READING

Przyciemnianie szyb w aucie – dlaczego warto?

Przyciemnianie szyb w aucie – dlaczego warto?

nissan z przyciemnianymi szybami

Czy myślałeś o przyciemnieniu szyb w swoim samochodzie? Czy nieraz z zazdrością patrzyłeś na elegancko się prezentujące wozy z takimi właśnie szybami? A może wręcz przeciwnie, uważasz to za niepotrzebną fanaberię? Jak się okazuje, przyciemnione szyby nie są tylko kaprysem kierowców. Naprawdę mogą przynieść wiele korzyści. Jakich? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Przyciemnianie szyb coraz popularniejsze

Jeszcze do niedawna auto z przyciemnianymi szybami kojarzyło się powszechnie z kierowcami, którzy ba siłę chcą za pomocą swojego wozu się lansować, ewentualnie z typami, którzy mają coś do ukrycia, lub politykami czy biznesmenami, chcącymi odgrodzić się od „pospólstwa”. Teraz się to zmienia – przyciemnione szyby stają się coraz powszechniejsze. Wystarczy rzec, że specjaliści od przyciemniania szyb (np. z: http://www.przyciemnianie-szyb-gliwice.pl) także pozytywnie wypowiadają się w tym temacie – okazuje się, że obecnie na taki zabieg decyduje się coraz więcej osób, a najczęściej są to rodziny z małymi dziećmi.

Kierowcy zaczynają więc dostrzegać zalety przyciemnionych szyb. Ale jakie właściwie są powody? Cóż to za zalety? Jakie korzyści niesie ze sobą przyciemnienie szyb?

Wygląd samochodu

Tym co rzuca się w oczy na początek, jest oczywiście efekt wizualny. Auto o przyciemnionych szybach wygląda jak zupełnie inny samochód – zyskuje charakter i własny styl. Można nawet powiedzieć, że wygląda w pewnym stopniu luksusowo, kojarzy się z czymś z „wyższej półki”, choć przecież zabieg przyciemniania szyb zwykle nie należy wcale do kosztownych. A skoro niskim kosztem możemy osiągnąć taki efekt, to nad czym się zastanawiać?

Prywatność

Dużo osób bardzo ceni sobie prywatność w wielu dziedzinach życia, toteż naturalne, że dotyczy to również ich podejścia do samochodu. Nie każdy życzy sobie, by ludzie zaglądali mu przez szyby do auta. Przyciemniane szyby zaś działają na podobnej zasadzie jak lustro weneckie – ze środka pojazdu można bez przeszkód obserwować otoczenie, natomiast z zewnątrz nikt niczego nie dojrzy. A to ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy wyposażenie wnętrza samochodu jest kosztowne lub przewozimy nim coś cennego.

Z tej przyczyny przyciemniane szyby są coraz częściej spotykane w samochodach firm budowlanych, przewożących drogi sprzęt. Ale i inni kierowcy nieraz chcą w ten sposób zabezpieczyć się przed złodziejami.

białe bmw z przyciemnionymi szybami

Termoizolacja

Przyciemnianie szyb przynosi też korzyści, z których być może nie każdy zdaje sobie sprawę. Chodzi tu o izolację termiczną. Folia, którą nakłada się dla przyciemnienia szyb, pomaga utrzymać wewnątrz pojazdu przyjemną temperaturę nawet podczas największych upałów, zmniejsza bowiem nagrzewanie się wnętrza pojazdu nawet o sześćdziesiąt procent. To znacznie poprawia komfort pasażerów. Zapewnia też ochronę przed promieniami UV. Zimą z kolei przyciemnione szyby także nam się przysłużą, pozwalając zatrzymać w środku samochodu więcej ciepła.

Jest jeszcze jedna korzyść, rzadziej wspominana, a przecież nie mniej ważna. Zabezpieczenie przed silnymi słonecznymi promieniami zapobiega blaknięciu tapicerki i kokpitu. Jak zatem widać, ciemniejsze szyby poprawiają nie tylko wygląd zewnętrzny auta, ale także to, jak prezentuje się wnętrze.

Bezpieczeństwo

Jedną z funkcji przyciemnionych szyb jest też ochrona pasażerów w razie wypadku czy stłuczki. Może mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale w takich wypadkach przyciemniająca folia, która jest montowana od wewnątrz, zabezpieczy szybę w ten sposób, że podczas kolizji nie rozpadnie się ona na kawałki (jeśli już, to wyleci w całości), co uchroni pasażerów, którzy mogliby w przeciwnym razie zostać poranieni szklanymi odłamkami.

Jak przyciemnić szybę?

Stosuje się dwie główne techniki przyciemniania. Pierwsza z nich to oczywiście metoda z wykorzystaniem folii, naklejanych na szyby. Za przyciemnienie w ten sposób jednej szyby zapłacimy około stu złotych lub dwa razy więcej, jeśli przyklejanie odbywa się wraz z wymontowaniem danej szyby.

Drugą metodą jest tak zwane przyciemnianie piecowe. W tej technice metalizuje się szkło tlenkami tytanu. Gwarantuje nam to większą trwałość niż foliowanie, jest też jednak niestety znacznie droższe (kosztuje od tysiąca do półtora tysiąca złotych).

O czym trzeba pamiętać?

Należy mieć na uwadze, że kwestia przyciemniania szyb jest regulowana prawnie i nie możemy, w związku z tym, każdej szyby przyciemnić w takim samym stopniu. Zgodnie z prawem przednia szyba musi zachować przepuszczalność światła na poziomie przynajmniej siedemdziesięciu pięciu procent, a przednie boczne nie mniejszą niż siedemdziesiąt procent. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemności przy ewentualnej kontroli drogowej.


  1. Ed

    31 lipca

    No właśnie, odnośnie ostatniego akapitu. Przyciemniane szyby są ciekawą opcją, ale są też ograniczone przepisami prawnymi, więc nie można ot tak sobie jeździć będąc ukrytym za czarną szybą.

  2. Folia Samochodowa

    23 marca

    Przyciemnianie szyb samochodowych ma wiele zalet i zdecydowanie warto na nie postawić. Trzeba jednak pamiętać, aby zachować 70% współczynnik przenikania światła w każdej szybie poza tą z tyłu. Na szczęście, producenci oferują różne folie samochodowe do przyciemniania szyb – również takie dające bardzo subtelny efekt.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.