Zgubiony klucz do drzwi łatwo może zepsuć cały dzień. Dorobienie go to dodatkowy problem, a do tego pozostaje kwestia wymiany wkładki w drzwiach. Niezależnie od tego czy wymiana jest koniecznością, czy może potrzebną zmianą, zawsze będzie łączyła się z dodatkowym kosztem. Ostateczna cena wymiany wkładki w drzwiach zależy również od tego, czy podejmiemy się wymiany samemu, czy poprosimy o pomoc fachowca.
- Na czym polega wymiana wkładki w drzwiach?
- Jaka jest cena wymiany wkładki w drzwiach?
- Kto wymienia zamki w drzwiach i jak wymienić wkładkę samemu?
Na czym polega wymiana wkładki w drzwiach?
Wymiana wkładki w drzwiach wejściowych to dość prosta czynność, która małym kosztem może poprawić jakość i bezpieczeństwo naszego życia. Warto jednak przyjrzeć się temu procesowi bliżej, bo na początku może, się on wydać bardziej skomplikowany niż jest w rzeczywistości. Wkładka w drzwiach wejściowych to metalowy element, do którego wkładamy klucz. Wkładki te mogą mieć różne formy i posiadać różne poziomy zabezpieczeń, ale w gruncie rzeczy dzielą wspólną zasadę montażu i wymiany.
Aby wymienić wkładkę w drzwiach wejściowych, należy najpierw zlokalizować i usunąć stary model. Zazwyczaj robi się to kiedy drzwi wejściowe są otwarte. Należy wtedy spojrzeć na bok drzwi, który przeważnie znajduje się w futrynie wejściowej i przejść wzrokiem na wysokość zamka. Najprostsza wkładka, ale i wkładka w drzwiach antywłamaniowych powinna być przymocowana jedną śrubą, która przechodzi od drzwi do zamka. Procedura tego jak wymienić wkładkę w drzwiach sprowadza się więc do odkręcenia jednej śruby, wymiany wkładki na nową i ponownego jej zabezpieczenia.
Jaka jest cena wymiany wkładki w drzwiach?
Wymiana wkładki w drzwiach i jej cena zależą w głównej mierze od sytuacji, w jakiej się znajdziemy. Jeśli zamek działa i nie trzeba nam pomocy fachowca, cena wymiany wkładki będzie równa cenie samego zamka. Koszt taki wahać będzie się w zależności od jakości konkretnej wkładki do drzwi. Najtańsze są proste wkładki bez atestu, które oferują jednak najmniejszy poziom ochrony. Z drugiej strony, jeśli chodzi o wymianę wkładki w drzwiach antywłamaniowych, warto rozejrzeć się za opcją bezpieczniejszą, lecz przy tym nieco droższą.
Cena wymiany wkładki wzrośnie również, jeśli poprosimy o pomoc fachowca. Cena takiej usługi jest jednak zależna od konkretnego przypadku i każdy fachowiec ustala ją sam.
Kto wymienia zamki w drzwiach i jak wymienić wkładkę samemu?
Wymiana zamka czy wkładki w drzwiach wejściowych może wydawać się skomplikowana, ale w rzeczywistości jest to dość proste. Przy wymianie wszystko zależeć będzie od sytuacji, w której się znajdziemy. Najprościej podzielić je sprawdzając, czy mamy dostęp do naszych drzwi wejściowych. Jeśli wkładka dalej działa, można ją wymienić samemu. Jeśli natomiast nie możemy otworzyć zamka, konieczna jest pomoc fachowca.
Jeśli zamek jest zamknięty, konieczna jest wymiana wkładki przez fachowca, ponieważ zgodnie z prawem tylko ślusarz lub inna osoba na co dzień zajmująca się awaryjnym otwieraniem zamków, ma dostęp do narzędzi takich jak wytrychy oraz może legalnie otworzyć zamek bez klucza. Jeśli jednak drzwi stoją otworem, wymiana wkładki w drzwiach wejściowych sprowadza się najczęściej do kilku prostych kroków. Należy kolejno odkręcić śrubę wspomagającą, przekręcić klucz do odpowiedniego ustawienia i wyciągnąć starą wkładkę. Następnie w podobny sposób montujemy nowy zamek, przykręcamy i wymianę wkładki w drzwiach wejściowych możemy uznać za zakończoną.
Jak więc widać, wymiana wkładki w drzwiach wejściowych nie jest trudna. Bardzo łatwo zrobić to samemu, przez co cena wymiany pozostanie względnie niska. Pomoc fachowca gwarantuje sukces w trudnych awaryjnych przypadkach, ale będzie kosztowała nas nieco więcej.
Mario65
1 grudnia
Nie wyobrażam sobie, żeby do tak prostej czynności wzywać fachowca. Przecież wymiana takiej wkładki jest prosta i nie trzeba być specem od drzwi, żeby to ogarnąć. Ludzie teraz są naprawdę leniwi i za wszystko płacą…