Meble ekskluzywne i w antycznym stylu

sofa zabytkowa

Czy myślałeś o tym, by nadać swojemu mieszkaniu wyjątkowego charakteru? Podkreślić jego odrębny styl? Chyba każdy chce, by jego wnętrza czymś się wyróżniały, były jedyne w swoim rodzaju. Najlepszym rozwiązaniem będzie dobór odpowiednich mebli. Co sądzisz o ekskluzywnych antykach? Poniżej przeczytasz, co koniecznie musisz o nich wiedzieć.

Dlaczego warto kupować antyki?

W dzisiejszych czasach wiele rzeczy wydaje się nam dość bezstylowych, pozbawionych własnego wyrazu i duszy. To odnosi się w dużej mierze do wystroju mieszkań. Nowoczesne umeblowanie nadaje im nieraz dość surowego klimatu. Dlatego nie ma nic lepszego niż antyczny, klasyczny mebel, który doda wnętrzu wyrazu. Nie uważasz? Jeśli nie jesteś przekonany, sprawdź w internecie – meble antyczne, a do tego ekskluzywne obejrzysz np. na antiquebeauty.eu/kategoria/meble/eksluzywne-meble-antyczne – i wyobraź sobie, jak takie stylowe cuda mogłyby zmienić charakter Twojego mieszkania.

To właśnie ta dusza tkwiąca w meblach skłania łowców okazji do poszukiwania antyków. Takie meble nie są bezdusznym, fabrycznym produktem. Mają swoją historię i są niejako łącznikiem z poprzednimi pokoleniami. Skarbem przekazywanym z rąk do rąk przez lata.

A poza tym, co tu dużo mówić, one po prostu świetnie się prezentują. Na dodatek nie musimy zbytnio przejmować się pojawiającymi się z biegiem lat drobnymi zniszczeniami czy śladami zużycia – w przypadku antyków nie tylko nie psują one tego, jak mebel się prezentuje, ale wręcz nadają mu dodatkowego charakteru. Taki wiekowy element wystroju przecież wręcz powinien nosić znamiona wieloletniego użytkowania. Dlatego też nie obniżają one jego wartości.

Ano właśnie, wartość! Wielu kupno antycznych mebli traktuje również – albo przede wszystkim – jako inwestycję. Jest to dobry sposób lokaty kapitału. Wartość antyków praktycznie stale rośnie. Raz szybciej, raz wolniej, ale wciąż w górę.

Niebanalne znaczenie dla innych miłośników starych mebli ma ekologia. Solidnie wykonane antyki, o wiele przewyższające pod tym względem produkowane dziś fabrycznie meble, mogą przetrwać przez wiele pokoleń.

zestaw antycznych mebli

Gdzie szukać antycznych mebli?

Gdzie znajdziemy stylowe antyczne meble? Poszukiwacze często przeszukują targi staroci. Jest to jakiś trop, ale trzeba być przygotowanym, że, choć czasem można natrafić na wyjątkową okazję, to jednak nieczęsto można spotkać coś ładnego i w odpowiedniej dla naszego budżetu cenie. Nie zawsze można być też pewnym autentyczności tego, co sobie upatrzyliśmy.

Inaczej sprawa przedstawia się w domach aukcyjnych – tutaj wszystko powinno być autentyczne i o ustalonym pochodzeniu. Dlatego warto na bieżąco sprawdzać ich strony internetowe. Wprawdzie wiele oferowanych tam przedmiotów na pewno będzie za drogich na naszą kieszeń, niemniej jednak istnieje wcale niemała szansa, że natrafimy akurat na coś w przystępniejszej cenie.

Tak w domach aukcyjnych jak i na platformach internetowych można brać udział w licytacjach. Nie warto odpuszczać takich możliwości tylko dlatego, że możemy zostać przelicytowani. Zdarza się, że chętnych do zakupu danego mebla będzie niewielu, co może być naszą szansą.

Dokonując zakupu nie trzeba też zrażać się nieco gorszym stanem mebla. Jak już wspomnieliśmy, ubytki i ślady użytkowania dodają mu dodatkowego charakteru. A jeśli uważamy inaczej, możemy zawsze oddać mebel do renowacji – taka usługa w Polsce wciąż jest jeszcze względnie tania. Przynajmniej, jeśli porównamy z wyśrubowanymi cenami w krajach zachodnich.

Jak zaaranżować mieszkanie z antycznymi meblami?

Przede wszystkim trzeba unikać przesady. Jeśli wypełnisz mieszkanie wyłącznie antycznymi meblami i innymi starociami, może ono zacząć sprawiać wrażenie muzeum, a nie miejsca, w którym naprawdę się mieszka i żyje. Lepiej by antyczne meble były stylowymi akcentami. Mogą być ukoronowaniem wystroju, jak najbardziej, ale nie powinny go zdominować.

Źle jednak również prezentuje się wnętrze, gdzie tylko jeden mebel jest ekskluzywnym antykiem. Może się to gryźć z resztą wystroju. Dlatego do antycznego mebla wypada dobrać przynajmniej parę innych elementów zgodnych z jego stylistyką. Trzeba po prostu wyrobić sobie pewne poczucie stylu i nauczyć się umiejętnie łączyć stare elementy z nowymi. To może być z początku trudne, ale na pewno jest do opanowania.


  1. Kara

    3 sierpnia

    Antyczne meble wyglądają naprawdę niezwykle, chciałoby się takie mieć, ale i cena i brak miejsca raczej zniechęcają

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.