READING

Żarówki LED – za i przeciw, czy na pewno eko...

Żarówki LED – za i przeciw, czy na pewno ekologiczne?

Pejzaż w żarówce, na dłoni

Na pewno wiele słyszałeś o poszanowaniu środowiska i ekologii, a co za tym idzie o bardziej świadomym życiu. Wybierasz dlatego rozwiązania, które zarazem pozwolą Ci zaoszczędzić i być eko. Jednym z nich jest ekologiczne oświetlenie LED, które wzbudza wiele kontrowersji. Za co kochają je ekolodzy, a za co krytykują badacze? Dowiesz się czytając ten artykuł.

Oświetlenie LED – za co lubią je ich zwolennicy?

Oszczędność

Z pewnością wiesz, że poszanowanie ziemi, a co za tym idzie jej zasobów jest głównym wyznacznikiem ekologii (oprócz braku testów na zwierzętach), dlatego oświetlenie LED czyli Light Emitting Diode jest tak popularne – obecnie żarówki LED to szeroka oferta sklepów internetowych (ledovo.pl/items/141-zarowki-led.html). 50% energii dostarczanej przez żarówki LED jest zamieniana na światło, a więc żarówki te są dziesięciokrotnie bardziej oszczędne niż zwykłe żarówki i dwa razy bardziej niż energooszczędne.

Bezpieczeństwo

Żarówki LED nie wpływają negatywnie na zdrowie i samopoczucie, są także bezpieczne dla wzroku poprzez fakt, że nie występuje w nich promieniowanie UV i drganie światła.

Trwałość i proekologiczność

Żarówka LED może świecić przez 45 000 godzin czyli przez pięć lat, a częstotliwość włączania i wyłączania nie ma wpływu na jej emisję. Diody w żarówkach LED są też bardzo odporne na działania atmosfery i wstrząsy. Jeśli należysz do miłośników ekologii i życia w zgodzie z naturą, żarówki LED na pewno przypadną Ci do gustu. Dzięki nim działasz na rzecz mocno dziś zanieczyszczonego środowiska.

Żarówka leży na trawie

Co na temat żarówek LED twierdzą ich przeciwnicy?

Duży wydatek

Jeśli zastanawiasz się nad wymianą oświetlenia na LED, licz się z kosztami. Żarówka Led jest bowiem około 25 razy droższa od tradycyjnej. Zmiana oświetlenia we wszystkich pomieszczeniach na energooszczędne może więc okazać się dla Ciebie sporym wydatkiem.

Zagrożenie dla zdrowia

Podobno długotrwałe oddziaływanie żarówki LED może trwale uszkodzić narząd wzroku, przyspieszyć starzenie się skóry, a także poprzez fakt, że zawierają one rtęć, mogą mieć działanie toksyczne. Te mocne argumenty wysuwają badacze, którzy mają na poparcie swych słów szereg badań i raportów.

Żarówka LED na ciemnym tle

Żarówki LED – o czym jeszcze powinieneś wiedzieć?

W polskiej sieci elektrycznej dość często zdarzają się skoki napięcia, więc lampy należy zabezpieczyć niskonapięciowymi zasilaczami, gdyż w przeciwnym razie mogą one ulec zniszczeniu.

Być może powyższe sprzeczne teorie wynikają ze ścierania się dwóch nurtów – proekologicznego i naukowego? Trudno obecnie odpowiedzieć na to pytanie, tym bardziej, że zwykle nie taki diabeł straszny jak go malują. Jak jednak szkodliwość żarówek LED ma się to do faktu, że są one rzekomo zdrowe i nie niszczą naszych oczu? Skoro dla przeciętnego użytkownika liczy się oszczędność, trwałość i bezpieczeństwo poparte marszem ekologów ku świadomemu życiu, nie powinniśmy może zbytnio się martwić niekorzystnym wpływem żarówek LED na nasze zdrowie. Z drugiej strony badacze i naukowcy biją na alarm, więc na pewno warto wziąć też pod uwagę i ich racje.


  1. KLAUDIA

    16 lutego

    „a także poprzez fakt, że zawierają one rtęć, ”
    Nie wiem skąd mają Państwo takie nieprawdziwe informacje, Ale diody LED,
    są przyjazne dla środowiska miedzy innym dlatego , że nie posiadają substancji szkodliwych takich jak RTĘĆ!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.