READING

5 najważniejszych zasad savoir-vivre’u

5 najważniejszych zasad savoir-vivre’u

Szampan i bagietka na kocu

Jeśli nigdy nie zastanawiałaś się jak zachować się podczas różnych sytuacji, gdzie wymagana jest oficjalna etykieta, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Podpowiemy Ci jak zachować się by zawsze uchodzić za człowieka kulturalnego i z klasą.

Czym jest savoir-vivre?

Pod pojęciem savoir-vivre kryje się po prostu dobre wychowanie i nienaganne maniery. Savoir-vivre oznacza „wiedzieć jak żyć”, pojęcie to odnosi się do znajomości zasad zachowania się w każdej sytuacji. Oprócz dobrego wychowania reguły savoir vivre’u mówią o tym jak można uporządkować życie sprowadzając je do pewnych zasad. Pamiętaj jednak,że zasady savoir vivre’u mogą nieco różnić się od siebie w różnych regionach świata. Jednak według powszechnej opinii osoby, które maja podstawy bon tonu poradzą sobie w większości sytuacji.

podobny temat:  Jak ubrać się do teatru? Dobór stroju na wydarzenie kulturalne

Pierwsza zasada savoir-vivre’u: po której stronie idzie mężczyzna?

Mężczyzna spacerujący z kobietą pod rękę powinien iść od strony ulicy, tak, by zapewnić partnerce bezpieczeństwo. Bardzo ważna jest również strona chodnika po której idziemy – powinniśmy chodzić prawą stroną poprzez analogię do ruchu drogowego.

Druga zasada savoir-vivre’u: jak zachować się w kawiarni?

Jeśli, będąc w kawiarni, do tej pory odkładałaś torebkę na podłogę, popełniałaś błąd. Już same względy estetyczne decydują o tym, że Twoja torebka nie powinna znaleźć się na podłodze. Na oparciu z kolei może ona przeszkadzać innym gościom i obsłudze. Gdzie więc, zgodnie z zasadami savoir vivre’u, powinno się ją położyć? Torbę najlepiej kłaść obok krzesła, naturalnie, jeśli jest wolne. W przypadku gdy zabrałaś ze sobą małą kopertówkę możesz ja trzymać na kolanach. Pamiętaj jednak, że wówczas serwetkę należy położyć na torebce, nigdy odwrotnie.

podobny temat:  Jak ubrać się do teatru? Dobór stroju na wydarzenie kulturalne

Para siedzi w kawiarni

Trzecia zasada savoir-vivre’u: jak rozwiązać problem z łyżeczką?

Jesteś w kawiarni, pijesz pyszną kawę z pianką i nagle…nie wiesz co zrobić z łyżeczką. Powinno się ją odłożyć całą na spodeczek, a nie tylko tak, by była oparta główką. Pod żadnym pozorem nie powinnaś oblizywać łyżeczki, gdyż to zdecydowanie jest w złym tonie, podobnie jak zbieranie śmietanki z kawy.

Czwarta zasada savoir-vivre’u: w jaki sposób pić szampana?

Spędzasz Sylwestra w doborowym towarzystwie i nagle nie wiesz jak masz wypić szampana? Kieliszek powinnaś zawsze trzymać za nóżkę. Dotyczy to szampana i białego wina czyli trunków, które podaje się schłodzone. Trzymaj kieliszek za nóżkę również nalewając wino, powinien on być lekko pochylony tak, aby trunek spływał po ściankach.

podobny temat:  Jak ubrać się do teatru? Dobór stroju na wydarzenie kulturalne

Piąta zasada savoir-vivre’u: w jaki sposób jeść kawior?

Kawior wciąż jest wyszukana potrawą, zwłaszcza w kręgach elitarnych. Nakładaj go zawsze na mały kawałek pieczywa nie rozsmarowując. Rozsmarowany kawior wygląda bardzo nieestetycznie i nie smakuje najlepiej. Najlepszym towarzystwem dla czarnego kawioru jest szampan, dla czerwonego natomiast białe wytrawne wino.

Przytoczone powyżej zasady savoir vivre’u dotyczą głównie jedzenia i picia, gdyż właśnie przebywając w kawiarni możemy popełnić najwięcej gaf. Istniej jednak wiele zasad dobrego wychowania, które będą świadczyły o Twoim obyciu i kulturze osobistej.


podobne treści

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.