READING

Co mówią oczy? Przekaz niewerbalny informacją o em...

Co mówią oczy? Przekaz niewerbalny informacją o emocjach

Oko z błękitną tęczówką

W ludzkich oczach odbija się wiele emocji od złości, strachu, radości po zdziwienie. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele mówią o Nas oczy. „Zwierciadło duszy” czyli oczy to największy nośnik informacji o Nas samych. Zobacz, co zdradza ich wyraz i jak kultura wpływa na chęć podtrzymania kontaktu wzrokowego.

Oko w oko

Od najmłodszych lat nauczyciele i rodzice uczą, że należy patrzeć swemu rozmówcy w oczy. Przyglądanie się może jednak oznaczać niedyskrecję lub natarczywość. Trzeba zatem rozgraniczyć, kiedy kontakt wzrokowy jest elementem podtrzymania rozmowy, a kiedy wyrazem nadmiernej ciekawości.

Oko o brązowej tęczówce

Inne kultury zupełnie różnie interpretują spoglądanie w oczy – dla ludzi ze Wschodu i Zachodu jest ono bardzo ważnym aspektem prowadzenia konwersacji. Natomiast Japończycy unikają patrzenia na współrozmówcę przez dłuższy czas- na początku dialogu prześlizgują się wzrokiem po osobie, z którą rozmawiają skupiając się raczej na jej sylwetce. Nieraz zapewne słyszałeś słowa „proszę patrzeć mi w oczy”, które prawdopodobnie były wyrazem powątpiewania Twego rozmówcy w szczerość Twoich wyjaśnień. Jest to zakorzenione w naszej kulturze przekonanie, że osoba unikająca kontaktu wzrokowego nie mówi prawdy.

podobny temat:  Jakie są ekologiczne kosmetyki kolorowe? Makijaż w zgodzie z naturą

<

Powiększająca się źrenica

Nasze źrenice reagują nie tylko na zmienne oświetlenie. Potrafią wyrażać najróżniejsze emocje i uczucia. Rozszerzone źrenice są wyrazem zainteresowania, pokazują, że to na co patrzymy podoba nam się, są znakiem, ze pociąga nas płeć przeciwna. Źrenice kobiet mogą być rozszerzone na widok małego dziecka (wynik instynktu macierzyńskiego), natomiast to samo zjawisko dotyczy mężczyzn będących ojcami. Rozszerzające się źrenice są widoczną reakcją na smaczne jedzenie, piękny krajobraz, kochanego człowieka.

Dziewczyna o zielonych oczach z płatkiem śniegu na włosach

Oko – wykrywacz emocji

Bardzo łatwo Nam oszukać rozmówcę udając uśmiech czy zadowolenie. Oczy człowieka, który jest uradowany i szczęśliwy mają błysk i są okolone drobnymi zmarszczkami. Rozmówcy zwracającemu uwagę bardziej na słowa z pewnością umkną tego rodzaju szczegóły. Podstawowymi emocjami odbijającymi się w ludzkich oczach są szczęście, złość, wstręt, smutek, zdziwienie, strach, pogarda.

podobny temat:  Najlepsze seriale science fiction – TOP 5

Człowiek smutny ma opuszczone kąciki ust i zmarszczki poniżej powiek, zdziwienie wyraża się natomiast oczami szeroko otwartymi. Podczas odczuwania złości oczy wydają się częściowo przysłonięte przez brwi, natomiast odczucie strachu powoduje, że w górnej części oczu widoczne są białka – oczy są mocno rozszerzone, a brwi ściągnięte i uniesione. Uczucie wstrętu sprawia, że oczy wydają się o połowę mniejsze – przez opuszczone częściowo powieki.

Emocje wykształciły się w odpowiedzi na bodźce ze świata zewnętrznego. Te, które można odczytać z oczu należą do niewerbalnych przekazów mimiki. Oko, jako jedyne w całej twarzy, nie ukryje uczuć, wręcz przeciwnie, patrząc komuś w oczy jesteśmy w stanie odkryć czy kłamie, czy jest uradowany, czy zły.

podobny temat:  Apartament w centrum Zakopanego - zalety, ale i wady!

podobne treści

 1. Celia

  27 września

  oczy potrafią tak wiele powiedzieć, szkoda tylko, że mało kto chce tego słuchać. Nie każdy też potrafi odczytywać emocje z oczu, mi nigdy to nie wychodziło.

 2. okulista

  5 października

  Oczy zwierciadło duszy, czy tak?

 3. Okularnica

  6 października

  Oczy zwierciadłem duszy… coś chyba jest w tym powiedzeniu. Mogą tak wiele powiedzieć o człowieku. Dlatego trzeba bardzo uważać na to, aby zapanować nad tym, aby nie wyrażały one zbyt wiele. Dobrze się mają okularnicy bo czasami ciężko przez nie dostrzec prawdziwy wyraz oczu właściciela, jak to dobrze, że ja również je noszę

 4. Calineczka

  10 października

  Oczy to zwierciadło duszy, tak gdzieś zostało to powiedziane. Wystarczy dobrze spojrzeć w oczy i bez słów można z nich bardzo wiele wyczytać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.