READING

Ile kosztuje drukowanie czasopism? Czy możliwy jes...

Ile kosztuje drukowanie czasopism? Czy możliwy jest tani druk czasopism?

Czasopismo

Jeśli planujesz wydawanie czasopisma, to jedną z pierwszych rzeczy, którą warto byłoby sprawdzić, jest koszt druku. Co na niego wpływa? Ile może wynosić? Sprawdzamy.

Co wpływa na cenę druku?

Na początku mamy złą wiadomość – na cenę druku wpływ ma wiele czynników, każdy z nich trzeba wziąć pod uwagę. Dlatego wyceny zawsze należy dokonywać indywidualnie. Tani druk czasopism warto sprawdzić w drukarni Tolek, tam również można dopytać się specjalistów, w jaki sposób obniżyć jego koszt przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości magazynu.

No dobrze, a co jest brane pod uwagę? Przede wszystkim nakład oraz format po złożeniu, który podawany jest w milimetrach. Ponadto na cenę druku wpływ będzie mieć rodzaj oprawy (może być szytoklejona, klejona metodą PUR lub Hot-melt), ilość stron razem z okładką, a także ilość stron kolorowych w środku.

Cena zależeć będzie także od tego, jaki papier zostanie wybrany oraz jaka jest jego gramatura. Zwykle inny papier wybiera się na oprawę, a inny do środka. Można go także uszlachetnić przy pomocy folii matowej lub błyszczącej, lakieru offesetowego bądź lakieru UV, co będzie dodatkowo płatne.

Magazyn

Druk cyfrowy czy offsetowy? Co wybrać?

Istotną kwestią jest rodzaj druku – może być cyfrowy lub offsetowy. Czym się różni każde z tych rozwiązań? Wyjaśniamy.

Druk offsetowy znany jest od wieków. Wykorzystuje technikę druku płaskiego, co oznacza, że elementy matrycy znajdują się na tym samym poziomie. Umożliwia wydruk na różnego rodzaju materiałach. Dodatkowo jest stosunkowo szybki i tani… lecz tylko w przypadku większych nakładów. Dlaczego? Ponieważ samo przygotowanie maszyny do druku jest czasochłonne, zwiększa koszty.

Druk cyfrowy staje się coraz bardziej popularny, w wielu przypadkach wypiera offset. W tym wypadku używa się elektrofotograficznej maszyny drukarskiej, umożliwiającej wydruk plików przesłanych bezpośrednio z komputera. W ten sposób można zrealizować projekt w krótkim czasie, w atrakcyjnej cenie.

Czy jest to więc lepsze rozwiązanie? Niekoniecznie. Druk cyfrowy zwykle stosuje się w przypadku małych nakładów, przy większych, tańszy okazuje się offsetowy.

Ile kosztuje druk czasopism?

Musimy Cię rozczarować – niestety nie podamy Ci konkretnych informacji dotyczących druku czasopism, a nawet widełek cenowych. Dlaczego? Ponieważ ze względu na, że każdej wyceny dokonuje się indywidualnie na podstawie wcześniej omówionych informacji, ostateczny koszt może wynieść od kilku to kilkuset tysięcy złotych.

Możemy natomiast doradzić, że w przypadku czasopism zwykle stosuje się druk offsetowy. W tym wypadku raczej nie ma mowy o nakładach rzędu 100 egzemplarzy, dlatego druk cyfrowy często okazuje się nieopłacalny. A jeśli masz wątpliwości, najlepiej byłoby skontaktować się z pracownikami drukarni, którzy dokonają wstępnej wyceny zlecenia.

A czy możliwy jest tani druk czasopism? Oczywiście, że tak, aczkolwiek czasami wymaga to przygotowania i porównania kilku wycen. Warto też zastanowić się, jak obniżyć koszty (np. wybierając gramaturę papieru niższą, niż tę, którą stosuje się do książek). Musisz mieć jedynie sprecyzowane swoje potrzeby.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.