwolni olejki, które wpłyną kojąco i odkażająco na twój oddech.

eukaliptus olejki

6. Plasterki na pidżamkę

jeśli z niedrożnym nosem musi zmierzyć się dziecko (lub dorosły), który ma zbyt delikatną skórę na wszelkiego rodzaju maści rozgrzewające, warto kupić plasterki, które przez kilka godzin uwalniają zapach eukaliptusowy, co wpływa kojąco na nos, odblokowując go, a przy tym nie podrażniają skóry. Dostaniesz je w aptece. Warto!

7. Sztyfty do nosa

które mają w swoim składzie olejki eteryczne, pomagają w odblokowaniu nosa. Są małe, możesz je mieć w zasięgu ręki, np. w kieszeni.

8. Płyny do kąpieli z aromatycznymi olejkami

Pomogą Ci się odprężyć i dają możliwość odblokowania nosa. Do gorącej wody możesz wsypać również kilka łyżek soli bocheńskiej, która daje podobne efekty.

9. Kompres z grochu

Do bawełnianej skarpetki włóż kilka łyżek grochu, i soli bocheńskiej. Zawiąż i włóż do rozgrzanego piekarnika na kilka minut. Taki kompres przykładaj do czoła nawet kilka razy dziennie.

gorczyca liście

10. Kompres z gorczycy

Postępuj tak, jak w przypadku wykonania kompresu z grochu. Zapach gorczycy szybko powinien udrożnić zatkany nos. Swobodnego, zdrowego oddechu


  1. Zakopianka

    1 grudnia

    Jak mnie bolą zatoki to jestem całkowicie wyłączona z życia. Muszę zastosować w praktyce te wskazówki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.