READING

Telewizory – jak wybierać i na co zwracać uw...

Telewizory – jak wybierać i na co zwracać uwagę wybierając telewizor?

Jak wybrać telewizor?

Skończyły się już te czasy, kiedy wybór telewizora ograniczał się do pójścia do sklepu i wybrania czegoś z półki, patrząc jedynie na to, jak dany produkt wygląda. Teraz wybór odbiornika jest o wiele bardziej skomplikowany, ale i same telewizory dają obecnie więcej możliwości. Na co zwrócić uwagę podczas kupna telewizora?

Gdzie kupić dobry telewizor?

Kiedyś korzystaliśmy jedynie ze sklepów stacjonarnych ze sprzętem rtv i agd, gdy chcieliśmy kupić odbiornik. Dziś coraz więcej osób decyduje się na zakupy w sieci. I słusznie, bo telewizory to duży wybór, zwłaszcza w sklepach internetowych (np. zadowolenie.pl). Kupowanie większych sprzętów online to wygodne rozwiązanie. Nie musimy martwić się o transport, kurier przyniesie nam odbiornik kiedy będziemy chcieli, możemy na spokojnie przeczytać parametry sprzętu, ale i zobaczyć, jakie są o nim opinie innych użytkowników, który dany sprzęt już mają.

Jak wybrać telewizor?

Najważniejszy jest teraz dla odbiorców rozmiar. Im większy, tym lepszy. Mówi się nawet, żeby wybrać większy rozmiar niż zamierzaliśmy. To gwarantuje nie tylko ustawność w większych pomieszczeniach, ale daje więcej możliwości. Teraz wiele kanałów nadawanych jest w trybie HD, a duża rozdzielczość telewizora to lepsza jakość oglądania obrazu. Musimy też zwrócić uwagę, czy konkretny telewizor ma tuner DVB-T, który umożliwia oglądanie cyfrowej telewizji naziemnej.

Jaki kupić telewizor? LCD, LED czy plazma?

To pytanie zadaje sobie wielu użytkowników. Na początku dominowały na rynku telewizory LCD. Teraz takich urządzeń jest już coraz mniej, chociaż można je jeszcze kupić. Zaletą takiego odbiornika jest niewielka waga telewizora i mały pobór mocy. Nie dają one jednak dobrego jakościowo obrazu, więc bardziej wymagający użytkownicy nie będą zadowoleni.

Telewizory LED to ulepszone LCD. Można kupić odbiornik Edge LED (tańsze, ale gorsze podświetlenie obrazu) i Full LED (droższe, ale jakość obrazu jest w pełni zadowalająca).

Na rynku są też dostępne telewizory plazmowe. Największą zaletą jest świetna jakość obrazu. Takie telewizory nie są jednak wskazane dla graczy, ani dla osób, które oglądają telewizję w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Plazmy nadają się do oglądania filmów w kinowym klimacie.

A co zwrócić uwagę podczas wyboru telewizora?

Teraz dużo osób wybiera telewizory SmartTV, to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą korzystać z Internetu w odbiorniku, na pewno docenią to gracze. Ważne jest również wejście USB w telewizorze. Jeśli chcemy oglądać zdjęcia, słuchać muzyki lub oglądać filmy na telewizorze to zwróćmy uwagę na to, czy ma takie wejście. Również wejście HDMI będzie istotne, kiedy będziemy chcieli podłączyć do telewizora komputer, konsolę do gier czy odtwarzacz DVD. Wybierając telewizor dla siebie nie kierujmy się jedynie wyglądem czy ceną. Taki sprzęt ma nam służyć na lata i warto dobrze zapoznać się z jego parametrami, zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego odbiornika.


  1. Jacek

    28 stycznia

    Jest jeszcze taka technologia w telewizorach – ambilight. Świetna sprawa – optyczne powiększenie obrazu dzięki zastosowaniu bocznego podświetlania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.