READING

Co warto obejrzeć we Wrocławiu? Top 5

Co warto obejrzeć we Wrocławiu? Top 5

Widok na Odrę we Wrocławiu z lotu ptaka

Masz ochotę wyjechać gdzieś na weekend i wahasz się, które z polskich miast wybrać? A może od dawna chciałeś zwiedzić Wrocław i szukasz podpowiedzi, które punkty na mapie miasta są najbardziej godne uwagi? Na pewno świetną rekomendacją dla tego miasta jest tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jednak powodów, by je odwiedzić jest znacznie więcej, a my postaramy się zaprezentować kilka najciekawszych miejsc w stolicy Dolnego Śląska.

1. Zoo, ogród botaniczny i Ogród Japoński

Cisza, spokój i bliskość natury w centrum miasta. Brzmi nieprawdopodobnie? Nie we Wrocławiu. Miasto to posiada wiele miejsc, w których możemy odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i nacieszyć się pięknem natury. Przepiękny Ogród Japoński znajdujący się na terenie Parku Szczytnickiego jest czwartym najpiękniejszym parkiem miejskim w Europie. W Ogrodzie Japońskim znajdziemy kilkadziesiąt gatunków roślin występujących wyłącznie w Japonii, a istnieje on już od ponad stu lat! Wrocławskie zoo natomiast jest tak słynne, że chyba nie trzeba go dodatkowo reklamować, jest to obowiązkowy punkt do odwiedzenia zarówno przez turystów, jak i stałych mieszkańców miasta. Ogród botaniczny Uniwersytety Wrocławskiego to prawdziwa oaza spokoju w centrum dużego miasta. Jego obszar porasta około 7 i pół tysiąca gatunków roślin, jest zarówno atrakcją turystyczną, jak i ośrodkiem naukowym i dydaktycznym, a jego historia sięga aż 1811 roku.

Ogród Japoński we Wrocławiu

2. Wrocławski rynek

Może się wydawać, ze rynek miejski to nic nadzwyczajnego, w końcu każde większe miasto posiada tego typu miejsce. Jednak będąc we Wrocławiu naprawdę warto wybrać się do samego serca tego miasta, by pospacerować po jednym z największych staromiejskich rynków w Europie. W średniowieczu pełnił on rolę placu targowego, który w ciągu wieków był otaczany kolejnymi budynkami. W centralnej części znajduje się Stary oraz Nowy Ratusz, a także liczne kamienice. W ostatnich latach większość elewacji budynków wokół rynku została odnowiona, dzięki czemu tworzą niezwykle barwny i piękny widok.

Kolorowe kamienice na wrocławskim rynku

3. Ostrów Tumski

To najstarsza część Wrocławia, którą koniecznie muszą zwiedzić pasjonaci historii, ale nie tylko. Jest to teren niezwykle malowniczy za sprawą wielu mostów łączących brzegi rzeki Odry, która przepływa przez miasto, oraz liczne zabytki. To tutaj znajdował się dawny gród będący kolebką miasta, a w 1000 roku Bolesław Chrobry założył w nim siedzibę biskupią. Spacerując po Ostrowie Tumskim koniecznie trzeba stanąć na Moście Tumskim, odwiedzić gotycki kościół św. Krzyża, katedrę św. Jana Chrzciciela oraz przejść przez ulicę Kanonią. Warto zwiedzić także Muzeum Archidiecezjalne.

Ostrów Tumski Wrocław

4. Panorama Racławicka

Jest to obowiązkowe miejsce dla pasjonatów sztuki i historii. To ogromne malowidło określane mianem „dziewiętnastowiecznego reliktu kultury masowej” daje nam możliwość przeniesienia się na chwilę wprost na pole bitwy, która odbyła się pod Racławicami. Autorów tego dzieła sztuki było paru, co zresztą nie dziwi, gdy zwrócimy uwagę na jego rozmiary. Powstało ono w latach 1893-94 i ukazuje bitwę, manewry wojenne i zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi.

5. Wrocławska fontanna

Obok Ogrodu Japońskiego, przy Hali stulecia znajduje się fontanna multimedialna. Jest to największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych w Europie. Organizowane są tam przepiękne pokazy wodne, będące połączeniem muzyki, światła i wody. Naprawdę warto wybrać się w to miejsce i obejrzeć któryś z nocnych pokazów. Są one darmowe, odbywają się w sezonie letnim i przyciągają tysiące widzów.


  1. z małego miasteczka

    13 listopada

    Uwielbiam Wrocław! Chociaż mieszkać i żyć nie chciałabym tam – za duże miasto jak dla mnie. To na weekendy i wycieczki jest idealny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.