READING

Jak zagospodarować wodę deszczową? Jak zbierać i p...

Jak zagospodarować wodę deszczową? Jak zbierać i przechowywać deszczówkę?

woda deszczowa

Czy da się wykorzystać wodę deszczową w codziennym życiu? Jak tego dokonać? Jak przechowywać deszczówkę i czy aby na pewno to wszystko się opłaca?

Po co gromadzić deszczówkę?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie o to, jak zbierać i przechowywać deszczówkę, warto zastanowić się nad tym, po co właściwie to robić. Osoby zaznajomione z ochroną środowiska z pewnością wiedzą, że z roku na rok maleje ilość wody pitnej. Rośnie jej deficyt, a sposoby uzdatniania wody są bardzo drogie. W związku z tym ceny wody szybują w górę. Warto więc zamiast płacić ogromne rachunki, postarać się wykorzystać tę wodę, która niejako spada z nieba. Oczywiście nie użyje się deszczówki do picia, czy gotowania. Da się jednak skorzystać z niej przy wielu innych czynnościach, takich jak spłukiwanie toalety, podlewanie ogrodu, mycie samochodu, a nawet nastawianie prania. Dzięki temu zmaleje ilość wody zużywanej z kranu, a więc tej, której jest tak niewiele, a która jest przygotowywana do celów spożywczych.

Gromadząc deszczówkę oszczędza się pieniądze – zarówno mniej płaci się za rachunki, jak i unika się podatków związanych z odprowadzaniem deszczówki do kanalizacji. Co więcej, ma się aktywny udział w ochronie środowiska. Uważa się też, że używając wody deszczowej w sprzętach AGD, jak np. pralka, unika się gromadzenia w nich kamienia. Woda miękka pozwala na stosowanie znacznie mniejszej ilości detergentów.

Jak zbierać i przechowywać deszczówkę?

Ważne, gdy wpadnie się na pomysł na zagospodarowanie deszczówki (Ekodren), jest poszukanie rozwiązań, które pozwolą na jej jak najlepsze gromadzenie. Jednym z nich są specjalne zbiorniki. Wyróżnić można zarówno podziemne, jak i naziemne. Wiele zależy od miejsca, jakim się dysponuje w ogrodzie. Zbiorniki podziemne mają ogromną pojemność, ale mają zdecydowanie trudniejszy montaż. Najlepiej, gdy umieszczane są podczas budowy domu. Z uwagi na to, że trzeba je głęboko wkopać. Można postawić też na zbiorniki naziemne. Ich największym atutem jest to, że są stylowe, eleganckie i kompaktowe. Dzięki temu dobrze się prezentują w ogrodzie. Ich pojemność może być różna, ale zdecydowanie mniejsza niż w przypadku zbiorników podziemnych. Takie zbiorniki są jednak znacznie prostsze w montażu. Sprawdzają się zwłaszcza wtedy, gdy chce się mieć wodę do podlewania ogrodu.

Do czego można wykorzystać deszczówkę?

Jak już wspomniano – deszczówka nie nadaje się do picia i przygotowywania posiłków. Zdecydowanie lepiej jest też się w niej nie myć. Najprościej wodę zgromadzoną w baniaku, jest wykorzystać do podlewania roślin w ogrodzie. Da się jednak znaleźć dla niej więcej zastosowań. Jednak to wymaga podłączenia do instalacji. Oczywiście nie można łączyć drogi wody ze zbiornika z tą pitną z kranu. Do pralki, spłuczki, zmywarki lepiej poprowadzić osobne wężyki niż ryzykować, łącząc z siecią wodociągową. Woda deszczowa sprawdzi się idealnie do sprzątania, prania, mycia naczyń, samochodu, spłukiwania wody w WC.

Widać wyraźnie, że są sposoby na to, by gromadzić wodę deszczową. Stawiając na zbiornik, można zyskać wodę do podlewania ogrodu i sprzątania. Dzięki temu zmniejszy się rachunki od sieci wodociągowych, uniknie się płacenia podatku, a i weźmie się aktywny udział w ochronie środowiska.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.