Czy nitownica przydaje się tylko podczas prac budowlano-remontowych, czy może jest też obowiązkowym narzędziem każdego majsterkowicza? Przeczytaj i dowiedz się jakie zastosowanie posiada te niezwykle praktyczne narzędzie, a także jaki rodzaj nitownicy wybrać do poszczególnych prac.
- Nitownica ― zastosowanie
- Nitownica ręczna dla majsterkowicza
- Nitownica pneumatyczna
- Nitownica akumulatorowa ― dla kogo?
Nitownica ― zastosowanie
Zanim powiemy o zastosowaniu, należy zastanowić się, czym właściwie jest nitownica? Jest to narzędzie, za pomocą którego można niezwykle szczelnie połączyć ze sobą dwa płaskie elementy. Dlatego nitownicę wykorzystuje się w prawie każdym przemyśle.
Można użyć jej do połączenia fragmentów skór, blachy i stali, ale również wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych, kartonów oraz części maszyn. Dlatego przyda się zarówno w domu jako narzędzie majsterkowicza, jak i w fabrykach i na liniach montażowych. Jednak nie każda nitownica sprawdzi się tak samo dobrze we wszystkich sytuacjach. Istnieją trzy rodzaje nitownic, które można porównać na przykład na stronie http://incop.pl/c11,nitownice. Są to nitownice ręczne, akumulatorowe i pneumatyczne, każda z nich wyróżnia się czymś innym, dlatego warto dopasować rodzaj tego narzędzia do jego zastosowania.
Nitownica ręczna dla majsterkowicza
Aby używać nitownicy ręcznej, nie trzeba być profesjonalistą. Dlatego te narzędzie świetnie sprawdzi się podczas drobnych domowych napraw, a także prac modelarskich i artystycznych. Ten rodzaj wyróżnia się także niewielką wagą, nitownica ręczna jest znacznie lżejsza niż pneumatyczna czy akumulatorowa. Jednak do jej największych zalet należy mobilność, ponieważ nie potrzebuje żadnego zasilania. Dzięki temu zapewnia nam całkowitą swobodę podczas pracy i możemy z niej skorzystać praktycznie wszędzie. Dodatkowym plusem jest to, że nitownica ręczna rzadko się psuje. Dlatego jeśli będzie prawidłowo używana, może służyć nam przez długie lata.
Nitownica pneumatyczna
Nitownice pneumatyczne są zdecydowanie bardziej profesjonalnym sprzętem. Dlatego też często wykorzystuje się je w fabrykach, przy produkcji. Te narzędzie nituje dzięki strumieniowi sprężonego pod ciśnieniem powietrza, co sprawia, że korzystanie z tej nitownicy jest bardzo proste i nie wymaga dużego nakładu siły. W przeciwieństwie do nitownicy ręcznej, przy której możemy się znacznie szybciej zmęczyć.
Nitownica akumulatorowa ― dla kogo?
Ten rodzaj nitownicy, podobnie jak ręczną, charakteryzuje mobilność. Nitownica elektryczna zasilana jest akumulatorem, w związku z czym żadne kable nie będą nam przeszkadzać podczas wykonywanych prac. Dzięki swojej mobilności, nitownica akumulatorowa świetnie sprawdzi się podczas prac na wysokości, a także w miejscach, do których trudno się dostać. Nie musimy się także martwić o wytrzymałość tego narzędzia, ponieważ akumulatory zamontowane w tych nitownicach, zazwyczaj są bardzo wytrzymałe.
Jak widać, nitownica sprawdzi się nie tylko na budowach i przy produkcji, ale także podczas małych domowych napraw. Trzeba tylko odpowiednio dobrać rodzaj tego narzędzia, do prac, jakie mamy zamiar wykonywać.
brak komentarzy