Okazuje się, że podatki, czyli to, co zazwyczaj sprawia największy problem w firmach, zarówno jeśli chodzi o ich wysokość, jak i sposób rozliczania, da się nieco uprościć, a nawet… zmniejszyć. Oczywiście wszystko zgodnie z prawem. Jak to zrobić? O tym w dalszej części artykułu.
• Czym jest optymalizacja podatkowa?
• Rola biura rachunkowego w optymalizacji podatkowej
• Czy optymalizacja podatkowa jest legalna?
• Na czym polega optymalizacja podatkowa?
Czym jest optymalizacja podatkowa?
Obniżenie obciążenia podatkowego przez przedsiębiorców polega na podjęciu działań zgodnych z regulacjami prawnymi. Na tym właśnie polega optymalizacja. To nie jest pomijanie prawa podatkowego, ale dokonywanie mądrych wyborów, nawet już na etapie wyboru rodzaju spółki. W pewnym sensie można stwierdzić, że optymalizacja podatkowa, w pozytywnym znaczeniu, to obowiązek biur rachunkowych w trosce o firmę klienta. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu.
Rola biura rachunkowego w optymalizacji podatkowej
Wiadomo, że na samym początku zakładania firmy szukamy biura rachunkowego, które pomoże nam przejść przez wszystkie procedury z tym związanie. Ważne jest, by wybrać taką księgowość, dzięki której wszystko zostanie zaplanowane tak, by nie mnożyć kosztów i podatków, a je obniżać. Rzecz jasna – zgodnie z prawem. Właśnie dlatego tak ważne jest, by zatrudnić do współpracy biuro rachunkowe, którego pracownicy mają dużą wiedzę i wieloletnie doświadczenie. To oni przeanalizują możliwości i opracują odpowiednią strategię podatkową. Tak, by zyskiwać, a nie tracić.
Czy optymalizacja podatkowa jest legalna?
Optymalizacja podatkowa budzi wiele kontrowersji. Dla wielu jest to nic innego, jak obchodzenie prawa. Sprawdźmy więc, jakie działania są legalne? W którym momencie zamiast optymalizować podatki, zaczynamy działać sprzecznie z prawem? Prawdą jest, że ustawodawca świadomie zostawia podatnikowi swobodę na wielu etapach. W każdym z nich warto szukać możliwości optymalizacji.
Na czym polega optymalizacja podatkowa?
Pytaniem, które nasuwa się już na samym początku jest: na czym to polega? Okazuje się, że jednym z najprostszych sposobów na przeprowadzenie optymalizacji podatkowej jest skorzystanie z odpowiedniej formy prawnej, np. zakładając spółkę komandytową można zaoszczędzić rocznie nawet kilkadziesiąt procent podstawy podatkowej.
Co więcej, w ramach swobody decyzyjnej, przedsiębiorca-podatnik może są wybrać metodę amortyzacji, okres rozliczeniowy, rok podatkowy, a nawet sposobów wpłacania zaliczek. Swobody uznaniowe zawarte w przepisach podatkowych odnoszą się do przypadków, w których nie da się precyzyjnie określić wartości, trzeba więc ją oszacować metodą wyceny lub porównania. Wiadomo więc, że ma to odbicie w wysokości wyliczonej kwoty, a zatem – w wielkości podatku.
Kolejną furtką, która umożliwia zmniejszenie podatków jest skorzystanie z ulg, które stosowane są w celu zachęcenia przedsiębiorców do określonych działań. Oczywiście tych, które są pożądane z punktu widzenia państwa, na przykład by zwiększyć tempo modernizacji i konkurencyjność przedsiębiorstw.
przedsiębiorca ciężko pracując
6 grudnia
optymalizacja podatkowa jest w istocie ok, wtedy gdy państwo z góry nie zakłada, że przedsiębiorca nie okrada państwa, tylko gra zgodnie z zasadami, każdy przecież ma prawo wybrać inne rozliczanie itd. lub na skróty, wiec wszystko fajnie ale trzeba żyć wpierw w sensownym kraju, powodzenia wszystkim przedsiębiorcom harującym na państwo 🙁