READING

Czy trudno zdać prawo jazdy? Jak się przygotować?...

Czy trudno zdać prawo jazdy? Jak się przygotować?

jak zdobyć prawo-jazdy

Egzamin na prawo jazdy – na dźwięk tych słów, pada na Ciebie blady strach? Zdania na temat możliwości zdania egzaminu są podzielone. Niektórzy chwalą się, że zdali za pierwszym razem, inni przywołują swoje niemiłe wspomnienia z niekończących się prób uzyskania uprawnienia. Kto ma rację? Czy droga do uzyskania prawka, to „droga przez mękę” czy może jest ona „usłana różami”? Jak się przygotować, aby zdobycie upragnionego dokumentu nie sprawiło Ci większej trudności?

1. Czy naprawdę tak trudno jest zdobyć wymarzone prawko?

Przeglądając fora internetowe często natkniesz się na wypowiedzi osób, którym uzyskanie uprawnienia zajęło bardzo dużo czasu i pochłonęło sporą sumę pieniędzy. Przeważnie przeczytasz krytyczne opinie, mówiące o licznych utrudnieniach stojących na drodze do uzyskania prawa jazdy oraz o nieprzychylności ze strony egzaminatorów. Dowiesz się z nich również o wielu problemach jakie stwarzają, osobom zgłaszającym się na egzamin, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

mężczyzna w samochodzie

Dostaje się również szkołom jazdy, które w niewystarczający sposób przygotowują młodych kierowców Złe opinie usłyszysz również o, często absurdalnych, przepisach, które zamiast upraszczać ludziom zdawanie egzaminu, jeszcze bardziej gmatwają ten i tak już skomplikowany proces.

2. Straszny egzaminator – fakt czy mit?

Fakt. Egzaminatorzy często nieprzychylnie patrzą na zdających. Wielu z nich zapomina, że egzamin na podstawowe kategorie zdają ludzie z mniejszymi umiejętnościami niż oni i dlatego powinni być bardziej wyrozumiali. Jednak większość stawia wymagania, którym sprostanie sprawiłoby trudność nawet zawodowym, doświadczonym kierowcom. Duża część egzaminujących szuka „haków” na potencjalnych kierowców i oblewa z powodu, wydawałoby się, nieistotnych szczegółów.

podobny temat:  Jak upiec chleb? 3 metody pieczenia zdrowego, domowego chleba

3. Egzamin na prawo jazdy – problem nie do przejścia czy bułka z masłem?

Trudno się nie zgodzić z zarzutami o śmieszność przepisów dotyczących zdawania egzaminów. Zamiast ułatwiać ludziom życie, jeszcze bardziej je komplikują. Dlatego zapoznaj się z naszą instrukcją, która,krok po kroku, pokazuje jak odpowiednio przygotować się do zdawania „prawka”. Dzięki niej unikniesz niemiłych sytuacji na egzaminie.

mężczyzna z prawem jazdy

4. Jak zdobyć prawko? Poradnik krok po kroku

Krok 1: Wybór szkoły jazdy

Jeden z najważniejszych elementów, od którego, w dużym stopniu, zależy końcowy wynik egzaminu. Obecnie na rynku jest bardzo dużo szkół, które oferują pomoc w zdobyciu „prawka”. Jak wybrać tą dobrą? Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Po pierwsze: cena. W tym wypadku, im drożej tym lepiej. Wiadomo nie od dziś, że za fachową usługę płaci się więcej. Odpuść więc sobie kursy po promocyjnych cenach. Szkoły oferujące takie szkolenia, z reguły nie mają niewykwalifikowaną kadrę, a jakość sprzętu udostępnianego kursantom pozostawia wiele do życzenia. Płacąc więcej zyskasz pewność, że zostaniesz rzetelnie przygotowany do egzaminu.

Po drugie: dodatkowe opłaty. Nie powinny występować. Profesjonalna szkoła jazdy, nie żąda od swoich kursantów dodatkowej zapłaty! Wszystkie potrzebne materiały jako adept sztuki poruszania się w ruchu drogowym powinieneś otrzymać w ramach ceny kursu.

jak zdobyć prawo jazdy, samochód, mercedes

Dobra szkoła jazdy oraz jej pracownicy powinni posiadać odpowiednie uprawnienia do prowadzenia działalności szkoleniowej. Możesz to sprawdzić w urzędzie miasta lub urzędzie gminy.

Dodatkowo zapisując się do danej placówki masz prawo oczekiwać, że zorganizuje ona bezpłatne szkolenia symulujące końcowy egzamin oraz przeprowadzi tzw. „egzamin wewnętrzny”. To dobry sposób na zweryfikowanie nabytej wiedzy.

Powinieneś mieć również możliwość odbywania tzw. „jazd zapoznawczych”. To tam masz możliwość przyjrzenia się, z perspektywy pasażera, jak wygląda nauka jazdy. Zapoznasz się również z metodami szkoleniowymi jakie zostają podczas niej wykorzystane, dzięki czemu będziesz mógł ocenić instruktora pod względem jego wiedzy, umiejętności, kompetencji i komunikatywności.

podobny temat:  Trasy narciarskie i piesze w Szczyrku, jakie dobre również dla dzieci?

Krok 2: Nauka przepisów

Myślisz, że przesiedzisz kilkadziesiąt godzin na wykładach w szkole jazdy i teorię zdasz bez problemu? Nic bardziej mylnego. Kluczem do sukcesu jest bardzo dobre przyswojenie przepisów, a tego nie uzyskasz po krótkim kursie. Jeśli naprawdę zależy Ci na pozytywnym wyniku egzaminu musisz poświęcić swój wolny czas. Samo wkucie regułek nie wystarczy! Po zmianie sposobu egzaminowania powinieneś również przywiązać wagę do rozwinięcia umiejętności szybkiej oceny sytuacji na drodze i odpowiedniego reagowania na nią w bardzo krótkim czasie.

nauka przepisów

Krok 3: Egzamin

Wielki dzień! Po wielu godzinach nauki wreszcie przyszedł czas na sprawdzenie Twoich umiejętności. Aby nie sprawił Ci on żadnych trudności zastosuj się do przedstawionych poniżej zasad:

Wypocznij!

Stresujesz się egzaminem, tak bardzo, że już od tygodnia masz problemy z zaśnięciem? Radzimy Ci: przestań się przejmować! To nic nie pomoże, a stres może wpłynąć na końcowy wynik egzaminu. Zamiast zamartwiać się i stwarzać wyimaginowane problemy, dzień przed egzaminem połóż się wcześniej. Wyspany i zrelaksowany nie będziesz miał problemów z poprawną oceną sytuacji na drodze. Gwarantujemy, że twoje dobre samopoczucie przełoży się na pozytywny wynik egzaminu;

Zachowaj spokój!

Nerwy nie pomogą. Wręcz przeciwnie! Zestresowany stanowisz zagrożenie na drodze dla siebie i dla innych! Spróbuj pomyśleć o czymś przyjemnych, skup się na tym co robisz a na pewno dasz radę i zdobędziesz wymarzone prawko!;

Zadbaj o swoją kondycję psychiczną i fizyczną!

Chory czy zdenerwowany nie jesteś w stanie myśleć o tym co dzieje się wokół Ciebie! Dlatego na kilka dni przed egzaminem unikaj stresu i zadbaj o zdrowie abyś był w stanie poprawnie wykonywać polecenia egzaminatora;

podobny temat:  Jak przyrządzić tartę? Kilka smacznych pomysłów

arkusz z pytaniami na egzaminie

Pamiętaj o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego Twoją tożsamość!

Dowód osobisty lub paszport potrzebny jest do weryfikacji Twojej tożsamości. Dlatego przygotowując się na egzamin sprawdź czy masz go przy sobie. Egzaminator poprosi Cię o jego okazanie. Inaczej nie zostaniesz dopuszczony do egzaminu;

Weź okulary!

Jeśli na Twoim orzeczeniu lekarskim widnieje zapis o wymogu noszenia podczas jazdy okularów czy szkieł kontaktowych nie może ich zabraknąć także podczas egzaminu. Wiemy, że nie wszyscy lubią chodzić w okularach ale na czas egzaminu zapomnij o kwestiach estetyki i wygody. Brak okularów u osób, które powinny je nosić skutkuje przerwaniem egzaminu i koniecznością jego powtórzenia. Po co więc narażać się na dodatkowe koszty?;

W trakcie egzaminu nie dyskutuj z egzaminatorem na temat jego ocen!

To przecież od niego zależy wynik egzaminu! Nie kwestionuj decyzji egzaminatora i nie podważaj jego autorytetu. Nie zrażaj go do siebie. Nie udawaj, że wszystko wiesz najlepiej.

Zadbaj o dobrą atmosferę. Odnoś się do egzaminatora z szacunkiem i sympatią, a wtedy on również będzie dla Ciebie bardziej przychylny;

kluczyki do samochodu, jak zdać prawo jazdy

Zadawaj pytania!

Nie wiesz czegoś? Nie jesteś pewien jak się zachować w danej sytuacji? Pytaj! Masz do tego prawo! Egzaminator ma obowiązek udzielić Ci wszystkich niezbędnych informacji.

5. Uwaga ważne!

Od stycznia 2017 roku każdy nowy kierowca będzie musiał przejść, między czwartym a ósmym miesiącem po zdaniu egzaminu kurs doszkalający w zagadnieniu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodatkowym obowiązkiem będzie zdanie szkolenia z zakresu przewidywania zagrożeń na drodze.

Aby pomyślnie przejść egzamin zdający musi również opanować tzw. „eco-driving”, czyli ekologiczną jazdę. Po 8 miesiącach od daty pomyślnego zakończenia egzaminu, świeżo upieczony kierowca będzie mógł usunąć ze swojej szyby obowiązkowy zielony listek.


podobne treści

  1. Carrington

    1 grudnia

    Bardzo fajny artykuł, zwłaszcza dla osób przygotowujących się na taki egzamin.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.