READING

Kiedy zmieniać opony na zimowe? Co trzeba wiedzieć...

Kiedy zmieniać opony na zimowe? Co trzeba wiedzieć o zmianie opon z letnich na zimowe?

koło samochodu

Jesienią aura pogodowa jest bardzo zmienna. Zastanawiasz się więc, kiedy jest najlepszy moment na zmianę opon? Co trzeba wiedzieć o ich wymianie? Na co być przygotowanym?

Kiedy zmieniać opony na zimowe?

Generalnie przepisy mówią o tym, że opony należy zmienić na zimowe wtedy, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7°C. Jednak prawda jest taka, że dzisiaj warunki atmosferyczne bywają bardzo zmienne. Przykładowo w nocy będą 4°C, ale za dnia 20°C. Szkoda opon zimowych na tak dobre warunki atmosferyczne. Mówi się więc o średniodobowej temperaturze. Warto zastanowić się, kiedy samochodem poruszamy się najczęściej. Jeśli jest to noc lub poranek – wówczas nie ma co zwlekać. W przypadku, gdy jeździ się samochodem w cieplejszych momentach dnia – warto poczekać.

Skąd te 7°C? Okazuje się, że poniżej tej temperatury mieszanka, jaka zastosowana jest w oponach letnich zaczyna twardnieć. Przez to opony tracą odpowiednie właściwości jezdne. Zimówki mają inne mieszanki, które są zawsze miękkie i elastyczne. To przekłada się na bezpieczeństwo na drodze. Nie ma więc co zwlekać z wymianą, jeśli temperatura wskazuje, że na to czas.

Jednak to, co warto zaznaczyć to fakt, że na suchej nawierzchni w wysokich temperaturach da się w miarę jeździć bezpiecznie w oponach zimowych, ale na mokrej i oblodzonej na letnich – niekoniecznie.

Gdzie wymienić opony w samochodzie?

A gdzie wymienić opony? Na pewno nie we własnym garażu. Tak samo – zdecydowanie lepiej unikać punktów wymiany opon, które się tym sezonowo zajmują i rozkładają się na placach, parkingach centrów handlowych. To samo tyczy się warsztatów, które wykonują tego typu wymiany tylko w czasie sezonowym. Zwłaszcza unikać ich powinni posiadacze aut na ogumieniu niskoprofilowym, a także pojazdów wyposażonych w czujniki. Może się okazać, że kiepskie przeszkolenie pracownika takiego miejsca źle się skończy dla samochodu.

Zdecydowanie lepiej jest udać się na wymianę opon do warsztatu samochodowego, który się tym zajmuje na co dzień. Ma nie tylko większe doświadczenie, ale i sprzęt. Taki, który pozwoli na poprawne skonfigurowanie układu kontroli ciśnienia w nowych autach czy w razie konieczności sprawdzić też ustawienie geometrii zawieszenia. Wiele warsztatów oferuje swoje usługi w bardzo promocyjnych cenach. Przykładowo tutaj: www.top-autoserwis.pl/pl/Najtaniej-Wymiana-Opon-Krakow przekonać się możesz, jak niewiele za wymianę opon zapłacić trzeba w Krakowie. Jak widać – koszt niewielki, a ma się pewność, że wszystko zostanie wykonane zgodnie ze sztuką.

Co trzeba wiedzieć o zmianie opon z letnich na zimowe?

Zanim wymieni się opony na zimowe, warto sprawdzić ich stan. Jeśli głębokość bieżnika pozostawia wiele do życzenia, to lepiej wymienić opony na nowe. To samo tyczy się sytuacji, gdy na bokach opon i bieżniku są zniszczenia. Polskie prawo dopuszcza do ruchu opony, które mają bieżnik 1.6 mm. Prawda jest jednak taka, że to za mało dla pełnego bezpieczeństwa. Opony tracą swoje parametry, gdy bieżnik ma poniżej 3 mm.

Co więcej, na oponach letnich warto sprawdzić, czy zużywają się równomiernie. Może się bowiem okazać, że są mocniej wytarte na bokach lub jedna opona z tej samej osi nosi zupełnie inne ślady niż druga. Zanim się więc wymieni opony na nowe, warto sprawdzić zawieszenie.

A co po wymianie? Przede wszystkim należy zadbać o opony letnie. Muszą być czyste, suche – zwłaszcza jak mają być przechowywanie w workach foliowych. Co więcej – powinny leżeć w suchym, ciepłym miejscu. Opony luzem można wieszać, układać na słupkach lub pionowo. Kompletne koła nie mogą stać pionowo, gdyż guma opony może się zdeformować.


  1. Rysiek

    22 lutego

    Dobrze jeśli, przy wadliwej wymianie opon, kiepskie przeszkolenie pracownika źle skończy się tylko dla samochodu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.