Spotkaliście się kiedyś z pojęciem garowanie chleba? Jeżeli nie, warto wyjaśnić, o co w tym chodzi, na czym polega w kiedy w ogóle się je wykonuje. Warto przyjrzeć się temu bliżej i poszerzyć swoją wiedzę.
- Skąd bierze się chleb?
- Co to jest garowanie chleba?
- Co daje garowanie chleba?
- Jak garuje się chleb?
- W czym garować chleb?
Skąd bierze się chleb?
Dla wielu osób to pytanie może wydać się dziwne, no bo skąd bierze się chleb? Z pieca? Tak i nie, a przynajmniej nie od razu! Zanim ciasto trafi do wypiekania i wyrośnie z nich chrupiący chleb, musi nastąpić wiele innych czynności, które w ostateczności doprowadzą nas do etapu końcowego. Jednym z nich jest właśnie garowanie.
Co to jest garowanie chleba?
Jak zostało wspomniane, tworzenie chleba odbywa się w kilku etapach. Najważniejsze z nich to fermentacja wstępna, dzielenie ciasta i jego formowanie, a następnie fermentacja końcowa, ostateczne formowanie i na końcu wyrastanie. Zadając pytanie o to, czym jest garowanie, odpowiedź jest prosta – po prostu fermentacja końcowa. Gdy wykonamy wszystkie poprzednie czynności, przyjdzie czas na to, by dać ciastu nieco odpocząć, aby jego struktura mogła się utrwalić. Oczywiście nie wystarczy zostawić ciasta na desce – trzeba je umieścić w odpowiednim naczyniu i pozostawić do fermentacji na kilkadziesiąt minut, najlepiej w chłodnym miejscu.
Co daje garowanie chleba?
Do wykonania chleba używa się drożdży, a te w miarę upływu czasu i poddaniu fermentacji zaczynają się rozrastać. Dzięki temu ciasto zwiększa swoją objętość – zaczyna wyrastać. Fermentacji przyszły bochenek poddaje się dwukrotnie, aby w ten sposób ostatecznie uformować kształt bochenka i ustalić jego objętość. Poza tym, poddając je garowaniu, zwiększa się jego ilość, a tym samym można później je podzielić i tym samym mieć więcej ciasta do wykorzystania.
Jak garuje się chleb?
Chleb, a właściwie ciasto na chleb poddaje się garowaniu, w celu zwiększenia jego objętości. To druga i ostatnia fermentacja, która musi odbyć się we właściwych warunkach. Ciasto umieszcza się w specjalnym koszu, pojemniku lub kaście, a następnie przykrywa folią. Wstawia się je do chłodnego miejsca, najlepiej jeżeli byłaby to lodówka i zostawia na wyrastania przez około 40 minut. Dopiero po tym czasie można je wyjąć, poddać ostatecznemu formowaniu i wstawić do wypiekania. W ten sposób nie tylko zyskuje się więcej ciasta, ale lepsze walory smakowe i wilgotność.
W czym garować chleb?
Naczynie do garowania chleba powinno być starannie dobrane. Mówi się, że najlepiej, gdyby była to forma, w której będziemy piec, ale nie jest to bezwzględnie wymagane. Musi mieć jednak odpowiedni rozmiar, by ciasto po włożeniu nie zajmowało więcej niż połowę miejsca. Ciasto i tak wyrośnie, potrzebuje więc miejsca. Ważne, by wybrać naczynie odpowiednie do naszych potrzeb, niekoniecznie też trzeba sięgać po produkty profesjonalne. Wystarczy nawet standardowe naczynie żaroodporne.
brak komentarzy