Wkładki zamkowe są podstawowym elementem drzwi wejściowych, które mają za zadanie chronić nas przed intruzami i zapewniać bezpieczeństwo. W razie potrzeby, wkładki możemy wymieniać bez konieczności demontażu całego zamka, dlatego nie musimy się martwić, jeśli zgubimy klucz lub dostanie się on w niepowołane ręce.
• Jakie są rodzaje wkładek zamkowych?
• Na jakie typy dzielą się wkładki do zamków?
• Jaką wkładkę zamkową wybrać?
• Jak zmierzyć wkładkę do zamka?
Jakie są rodzaje wkładek zamkowych?
Wszystkie wkładki działają na podobnej zasadzie, jednak dzieli się je na kilka podstawowych typów, m.in. ze względu na zastosowanie, normy bezpieczeństwa czy konstrukcję. Najczęściej spotykanym wariantem są wkładki bębenkowe. Otwarcie zamka następuje po odblokowaniu specjalnego bębenka oraz jego obrót. Jest to solidna i skuteczna konstrukcja, dzięki czemu rzadko dochodzi do awarii i zniszczenia.
Ważnym kryterium podziału jest fakt, że wkładki zamkowe mają różne rozmiary, które trzeba znać przeglądając oferty w sieci: stukpuk.pl/narzedzia-reczne/narzedzia-budowlane/okucia-budowlane/wkladki-zamkowe. Przede wszystkim, wkładki do zamków dzielimy na symetryczne oraz asymetryczne. Te pierwsze, umieszczane są centralnie w skrzydle drzwiowym, a z obydwóch stron mechanizmu wkładka posiada jednakową długość. Wkładki zamkowe asymetryczne, głównie wykorzystywane są w większości modeli drzwi antywłamaniowych, czyli tam, gdzie skrzydło drzwiowe jest grubsze.
Na jakie typy dzielą się wkładki do zamków?
Wcześniej już wspomniane wkładki bębenkowe mogą być dwustronne, czyli posiadające z obu stron otwór na klucz, dzięki czemu można obsługiwać je od zewnątrz i od wewnątrz. Tego typu wkładki są bardzo popularne ze względu na swoją uniwersalność, jak i korzystną cenę. Innym rodzajem wkładek są modele z gałką. Działają na tej samej zasadzie, natomiast, zamiast dziurki na klucz, po wewnętrznej stronie znajduje się gałka, służąca do otwierania drzwi. Jest to wygodne rozwiązanie ze względu na możliwość szybkiego i sprawnego zamykania drzwi oraz opcji skorzystania z zamka od wewnątrz, w momencie zgubienia klucza.
Trzecim typem jest wkładka jednostronna. Po jednej stronie drzwi, wkładka nie jest w ogóle widoczna i nie posiada mechanizmu otwierającego. Jest to bardzo dobry rodzaj zabezpieczenia, jednak ze względu na brak możliwości korzystania z niej z obu stron, nie wszędzie będziemy mogli ją zainstalować.
Istnieją także wkładki patentowe, które spełniają wyższe kryteria bezpieczeństwa niż klasyczne wkładki bębenkowe. Posiadają dodatkowe mechanizmy zabezpieczające przed niechcianym otwarciem zamka. Wkładka patentowa jednostronna idealnie więc nada się do zabezpieczenia np. drzwi garażowych, a dwustronna, do drzwi wejściowych domów i mieszkań.
Wkładki patentowe dzielimy na profilowe i cylindryczne. Typ profilowy przeznaczony jest do większości, łatwo dostępnych na rynku, zamków wpuszczanych. Wkładki cylindryczne stosowane są w zamkach nawierzchniowych dodatkowych, potocznie zwanych Łucznikami.
Jaką wkładkę zamkową wybrać?
Aby odpowiednio dobrać wkładkę do zamka, należy zwrócić uwagę na trzy podstawowe aspekty: konstrukcję, poziom zabezpieczeń i wymiary. W przypadku konstrukcji, wybieramy taki model, który najlepiej spełni swoją funkcję w danym miejscu. W przypadku nowoczesnych drzwi antywłamaniowych bardzo dobrze sprawdzi się wkładka asymetryczna niklowa. Jest ona odporna na korozję, twarda i wytrzymała, a także jej koszt jest przystępny.
Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, wkładki dzieli się na klasy zabezpieczeń: od 1 do 6. Często też możemy spotkać się z wartościami klasy odporności na atak: 0, 1, 2. Najlepiej więc zabezpieczają wkładki zamkowe o klasach 6, w przypadku pierwszego kryterium i 2, w przypadku drugiego. Warto zastanowić się nad zakupem wkładki z hartowanym kołkiem wewnątrz. Taka konstrukcja uniemożliwia potencjalnym złodziejom rozwiercenie zamka. Odpowiednie zapadki we wkładkach o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa, utrudnią posłużenie się wytrychem.
Jak zmierzyć wkładkę do zamka?
Na koniec wymiary. Muszą być one właściwie dopasowane do drzwi, gdyż od tego zależy wygoda użytkowania i bezpieczeństwo. Przede wszystkim, wkładka zamkowa nie powinna wystawać więcej niż 2-3 mm poza szyld.
Rozmiar wkładki oznaczany jest dwoma wymiarami i są to odległości od osi śruby wkładki inaczej nazywanej osią zabieraka. Dla przykładu, wkładka o wymiarach 30/30 będzie odpowiednia do drzwi o grubości 40 mm, gdzie szyldy wystają po 10 mm z każdej strony. W przypadku wkładki z gałką, zawsze pamiętajmy by określić, po której stronie wkładki ma się znajdować gałka.
Hanna
2 lutego
Dzień dobry
Chciałabym się dowiedzieć jakie normy lub przepisy regulują wymiary wkładek do drzwi a przede wszystkim to, że wkładka zamkowa nie powinna wystawać więcej niż 2-3 mm poza szyld.
Byłabym bardzo wdzięczna za taką informację.