Projektowanie i organizacja ruchu to jedno z zadań, które ma na celu dbałość o bezpieczeństwo użytkowników drogi. Nie jest to proste zadanie, wymaga ono wiedzy z zakresu prawa oraz odpowiednich narzędzi. Na czym takie projektowanie polega? Co to w ogóle jest organizacja ruchu?
2. Projekt organizacji ruchu – co powinien zawierać?
3. Organizacja ruchu – jakie zgody są potrzebne?
4. Projektowanie i organizacja – samemu czy z firmą?
1. Projektowanie ruchu – od czego zacząć?
Jak sama nazwa wskazuje, na początku musi być projekt. Bez tego nie da się zorganizować ruchu. Musi być on jednak odpowiednio przemyślany, należy zadbać o potrzebną dokumentację techniczną, która będzie zgodna z panującymi przepisami itp. Można się tym zająć samemu, ale jak widać, nie jest to proste. Wiele osób decyduje się na zlecenie tego zadania specjalistycznym firmom. Projektowanie ruchu i organizowanie, aby wszyscy byli bezpieczni to poważne zadania (np. Unistop) i warto skonsultować to z fachowcami.
2. Projekt organizacji ruchu – co powinien zawierać?
Prawidłowy projekt organizacji ruchu musi zawierać opis techniczny, plan orientacyjny wykonany w odpowiedniej skali (od 1:10000 do 1:25000), do tego plan sytuacyjny (najczęściej w skali 1:500 lub 1:1000), w którym powinny znaleźć się takie informacje jak lokalizacja istniejących, projektowanych i usuwanych znaków drogowych, sygnalizacji i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. W projekcie powinien też znajdować się program sygnalizacji, a także obliczenia dotyczące przepustowości drogi, jak i przewidywany termin realizacji.
3. Organizacja ruchu – jakie zgody są potrzebne?
Aby projekt organizacji ruchu mógł zostać zatwierdzony, potrzebna będzie opinia policji. Wyjątkiem są tutaj drogi gminne, kiedy taka zgoda nie jest wymagana. Oprócz uzyskania pozytywnej opinii policji, potrzeba będzie też zgoda zarządu drogi. Ostateczną decyzję wydaje właściwy organ, który zarządza ruchem na danej drodze, warto więc wiedzieć, gdzie trzeba się udać z uzyskanymi dokumentami. Projekt organizacji ruchu nie zawsze może być przyjęty. Czasem jest zatwierdzany w części, jest odsyłany do poprawek lub całkowicie odrzucany.
4. Projektowanie i organizacja – samemu czy z firmą?
Zdecydowanie lepiej zlecić to firmie. Jak widać, projektowanie ruchu i jego organizowanie nie jest łatwe. W Polsce istnieją firmy, które zajmują się wyłącznie tym i doskonale się na tym znają. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, zaoszczędzimy na czasie, ale też unikniemy nerwów, które wiążą się z załatwianiem urzędowych spraw. Fachowcy doskonale wiedzą jak zrobić wniosek projektowy, aby został on przyjęty, wiedzą do jakich instytucji się udać itp. Do tego, wiele z tych firm ma w ofercie dzierżawę znaków drogowych, ich montaż, zapewniają serwis w razie nieprzewidzianych wypadków, dlatego zwracając się do fachowców, otrzymujemy od razu kompleksową pomoc.
Małgonia
3 października
Na tvn turbo jest takie program o „kwiatkach” w organizacji ruchu w całej Polsce. Czasami zastanawiam się kto projektuje te drogi, bo często zdarza się, że żeby przejechać bezpiecznie trzeba po prostu jakieś przepisy naruszyć