READING

Jak nauczyć dziecko czytania? 5 skutecznych sposob...

Jak nauczyć dziecko czytania? 5 skutecznych sposobów

Postacie z kreskówek przyporządkowane literom z alfabetu

Dzieci mają największe zdolności do przyswajania liter w wieku 3-5 lat, jeśli przegapisz ten czas, Twoja pociecha może mieć problem z nauką czytania. Według Marii Montessori dziecko 6-letnie, aby dobrze nauczyło się czytać potrzebuje aż 2 lat. Jest jednak wiele metod, które pomogą Twojej latorośli przyswoić litery i zacząć układać je w całe ciągi wyrazów.

1. Imiona i skojarzenia

Nauka liter powinna zacząć się od przeanalizowania własnego imienia (np. poznanie liter z imienia Ania jest też dobrą metoda, by zapoznać dziecko z pisownią wielkich liter). Warto przestudiować także imiona bliskich i znajomych. Jeśli Twoje dziecko ma dobre umiejętności poznawcze nie będzie miało problemu ze skojarzeniem litery na bazie wyrazu podstawowego np. P jak pies, K jak kot itd. Ucząc swoją pociechę w ten sposób, kontroluj czy kojarzy ona dane słowo, a nie zbitek kilku słów w jednym wyrazie.

Do literek przyporządkowane są animowane zwierzątka

Częstym problemem u dzieci jest też tak tak zwane sylabizowanie np. m-a-m-a. Logopedzi zwracają uwagę na fakt, że w większości dotyczy on dyslektyków, ale jest to opinia krzywdząca, ponieważ każde dziecko uczące się liter musi dojrzeć do czytania wyrazu jako całości (inną sprawą jest, gdy taki stan utrzymuje się zbyt długo).

2. Klocki LOGO

Nauka z pomocą klocków LOGO jest także zabawą. Klocki te przedstawiają cztery warianty danej litery: wielką i małą pisaną oraz wielką i małą drukowaną, pozwalają zatem na oswojenie się z drukiem. Każdy z klocków ma na dole zielona podstawkę, dzięki której dziecko uczy się jak postawić literę, by nie była do góry nogami. Nauka czytania z pomocą klocków LOGO uczy przede wszystkim wzrokowego zapamiętywania liter. Nawet jeśli Twoja pociecha wykorzystywać je będzie tylko do zabawy, utrwali w pamięci wygląd liter.

3. „Szorstki alfabet”

Metodę „szorstkiego alfabetu” zastosowała Maria Montessori. Polega ona na tym, że dziecku pokazuje się drewniane tabliczki z wyżłobionymi literami (wypełnione innym kolorem). Wgłębienie na literę jest dostosowane do opuszki palca dziecka, które uczy się liter ślizgając się palcem po takim alfabecie. Metoda Montessori pozwala na polisensoryczne rozpoznawanie liter, co pomaga dziecku szybko je przyswajać.

4. „Ślizganie się” wzrokiem i wydłużanie liter

Możesz zacząć uczyć dziecko „ślizgania się” wzrokiem po wyrazach, jeśli opanuje ono już sztukę rozpoznawania liter i dzielenia na sylaby. Pamiętaj, że dziecko powinno wydłużać w wyrazie tylko samogłoski takie jak: a, o, u, e oraz spółgłoski takie jak: r, m, n, f, w, s, z, ś, ź, sz, ż. Dzięki tej metodzie Twoja pociecha ma czas na rozpoznanie kolejnych mniej znanych liter. W miarę upływu czasu, możesz skracać „wydłużanie” głosek.

Dzieci samodzielnie czytają książki z obrazkami

5. Kartoniki i obrazki

Możesz także przygotować kartoniki z napisanymi na nich słowami, a ilustracje odpowiadające słowom podpisać tylko pierwszymi literami wyrazu. Poproś dziecko, by przyporządkowało obrazki do wyrazów na kartonikach. Zabawę tę możesz także odmienić przez podpisanie obrazków, a na kartonikach wpisać tylko pierwsze litery wyrazów.

Przygotowując swoje dziecko do nauki czytania, najlepiej rozpocząć ćwiczenia, gdy dziecko ma trzy latka. Pozwól swojej latorośli odczuwać radość z każdego małego kroczku, który staje się dla niej sukcesem. Nie stresuj swojej pociechy, niech zapamiętuje tyle ile zdoła bawiąc się z Tobą w zagadki, wyliczanki i obrazkowe historyjki.


  1. Obieżyświat

    30 listopada

    Bardzo fajny i przydatny artykuł. Dla dobra dziecka, warto zastosować powyższe wskazówki.

  2. kajmana

    7 września

    Sądzę, że najlepiej poprzez zabawę się uczy, a co za tym idzie trzeba to robić razem z dzieckiem i zachęcać je do tego, by samo chciało poznawać litery i je odczytywać

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.