READING

Natalia Partyka, Marek Plura, Jan Mela – nie...

Natalia Partyka, Marek Plura, Jan Mela – niepełnosprawni Polacy, którzy odnieśli sukces

wózek inwalidzki na szczycie schodów

Niepełnosprawność nie zawsze musi być wyrokiem. Nie musi być przeszkodą w spełnianiu swoich śmiałych zamierzeń, w karierze zawodowej, w osiąganiu sukcesów. Potwierdzają to takie sławy światowego formatu jak naukowiec Stephen Hawking czy śpiewak operowy Andrea Bocelli. Ale nie trzeba szukać daleko. Również w Polsce mamy niepełnosprawnych, którzy bez kompleksów realizują się zawodowo, zdobywają szczyty i są wzorem dla innych ludzi dotkniętych kalectwem, pokazując im, że nie muszą wcale rezygnować z aktywnego życia.

1. Natalia Partyka

Natalia Partyka na każdym kroku udowadnia, że brak prawego przedramienia od urodzenia wcale nie musi przeszkadzać w aktywnym życiu i realizowaniu się na polu sportowym. Już w wieku siedmiu lat zaczęła swoją przygodę z tenisem stołowym. Od tej pory wciąż zaskakuje zarówno kibiców jak i swoje przeciwniczki.

Oczywiście w dzisiejszych czasach niepełnosprawni sportowcy mają możliwości, by zachwycać świat swoją wytrwałością i formą, dzięki paraolimpiadom, jednak Partyka wykracza daleko poza takie ramy i z powodzeniem rywalizuje również z zawodniczkami pełnosprawnymi. Oprócz pływaczki Natalie du Toit jest jedynym sportowcem biorącym udział zarówno w paraolimpiadzie jak i w olimpiadzie.

Jej dotychczasowy dorobek to osiem medali zdobytych na igrzyskach paraolimpijskich, cztery na Mistrzostwach Europy i pięć na Mistrzostwach Świata (a w tym aż cztery złote). Została też odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za swoje osiągnięcia i promowanie Polski na arenie międzynarodowej.

Natalia Partyka deklasuje rywalki

2. Marek Plura

Nie tylko sport jest dziedziną, w której niepełnosprawni mogą z powodzeniem się realizować. Również w polityce mogą odnosić sukcesy. Tak jak Marek Plura – poseł na Sejm, a także deputowany do Parlamentu Europejskiego.

Cierpiący na zanik mięśni polityk był w swojej karierze członkiem rady miejskiej w Katowicach, a w sejmie członkiem Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Piastował również stanowisko przewodniczącego Podkomisji do spraw Osób Niepełnosprawnych. Jak widać po tym ostatnim przykładzie, swoją karierę polityczną potrafi ukierunkować tak, by pomóc ludziom w podobnej trudnej sytuacji.

Marek Plura nie ogranicza się zresztą do polityki – jest również psychoterapeutą i działaczem społecznym. Był pracownikiem Ośrodka Pomocy Kryzysowej Stowarzyszenia na rzecz Niepełnosprawnych SPES. Sam założył Stowarzyszenie „Dobry Dom”, udzielał się też jako prezes Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Został odznaczony między innymi wyróżnieniem w konkursie „Człowiek bez barier” i Orderem Uśmiechu.

Marek Plura wśród innych polityków

3. Jan Mela

Jan Mela został niepełnosprawnym jako trzynastolatek na skutek porażenia prądem. Ten nieszczęśliwy wypadek doprowadził do amputacji prawego przedramienia i lewego podudzia.

Kalectwo nie przeszkodziło mu jednak w realizacji marzeń i wprowadzaniu w życie ambitnych planów. Został nie tylko pierwszym niepełnosprawnym, ale i najmłodszym w historii zdobywcą obu biegunów, któremu udało się dokonać takiego wyczynu na przestrzeni jednego roku. To zapewniło mu ważne miejsce w historii światowego podróżnictwa.

Jan Mela pokazuje swoją postawą, że niepełnosprawność nie jest powodem, by nie móc zrealizować swoich nawet najśmielszych zamierzeń. Wciąż zresztą pokonuje kolejne bariery. Oprócz wypraw polarnych był też uczestnikiem wypraw na Kilimandżaro, Elbrus i El Capitan.


  1. Afrodyta

    29 września

    Podziwiam takich ludzi, powinni stanowić przykład dla wszystkich ludzi jako wzór.

  2. Gepard

    19 maja

    Zgadzam się, trzeba być bardzo silnym człowiekiem, żeby się w takiej sytuacji nie poddać i osiągnąć sukces.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.