READING

Jak leczyć zatoki domowymi sposobami?

Jak leczyć zatoki domowymi sposobami?

Tabletki i termometr

Zapalenie zatok to jedna z tych niezwykle uciążliwych przypadłości, która jest w stanie rozłożyć każdego. Otępiający ból u nasady nosa, połączony z bólem głowy, który nasilają się przy pochylaniu, potrafi skutecznie obrzydzić nam życie. Znając objawy i będąc w początkowej fazie choroby można spróbować samemu je załagodzić. Domowych sposobów na zapalenie zatok jest kilka i warto z nich skorzystać.

Inhalacje

To chyba najpopularniejsza z metod, która często jest stosowana nie tylko przy zapaleniu zatok, ale i przy katarze oraz innych dolegliwościach. Najprościej inhalację wykonać z połączenia ciepłej wody oraz soli kuchennej, przy czym powinno to być około 7 łyżek na litr. Można również dodać kilka kropel olejku mentolowego albo herbaty miętowej, a także dodać olejek eukaliptusowy. Inhalacje najlepiej robić sobie dwa razy dziennie przez kilka dni.M/p>

Kompresy z soli

Chodzi oczywiście o sól leczniczą, którą można łatwo kupić w aptece. Należy kilka garści gruboziarnistej soli rozgrzać na patelni, potem owinąć w materiał, najlepiej w jakąś płócienną ściereczkę, a następnie przyłożyć do czoła. Trzeba pamiętać, by wcześniej sprawdzić temperaturę materiału, ponieważ nie może on być za gorący. Po takim zabiegu najlepiej przez parę godzin nie wychodzić z domu, szczególnie gdy jest zimno. To samo można zrobić z ziarnami gorczycy.

Maści rozgrzewające

Maści to kolejny popularny sposób na walkę z zatokami. Działają na połączonej zasadzie inhalacji i okładów. Mają działanie przeciwbólowe i udrażniające nos. Takie maści można znaleźć w aptece. Najlepsze są te eukaliptusowe, rozmarynowe, sosnowe czy kamforowe. Taką maść należy wmasować w okolice czoła i skroni, a następnie przewiązać przewiązać głową ciepłą opaską. Ta metoda bardzo pomaga, ale ma też swoje wady i nie jest polecana osobom o wrażliwej i naczyniowej skórze, ponieważ maści mocno wysuszają i mogą podrażniać.

Igły sosnowe trzymane w dłoniach

Napar malinowo-lipowy

Jest to przede wszystkim napój mocno rozgrzewający, działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Wystarczy mieć odrobinę suszonych malin oraz kwiatostanów lipy, zalać wrzątkiem i zostawić pod przykryciem na 10 minut do zaparzenia. Dobrze jest również dodać łyżkę miodu spadziowego, a wówczas napój będzie miał jeszcze lepsze właściwości. Najlepiej pić herbatę, gdy jest jeszcze ciepła.

Nawilżenie

To coś, o czym powinno się pamiętać zawsze. Błony śluzowe, w czasie zapalenia zatok są zapchane, a to nie działa na nie korzystnie. Dlatego w czasie choroby zaleca się picie jak największej ilości płynów. Przede wszystkim mowa tu jest o wodzie mineralnej oraz naparze z malin i lipy, ponieważ działają one rozrzedzająco na wydzielinę nosową. Pije się wówczas znacznie więcej, bo nawet do trzech litrów na dobę. Trzeba również pamiętać o odpowiednim nawilżeniu powierza w domu, warto więc położyć mokre ręczniki na kaloryferze, albo zainwestować w specjalny nawilżacz powietrza.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli choroba utrzymuje się zbyt długo, lepiej pójść do lekarza, ponieważ zapalenie zatok może przynieść liczne powikłania.


  1. Papużka

    30 listopada

    Dobrze, że trafiłam na ten artykuł bo często mam problemy z zatokami.

  2. Farma

    8 września

    Na zatoki dobre jest przepłukiwanie. W aptece można odstać specjalny płyn i buteleczkę do przepłukiwania zatok. Polecam 😉

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.