Czytasz

Co mówią oczy? Przekaz niewerbalny informacją o emocjach

Co mówią oczy? Przekaz niewerbalny informacją o emocjach

W ludzkich oczach odbija się wiele emocji od złości, strachu, radości po zdziwienie. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele mówią o Nas oczy. „Zwierciadło duszy” czyli oczy to największy nośnik informacji o Nas samych. Zobacz, co zdradza ich wyraz i jak kultura wpływa na chęć podtrzymania kontaktu wzrokowego.

Oko w oko

Od najmłodszych lat nauczyciele i rodzice uczą, że należy patrzeć swemu rozmówcy w oczy. Przyglądanie się może jednak oznaczać niedyskrecję lub natarczywość. Trzeba zatem rozgraniczyć, kiedy kontakt wzrokowy jest elementem podtrzymania rozmowy, a kiedy wyrazem nadmiernej ciekawości.

Oko o brązowej tęczówce

Inne kultury zupełnie różnie interpretują spoglądanie w oczy – dla ludzi ze Wschodu i Zachodu jest ono bardzo ważnym aspektem prowadzenia konwersacji. Natomiast Japończycy unikają patrzenia na współrozmówcę przez dłuższy czas- na początku dialogu prześlizgują się wzrokiem po osobie, z którą rozmawiają skupiając się raczej na jej sylwetce. Nieraz zapewne słyszałeś słowa „proszę patrzeć mi w oczy”, które prawdopodobnie były wyrazem powątpiewania Twego rozmówcy w szczerość Twoich wyjaśnień. Jest to zakorzenione w naszej kulturze przekonanie, że osoba unikająca kontaktu wzrokowego nie mówi prawdy.

<

Powiększająca się źrenica

Nasze źrenice reagują nie tylko na zmienne oświetlenie. Potrafią wyrażać najróżniejsze emocje i uczucia. Rozszerzone źrenice są wyrazem zainteresowania, pokazują, że to na co patrzymy podoba nam się, są znakiem, ze pociąga nas płeć przeciwna. Źrenice kobiet mogą być rozszerzone na widok małego dziecka (wynik instynktu macierzyńskiego), natomiast to samo zjawisko dotyczy mężczyzn będących ojcami. Rozszerzające się źrenice są widoczną reakcją na smaczne jedzenie, piękny krajobraz, kochanego człowieka.

Dziewczyna o zielonych oczach z płatkiem śniegu na włosach

Oko – wykrywacz emocji

Bardzo łatwo Nam oszukać rozmówcę udając uśmiech czy zadowolenie. Oczy człowieka, który jest uradowany i szczęśliwy mają błysk i są okolone drobnymi zmarszczkami. Rozmówcy zwracającemu uwagę bardziej na słowa z pewnością umkną tego rodzaju szczegóły. Podstawowymi emocjami odbijającymi się w ludzkich oczach są szczęście, złość, wstręt, smutek, zdziwienie, strach, pogarda.

Człowiek smutny ma opuszczone kąciki ust i zmarszczki poniżej powiek, zdziwienie wyraża się natomiast oczami szeroko otwartymi. Podczas odczuwania złości oczy wydają się częściowo przysłonięte przez brwi, natomiast odczucie strachu powoduje, że w górnej części oczu widoczne są białka – oczy są mocno rozszerzone, a brwi ściągnięte i uniesione. Uczucie wstrętu sprawia, że oczy wydają się o połowę mniejsze – przez opuszczone częściowo powieki.

Emocje wykształciły się w odpowiedzi na bodźce ze świata zewnętrznego. Te, które można odczytać z oczu należą do niewerbalnych przekazów mimiki. Oko, jako jedyne w całej twarzy, nie ukryje uczuć, wręcz przeciwnie, patrząc komuś w oczy jesteśmy w stanie odkryć czy kłamie, czy jest uradowany, czy zły.