READING

Narkotyki i pomoc adwokata w sprawach związanych z...

Narkotyki i pomoc adwokata w sprawach związanych z narkotykami

Kokaina narkotyki

Posiadanie, zażywanie czy handel narkotykami to sprawy, które dość często trafiają do sądu. Wiąże się to oczywiście w wysokimi karami, które dokładnie określa kodeks karny. Jak może pomóc adwokat w sprawach narkotykowych? Co grozi za przestępstwa narkotykowe?

Przestępstwa narkotykowa – podstawa prawna

Przestępstwa związane z narkotykami podchodzą pod kodeks karny, jednak nie zostały one tam szczegółowo opisane. Zdecydowanie więcej na ten temat mówi ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, która określa dokładnie co grozi za wytwarzanie, posiadanie i rozpowszechnianie narkotyków. Została ona utworzona 4 października 2005 roku, a ostatnia nowelizacja pochodzi w 21 sierpnia 2018 roku. Dodatkowo należy pamiętać, iż uwzględnia ona kilka typów substancji uznawanych za narkotyki, czyli: środki odurzające, substancje psychotropowe, substancje psychoaktywne oraz środki zastępcze.

Niestety odpowiedzialność karna czeka każdego już za samo posiadanie nawet niewielkich ilości narkotyków, co niestety może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Adwokat od narkotyków – jak i gdzie szukać?

Jako że sprawy o narkotyki wszczynają postępowanie karne, wiązać się to może z poważnymi konsekwencjami. Z tego też powodu, najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie adwokata, który będzie w stanie zminimalizować skutki takich działań. Oczywiście nie powinien być to pierwszy lepszy prawnik, tylko specjalista w danej dziedzinie prawa. Poszukując się odpowiedniej kancelarii, najlepiej szukać takiej, gdzie można uzyskać pomoc właśnie przy sprawach o narkotyki. Pozwoli to na zwiększenie swoich szans w sądzie i uniknięcie wysokich kar. Adwokat od narkotyków (np. adwokat-krzyzak.pl/zakres-uslug/sprawy-narkotykowe) ma niezbędne w takich przypadkach doświadczenie oraz wiedzę, pozwalające na skuteczne działanie.

Sprawy o narkotyki – jakie kary?

Wysokość kary w sprawach o narkotyki będzie zależała przede wszystkim od kwalifikacji czynu. Rozpiętość jest tutaj dosyć duża, bo od grzywny do pozbawienia wolności do lat 10. W przypadku posiadania niewielkiej ilości narkotyków można w najlepszym razie liczyć na karę zawieszenia, ale gdy sprawa dotyczy znacznych ilości, trzeba będzie się liczyć z bezwzględną karą więzienia. Wpływ na wysokość kary ma nie tylko ilość, ale i rodzaj substancji, ich przeznaczenie oraz wartość. Kwalifikacja czynu może być na trzech poziomach: podstawowym (posiadanie narkotyków), kwalifikowanym (znaczna ilość narkotyków) oraz uprzywilejowanym (wypadki mniejszej wagi, niewielka ilość i na własny użytek).

W ustawie można znaleźć także kary za handel narkotykami, które mogą wynieść od 1 do 10 lat pozbawienia wolności. Sprzedaż narkotyków osobom małoletnim to minimum 3 lata, ale możliwe jest też uzyskanie zawiasów, jeżeli zostanie się zakwalifikowanym do sprawy mniejszej wagi. Z kolei za przemyt narkotyków może nas czekać do 3 lat pozbawienia wolności oraz dodatkowo grzywna.

W czym pomoże adwokat od narkotyków?

Sprawy o przestępstwa narkotykowe z założenia są traktowane surowo, choć wszystko będzie zależało od tego, do jakiej kategorii czynu zostanie się zakwalifikowanym. Dlatego też tak ważna jest pomoc adwokata, który znając prawo i niuanse ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii będzie w stanie zareagować szybko i skutecznie. Pozwoli to na uniknięcie poważnych konsekwencji i złagodzenie kary, bowiem trzeba się liczyć z tym, że posiadanie narkotyków w Polsce jest nielegalne niezależnie od ich ilości i sąd zawsze jakąś karę nałoży. Jaką, to już będzie zależało od sprawy i podjętych działań prawnych.


  1. Jacuś

    2 marca

    No narkotyki to gruba kwestia, choć czasem prawo wydaje mi się kuriozalne — jak można stawiać kogoś przed sądem za wypalenie jednego blanta? Niestety, to się chyba nigdy w tym kraju nie zmieni…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.