READING

Jakie wkładki do drzwi zewnętrznych, a jakie do we...

Jakie wkładki do drzwi zewnętrznych, a jakie do wewnętrznych?

jaka wkladke do drzwi wybrac

Odpowiednie dopasowanie wkładki do drzwi wpływa na komfort ich użytkowania. Szukasz wkładki do drzwi wejściowych? A może zastanawiasz się, jaka wkładka najlepiej sprawdzi w drzwiach wewnątrz mieszkania lub domu? Poznaj rodzaje wkładek do zamków.

Jakie są rodzaje wkładek do drzwi?

Szukasz odpowiedniego zamka do drzwi? Na rynku istnieje wiele wkładek do zamków, a najbardziej popularnym ich rodzajem jest wkładka bębenkowa, która znajduje zastosowanie w niemal każdym rodzaju drzwi. Składa się ona z korpusu, bębenka, zaślepki, zastawki oraz zabieraka. Wkładka bębenkowa nie jest integralną częścią zamka, zatem może zostać wymieniona bez konieczności jego całkowitego demontażu. Wyróżnia się następujące rodzaje wkładek bębenkowych:

 • Jednostronna — jak sama nazwa wskazuje, pozwala na otwarcie drzwi tylko z jednej strony. Może sprawdzić się w przypadku drzwi do garażu lub piwnicy, jednak nie stosuje się jej wewnątrz domu, ponieważ utrudnia ewakuację z wnętrza budynku;
 • Dwustronna z kluczem — drzwi mogą być otwierane z obu stron za pomocą klucza;
 • Dwustronna wyposażona w gałkę — pozwala otworzyć drzwi z jednej i z drugiej strony. Jednak od strony zewnętrznej zamek otwiera się kluczem, natomiast po wewnętrznej stronie drzwi znajduje się gałka.

Inny rodzaj wkładek do zamków to wkładki cylindryczne współpracujące z mechanizmami nawierzchniowymi, które często są wykorzystywane w zamkach szwajcarskich. W tym przypadku również można wyróżnić trzy typu wkładek: jednostronny, dwustronny z kluczem oraz dwustronny z gałką.

Jaką wkładkę do drzwi zewnętrznych wybrać?

Wybierając wkładkę do drzwi zewnętrznych, należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo i wygodę. Najczęściej wybieranym rodzajem wkładki do zamków w drzwiach wejściowych jest wkładka bębenkowa dwustronna na klucz lub gałkę. Bardziej komfortowym rozwiązaniem jest wkładka dwustronna posiadająca gałkę, ponieważ umożliwia zamknięcie drzwi od wewnętrznej strony bez konieczności używania klucza. Ciekawą propozycję stanowi także wkładka dwustronna z funkcją wolnego biegu. Pozwala ona otworzyć drzwi kluczem nawet wtedy, gdy z drugiej strony również znajduje klucz. Dobrym rozwiązaniem w przypadku drzwi wejściowych jest zastosowanie dwustronnej wkładki patentowej wyposażonej w system Master Key zabezpieczający przed otwarciem zamka przez osoby nieuprawnione.

Wkładka do drzwi wewnętrznych, jaką wybrać?

To, jaka wkładka, czy jaki zamek będzie odpowiedni, zależy od rodzaju drzwi, jak i ich funkcji. Drzwi wewnętrzne, np. do pokoju nie muszą mieć skomplikowanych zamków antywłamaniowych. W tym przypadku dobre rozwiązanie stanowią wkładki dwukrotnie z kluczem i gałką. Zamek do drzwi z wkładką dwustronną z kluczem jest często stosowany w takich pomieszczeniach mieszkalnych jak pokoje i kuchnia. Natomiast wkładka dwustronna z gałką może być wykorzystana w drzwiach łazienkowych.

Jak dopasować wkładkę do zamka?

Należy również pamiętać o odpowiednim dopasowaniu wkładki do zamka. W tym celu trzeba dokonać pomiaru odległości śruby lub środka zabieraka wkładki do zewnętrznej jej części. A także zmierzyć odległość między śrubą lub zabierakiem do zewnętrznej części wkładki. Po jej zamontowaniu powinna ona wystawać około 2-3 mm.

Właściwie dobrana wkładka sprawia, że zamek w drzwiach nie zacina się, a korzystanie z nich jest komfortowe i niezwykle wygodne.


 1. Te.resa

  8 lutego

  U mnie w domu drzwi zewnętrzne zawsze są z gałką, na zatrzaskiwanie. Dzięki temu wiem, że nie muszę pamietać o zamykaniu drzwi na zamek, a nikt nie wejdzie do środka

 2. Julien

  13 lutego

  Ja lubię wkładki do drzwi z gałką, bo są całkiem wygodne w użyciu i wyglądają też dobrze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.