READING

Jak sprzedać dom – sprzedaż nieruchomości krok po ...

Jak sprzedać dom – sprzedaż nieruchomości krok po kroku

wiejski domek

Wcale nie tak łatwo sprzedać dom. Bo owszem, ludzi chętnych do zakupu nieruchomości nie zabraknie, czy jednak ich zainteresowanie wzbudzi akurat nasz dom i czy będą skłonni zapłacić cenę, która według nas byłaby optymalna? Tego nigdy nie wiadomo. Są jednak sposoby, by zwiększyć na to szanse. Trzeba tylko wiedzieć, jak się zabrać do sprzedaży nieruchomości.

1. Jak wycenić dom?

Podstawową rzeczą, zanim w ogóle zabierzemy się za cokolwiek innego, jest oszacowanie wartości domu. To nie jest łatwa sprawa. Wiadomo, że za wysoka cena nie sprowadzi nam pod drzwi tłumów chętnych, ale także za niska może nam się źle przysłużyć, bo wzbudzi w potencjalnych nabywcach obawę, że widocznie z domem jest coś nie tak, skoro jesteśmy skłonni sprzedać go tak tanio. Sami przecież często myślimy, że coś jest zbyt piękne, by było prawdziwe, a wtedy budzi się w nas nieufność.

dom w górach

Cena powinna więc być po prostu rozsądna. Powinna zależeć od wielu czynników. Zadajmy więc sobie na początku kilka pytań. Jaką powierzchnię ma nasz dom? W jakiej jest usytuowany okolicy (jeśli stoi na uboczu, można zareklamować, że znajduje się z dala od miejskiego zgiełku, jeśli zaś stoi w centrum miasta, zachwalajmy, że wszędzie jest blisko)? W jakim stanie jest budynek i czy nie wymaga remontu? Gdy już będziemy znać odpowiedzi na te zagadnienia, spróbujmy się dowiedzieć jakie ceny mają w naszej okolicy domy tego rodzaju.

podobny temat:  Co zrobić z wiśni? Pomysły na dania i przetwory z wiśni

2. Sprzedawać przez pośrednika czy na własną rękę?

Musimy też ustalić, czy skorzystamy z usług pośrednika, czy też sami osobiście zajmiemy się sprzedażą. Oczywiście wynajęcie pośrednika wiąże się z kosztami, które obciążą kieszeń nie tylko twoją, ale i kupującego. Stąd dla nabywców ogłoszenia bezpośrednie wyglądają atrakcyjniej. Jednak zostawienie sprawy na głowie pośrednika wiąże się też z korzyściami, których nie sposób zbyć wzruszeniem ramion. Nie każdy ma tyle czasu, by godzić się na to, że będzie musiał ciągle odbierać telefony i osobiście oprowadzać po domu zainteresowanych ofertą. Nie każdy też ma do tego głowę czy po prostu chęci. Skorzystanie z usług pośrednika odciąża nas z tego wszystkiego.

Pamiętajmy jednak, żeby zdecydować się na jednego. Sprzedający często zlecają zadanie kilku biurom w nadziei, że w ten sposób szybciej uda się znaleźć nabywców. W praktyce jednak to nie zawsze tak działa. Różni pośrednicy pobierają różne wynagrodzenia, dlatego cena tej samej nieruchomości w poszczególnych ogłoszeniach może się różnić – a to obniża w oczach zainteresowanych wiarygodność oferty.

podobny temat:  Jak osiągnąć spokój ducha? 4 sprawdzone sposoby

3. Jak promować ofertę?

Jak promować naszą ofertę? W dwudziestym pierwszym wieku najskuteczniejsza okazuje się oczywiście promocja za pośrednictwem internetu. Ogłoszenie w prasie – w porządku, jak najbardziej, ale musimy liczyć się z tym, że internet daje nam większe możliwości. Możemy dodać do ogłoszenia zdjęcia, a nawet film. Mamy też do dyspozycji gotowy formularz ogłoszeniowy, co z bez wątpienia jest bardzo wygodne.

ładny dom

4. Jak zaprezentować mieszkanie?

Oczywista sprawa, że potencjalni nabywcy będą chcieli osobiście obejrzeć dom wystawiony na sprzedaż. Dlatego trzeba go przygotować tak, by zrobił na nich dobre wrażenie. Najlepiej, żeby już przekroczywszy próg poczuli się jak u siebie. Zadbajmy więc o to – nawet, jeśli w tym celu trzeba będzie nieco przemeblować – by wnętrza były przytulne i zachęcały, by zostać w nich na dłużej. Nie zostawiajmy też na widoku naszych osobistych rzeczy. Niech lokum nie wygląda dla potencjalnych nabywców jak nasze mieszkanie. Niech widza w nim swoje potencjalne mieszkanie. Niech oczami wyobraźni widzą siebie i swoje rzeczy w tych wnętrzach.

podobny temat:  Co ze sobą zrobić? 5 sposobów na to jak odmienić swoje życie

5. Jak sprzedać dom?

I wreszcie ostatnia rzecz, stawiająca niejako kropkę nad i. Musimy wynająć notariusza, żeby sporządził umowę sprzedaży. Jeśli nabywca znajduje się w sytuacji, w której w tym konkretnym momencie nie może sobie na to pozwolić, zawsze możemy zawrzeć umowę przedwstępną. Przy tej okazji możemy też sobie zażyczyć zadatku, jest to jednak ryzykowne, bo jeśli potem z naszej winy ostatecznie do podpisania pełnej umowy nie dojdzie, to będziemy musieli nie tyle oddać zadatek, ale wręcz wypłacić dwukrotnie większą sumę.

Ze sprzedażą domu jest jak ze wszystkim innym – nic się samo nie zrobi i musimy się naprawdę postarać, żeby osiągnąć zamierzony efekt. Ale w tym wypadku wysiłek się opłaca. Jeśli więc naprawdę chcemy sprzedać dom korzystnie – a nie tylko się go pozbyć, nieważne na jakich warunkach – musimy wziąć pod uwagę wiele czynników i przeprowadzić całą sprawę z rozwagą, a wtedy niechybnie odniesiemy sukces.


podobne treści

 1. Antek

  27 września

  Teraz popularne są te wszystkie portale ogłoszeniowe, na których można zamieścić własne ogłoszenie.

 2. opus

  5 października

  Masz rację, od tego zaczynamy. Jak nie uda się to umowa z agencją nieruchomości, oni pomogą.

 3. szymon

  2 listopada

  polecam sprzedawanie nieruchomości przez darmowe portale ogłoszeniowe,ogłoszenia w internecie to nie tylko te najpopularniejsze serwisu, ale także np. ooe.pl, lento itp… w pełni darmowe serwisy ktore nie pobierają opłat, a wiadomo nieruchomości nie sprzedają się zbyt szybko więc koszty płatnych ogłoszeń mogą być znaczne

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.