Jeśli nie zaufasz samemu sobie, prawdopodobnie nie uda Ci się zaufać tez partnerowi. Bojąc się odrzucenia, starasz się nie obdarzać bezgranicznym kredytem zaufania bliskiej Ci osoby. Wiedz jednak, że relacja oparta na wzajemnej nieufności nigdy nie stanie się fundamentem udanego związku. Jak zatem budować relację opartą na zaufaniu?
Akceptacja i troska
Jeśli kogoś wybierasz na swojego partnera czy partnerkę, oznacza to, że akceptujesz nie tylko jego zalety, ale także wady. Pogłębiaj wzajemną więź poprzez okazywanie partnerowi troski i uczucia. Kochasz go przecież za to, że jest, za to, że Twój każdy dzień, który spędzasz z nim jest dla Ciebie czymś wyjątkowym. Oskarżając partnera i zarzucając mu wady, niszczysz miłość i rujnujesz przyszłe podwaliny związku. Zrezygnuj czasem z własnych potrzeb na rzecz potrzeb partnera, sprawisz tym, że wzajemna relacja nabierze głębi – idąc na taki kompromis umacniasz łączące was uczucie.
Szczerość i lojalność
Szczera rozmowa jest kluczem do sukcesu w budowaniu trwałej relacji partnerskiej. Nie ukrywaj przed partnerem swoich trosk, wręcz przeciwnie- dziel się nimi z nimi. Im więcej będziecie mieć wspólnych spraw, tym bardziej wasza więź się umocni.
Bardzo duże znaczenie we wzajemnej relacji mają wspólne rozmowy, które często pomagają rozwiązać rodzące się konflikty. Ukrywając przed sobą swoje potrzeby, uderzacie w swój związek- rodzi to bowiem niezrozumienie i frustrację u obojga. Wchodząc w relację ważne jest, by budować ją od początku na szczerości, jest to wyznacznik udanego związku. Decydując się być z kimś, zobowiązujesz się do lojalności – wybierasz tę, a nie inną osobę, więc powinnaś być wierna i zdecydowana na to, by to właśnie ten człowiek dostał od Ciebie wszystko, co możesz mu dać z siebie.
Wzajemna wolność
Staraj się nie kontrolować partnera na każdym kroku, daj mu trochę swobody. Niech rozwija swoje pasje i zainteresowania. Ograniczając jego wolność zamykasz go w relacji, którą może odebrać jako więzienie. Nie pytaj więc ciągle gdzie był i co robił, nie sprawdzaj kieszeni w jego kurtce podejrzewając zdradę. Każdemu związkowi dobrze robią chwile odosobnienia, kiedy partnerzy wracają na jakiś czas do własnych spraw. Dając partnerowi swobodę wysyłasz mu sygnał, że mu ufasz i wierzysz, że wasz związek jest na tyle silny, ze nie potrzebuje kontroli.
Wsparcie i empatia
Ważną kwestia w każdym związku jest dawanie sobie nawzajem wsparcia i liczenie się z drugą osobą. Okazywanie sobie pomocy w trudnych chwilach bardzo umacnia związek. Kiedy masz poczucie, że możesz się ze wszystkiego zwierzyć partnerowi, a on zrozumie, czujesz się pewniej, napięcie ustępuje i spada poziom stresu. Otwartość na odczucia drugiej osoby także jest bardzo ważna jeśli chodzi o relację. Postaraj się wczuć w swojego partnera, zastanów się co może go boleć w danej sytuacji lub co sprawi mu radość. Związek oparty na empatii ma szansę przetrwać wszystkie burze, a nawet nawałnice.
Od czasu do czasu spójrz na swój związek z dystansem, z poczuciem humoru. Zaproponuj to też partnerowi. Nic tak nie rozładowuje napięcia jak wspólnie spędzony czas na śmiechu i zabawie. Bez poczucia humoru wiele sytuacji może was przerosnąć, dając sobie jednak „chwile wytchnienia” scalacie swój związek.
alina
27 września
Szkoda, że w wielu związkach widać braki podstawowych fundamentów. Może byłoby wtedy mniej rozstań i rozwodów
Adula
5 października
Nie każdy wie na czym polega związek. A to niestety nie tylko przyjemne chwile. Problemy też potrafią nadwerężyć kontakty partnerów.
Rumpelsticki
10 października
Najważniejsze w związku to zaufanie ale też swoboda. Nie można drugiej osoby zapina na smycz i trzymać kurczowo przy sobie bo im bardziej skraca się smycz, tym bardziej pies gryzie. Trzeba dać sobie trochę wolności, żeby potem żadne z parterów nie szukało ucieczki do swojej połówki.
Aneta Boritzka
25 kwietnia
Niestety zbyt bardzo wyidealizowaliśmy sobie związki przez filmy i seriale. Nie ma związków idealnych. Życie nie jest idealne. My nie jesteśmy idealni. Dlatego tak bardzo ważne jest świadome budowanie naszych relacji.