READING

Jak kocha mężczyzna? Kto kocha bardziej, mężczyźni...

Jak kocha mężczyzna? Kto kocha bardziej, mężczyźni czy kobiety?

pocałunek na tle słońca

W powszechniej opinii panuje chyba wciąż przekonanie, że kobiety są bardziej uczuciowe od mężczyzn. To one przecież gustują w historiach o miłości, łatwiej się też wzruszają i ogólnie wydaje nam się, że są wrażliwsze. Jednak wyniki badań, przeprowadzonych na zlecenie amerykańskiego portalu randkowego C-Date, dla wielu mogą okazać się zaskakujące. Okazuje się – nie uwierzycie – że faceci też mają uczucia. Ale to nie wszystko. Z wyników tych można też wnioskować, że – o dziwo – to właśnie miłość mężczyzn jest mocniejsza. Czy to prawda? A może ktoś te badania źle interpretuje? Przyjrzyjmy się temu dokładniej.

1. Czy mężczyzna kocha częściej?

Z ankiet jednoznacznie wynika, że mężczyźni zakochują się częściej. Kobiety deklarują przeważnie, że one jedynie raz. Stale powtarza się taka właśnie prawidłowość. Nie powinniśmy jednak wyciągać z tego pochopnych wniosków, bowiem te wyniki mogą być mylące. Nie muszą świadczyć o tym, że mężczyźni naprawdę częściej się zakochują, lecz po prostu chętniej i śmielej określają swoje uczucie jako miłość. Mężczyźni po prostu nie mają problemu z dopuszczeniem do siebie myśli, że można kochać wiele razy.

podobny temat:  Dlaczego kobiety są z planety Wenus czyli kobiecy punkt widzenia

Kobiety za to wydają się bardziej przywiązane do idei, że prawdziwa miłość zdarza się raz w życiu. Nieważne czy nazwiemy to romantyzmem, sentymentalizmem czy jeszcze jakoś inaczej. Grunt, że wpływ takiego głęboko zakorzenionego przekonania może być taki, iż kiedy związek jest nieudany, a uczucie się ulatnia, kobieta wnioskuje z tego, że widocznie to wcale nie była miłość.

zakochna para

Dla mężczyzn jest ważniejsze to, co rzeczywiście czuli w danym okresie i jeśli byli pewni, że to miłość, to nie będą tego negować z perspektywy czasu, nawet jeśli związek się nie uda. Czy zatem kochają częściej – nie wiadomo. Ale w każdym razie częściej są przekonani, że to co czują, to właśnie miłość i nie wstydzą się do tego przed sobą przyznać.

2. Czy kocha od pierwszego wejrzenia?

Czy miłość od pierwszego wejrzenia to tylko mit, zaszczepiony w nas przez ckliwe romansidła lub nieśmiertelne literackie klasyki w rodzaju „Romea i Julii” czy „Tristana i Izoldy”? Niekoniecznie. U kobiet to rzeczywiście rzadkość, ale 20% mężczyzn twierdzi, że im właśnie to się przytrafiło. Generalnie sprawa wygląda tak, że mężczyznom wystarczy kilka godzin, by się zakochać, podczas gdy kobiety potrzebują na to przynajmniej kilku dni.

Dlaczego? Najprawdopodobniej z tego powodu, że, no cóż, każdy zakochuje się w osobie, która spełnia pewne kryteria. I właśnie sęk w tym, że kobiety mają całą masę owych kryteriów, na podstawie których oceniają mężczyzn – czy przystojny, czy uprzejmy, czy dobrze sytuowany, czy zapewni byt rodzinie, czy będzie dobrym ojcem, czy ma poczucie humoru itd.

podobny temat:  Co jest ważniejsze: kochać czy być kochanym?

A faceci? O nich mówi się, że oceniają dziewczynę tylko według dwóch kryteriów – czy jest ładna i jak bardzo jest ładna. I choć jest to żartobliwe uproszczenie, to prawda jest taka, iż kobiety dużo kalkulują zamiast zatracić się w uczuciu, podczas gdy mężczyźni podchodzą do drugiej osoby mniej analitycznie i na ogół nie podliczają jej plusów i minusów. Nie muszą się zastanawiać, czy kogoś kochają. Po prostu albo to czują albo nie.

3. Czy kocha mocniej?

Miłość nie jest mierzalna. Nie mamy do niej opracowanej żadnej skali, a nawet jakbyśmy taką wymyślili, zabrakłoby nam urządzeń pomiarowych. Na temat kto kocha bardziej – mężczyźni czy kobiety, możemy więc sobie do woli dywagować i nie dojdziemy do prawdy. Ale…

Ale kiedy w badaniach poproszono, by zaznaczyć siłę swoich uczuć do partnera na dziesięciostopniowej skali, kobiety były bardziej skłonne do zaznaczania wartości średnich, podczas gdy aż siedemdziesiąt procent mężczyzn zaznaczyło 8.

podobny temat:  Weitzman, Casadei, Aldo Brue - dlaczego kobiety kochają te marki butów?

para nad brzegiem morza

Albo więc faceci faktycznie kochają mocniej, albo kobiety niżej oceniają siłę swej miłości, bo nie pokrywa się ona z ich wygórowanymi wyobrażeniami wyniesionymi z harlequinów i telenowel.

4. Czy kocha wierniej?

Nie, to już chyba przesada! Przecież wiemy, że zwykle to mężczyźni zdradzają. Faceci lubią skoki w bok i tego typu rzeczy, tak? Niby tak, ale badania pokazują, że mężczyźni nieraz wykazują większe przywiązanie. Na pytanie, czy chcą spędzić ze swoją obecną partnerką resztę życia, większość z nich (60%) odpowiedziała, że tak. Na analogiczne pytanie twierdząco odpowiedziało tylko 40% kobiet. Zastanawiające, prawda? A może raczej… niepokojące?

5. Czy kocha mniej szczęśliwie?

Ostatnia statystyka, o które tu powiemy, jest da panów dość smutna, wynika z niej bowiem, że częściej niż kobiety padają oni ofiarą nieszczęśliwej miłości. I to w znaczeniu boleśnie dosłownym, nie tylko bowiem częściej przyznają się do kochania bez wzajemności, ale także osiem razy częściej niż kobiety popełniają samobójstwo z powodu nieszczęśliwej miłości. Jak widać, styl Wertera nie odszedł jeszcze w niepamięć.

Badania badaniami, ale pamiętajmy, że do miłości trzeba dwojga i jeśli jest ona prawdziwa to obie osoby, niezależnie od płci, potrafią czerpać z niej wszystko co najlepsze i dawać drugiej osobie całego siebie. I chyba tylko to jest tu naprawdę ważne.


podobne treści

 1. molik

  27 września

  Aż ciężko w to uwierzyć i chętnie zobaczyłabym oryginalne statystyki.

 2. kskada

  5 października

  czy w ogóle można zmierzyć miłość? moim zdaniem nie!

 3. Cheryl

  10 października

  Ja myślę, że to jak człowiek kocha zależy od jego samego, a nie od płci. Wszystko leży w psychice danego człowieka i tego, co jest dla nieego w życiu najważniejsze.

 4. niewierząca

  10 października

  Ja też z chęcią poszukam tych statystyk. Jestem pewna, że nie mają pokrycia. jakoś tego nie widzę w mężczyznach dookoła. Serio…

  • utr

   23 września

   Widocznie ciągnie cię do tych, którzy nie kochają.
   Zainteresuj się może mniej przystojnym mężczyzną, który dałby ci miłość.

 5. Uwaga

  5 października

  „4. Czy kocha wierniej?
  Nie, to już chyba przesada! Przecież wiemy, że zwykle to mężczyźni zdradzają. Faceci lubią skoki w bok i tego typu rzeczy, tak? Niby tak, ale badania pokazują”

  Kolejne manipulacje żeby pogłębić konflikt płci, nie poparte niczym.
  Sugeruje więcej krytycznego myślenia dla czytających i zwracania uwagę na źródła

  • Wik

   25 października

   Mezczyzni zaspokajają swoje potrzeby, a w tym samym czasie wciąż uważają, ze kochają jedną kobietę. Nie wszystkich należy wrzucać do jednego worka ale dla niektórych miłość z wiernością i odwrotnie nie idą w parze. Niektore kochają, inne ‚bzykają’. Instynkt zwierzęcy u niektórych wcale nie do końca został stłamszony.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.