Jak transportować towary z Chin?

Efektywny import towarów z Chin

Chiny są jednym z krajów, z którego Polacy najczęściej importują towar. Procedura transportu jest jednak w większości przypadków czasochłonna i kosztowna. Dlatego sprawdź, jakie rozwiązania będą najbardziej optymalne dla Twojej firmy.

Jak wygląda transport z Chin?

Transport z Chin może przebiegać na trzy różne sposoby: za pośrednictwem firmy kurierskiej, transportem lotniczym lub transportem morskim. W przypadku towaru drobnicowego, przedsiębiorcy najczęściej wybierają transport morski, o którym możesz dowiedzieć się więcej z tego poradnika: fracht.pl/poradnik/wpis/na-czym-polega-transport-drobnicowy-z-chin. Warto jednak mieć również świadomość tego, jakie są inne możliwości.

Kurier

Niewielkie wagowo przesyłki mogą być transportowane przy pomocy firmy kurierskiej. Jest to bardzo szybkie, ale jednocześnie drogie rozwiązanie. Kwestie celno-skarbowe najczęściej zostają załatwione za Ciebie, ale trzeba mieć na uwadze, że w większości przypadków pakunek czeka na odprawę nawet dwa tygodnie! A co za tym idzie, będzie wiązać się to z dodatkowymi opłatami za pobyt przesyłki w magazynie. Jednak przez cały ten okres czasu masz możliwość śledzenia paczki.

Transport morski

Transport morski jest najbardziej popularną formą importowania towarów z Chin. Przebiega w kilku etapach: nadanie towaru, transport statkiem, odprawa celna i ostatecznie – transport samochodowy, już na terenie Polski. W przypadku transportu morskiego niezbędna okazuje się pomoc firmy transportowej, gdyż zanim Twój towar zostanie załadowany na statek, musisz przejść przez wiele biurokratycznych procedur. Siłą rzeczy, nie będąc na miejscu, nie będziesz w stanie tego spełnić. A tak wystarczy udzielić pełnomocnictwa specjalistom. I choć to najtańsza forma transportu, musisz liczyć się z długim czasem oczekiwania na towar.

Statek transportujący ładunek

Ładunek drobnicowy przewożony jest przez 5-6 tygodni, a kontenery 4 tygodnie. Jednak w przypadku gdy Twoje przedsiębiorstwo nastawione jest na masowy import towarów z Chin, będzie to najbardziej optymalne rozwiązanie, które nie generuje tak dużych kosztów.

Transport lotniczy

W przypadku importu towarów na małą skalę, często wybierany jest transport lotniczy. Po nadaniu pakunku, dostaniesz tzw. air waybill, czyli dokument zawierający informację o numerze przesyłki oraz liniach lotniczych, za pomocą których pakunek zostanie dostarczony. Natomiast na lotnisku krajowym należy załatwić wszystkie formalności – warto do tego wynająć agencję celną, która zajmie się dokumentacją oraz wyśle do Ciebie towar. Ta metoda, ze względu na koszty, jest nieopłacalna przy częstych i dużych zamówieniach.

Samolot transportujący towar

Transport z Chin – co wybrać?

Jeśli masz w planach regularny import towarów z Chin, do tego w dużych ilościach, to najkorzystniejszym rozwiązaniem dla Twojej firmy będzie transport morski. Jednak niezależnie od tego co wybierzesz, dobrze byłoby skorzystać z usług firmy transportowej, która ma doświadczenie na rynku międzynarodowym. Lepiej formalności pozostawić profesjonalistom, którzy w odpowiedni sposób przygotują przesyłkę do transportu oraz zajmą się jej ocleniem.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.