READING

Magazyn BTS – zalety i wady magazynów „szytych na ...

Magazyn BTS – zalety i wady magazynów „szytych na miarę”

wózek widłowy w magazynie

Wiele firm potrzebuje magazynów, ale nie zawsze łatwo jest znaleźć budynek, który odpowiadałby ich konkretnym oczekiwaniom. Istnieje jednak sprytne wyjście z tej sytuacji. Zamiast szukać magazynu, który spełni nasze wymagania, można zaprojektować i zbudować magazyn od podstaw właśnie w ten sposób, aby je spełniał.

Czym są magazyny BTS?

BTS to skrót od „build-to-suit”. Magazyn tego typu to obiekt. Który został zaprojektowany i wybudowany dla dedykowanego odbiorcy. O takich magazynach mówi się nieco żartobliwie, że są „szyte na miarę”, ponieważ zamiast zastosować gotowe rozwiązania, dopasowuje się parametry obiektu do indywidualnych potrzeb i oczekiwań odbiorcy. To klient określa szczegóły planowanego obiektu. Magazyny BTS omawia dokładniej specjalistyczny serwis TopMagazyny.pl, podając ich konkretne zalety. Ale magazyny tego typu mają nie tylko mocne strony. Czego jest więcej – plusów czy minusów? Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii.

Zalety magazynów BTS

Podstawową zaletą magazynów „build-to-suit” jest możliwość swobodnego wyboru konkretnych cech i parametrów budynku magazynowego – dotyczy to jego lokalizacji, rozmiarów, rozplanowania powierzchni i dostosowania funkcjonalności do docelowego przeznaczenia.

Skupmy się na chwilę na lokalizacji. Przy magazynach projektowanych do indywidualnych potrzeb klienta, nie ma w zasadzie ograniczeń. Magazyn można wybudować praktycznie w dowolnej lokalizacji, ponieważ można go do każdego otoczenia odpowiednio zaadaptować. Najczęściej takie magazyny budowane są na terenach należących do klienta albo w obrębie gruntów, stanowiących własność dewelopera. Ale nie trzeba dysponować terenem – można dopiero go poszukiwać. Da się zlecić znalezienie terenu pod budowę magazynu BTS.

Swoboda wyboru, jakie wymiary i parametry ma mieć budynek, jest bardzo cenna. Nawet wysokość magazynu może zostać dostosowana do potrzeb zleceniodawcy (może to wpływać na przykład na koszty ogrzewania).

Ten model budowy magazynów jest korzystny nie tylko ze względu na zaprojektowanie ich od podstaw, by spełniały określone potrzeby i oczekiwania. Zaadaptować można także przestrzeń wokół budynku magazynowego, a zatem na przykład zaprojektować i wykonać parking, nawet taki o niestandardowych wymiarach.

Wady magazynów BTS

No dobrze, a jakie są słabsze strony takich magazynów? Tutaj na pierwszy plan wysuwa się czas realizacji inwestycji. Od momentu zlecenia do chwili, gdy budynek magazynowy jest gotowy do użytku, mija sporo czasu. Często okres ten wynosi więcej niż rok. Nie jest to zatem wygodne rozwiązanie dla tych, którzy po prostu nie mogą tyle czekać, bo potrzebują magazynu „na już”.

Kolejną wadą jest możliwy wyższy koszt najmu i wymóg dodatkowego zabezpieczenia finansowego. Do minusów należy też długi okres najmu. Trzeba będzie podpisać umowę na 8-10 lat. Dlaczego aż tyle? Ponieważ magazyn BTS powstaje z myślą o konkretnym zleceniodawcy i jego potrzebach, dlatego to właśnie do nich jest dostosowany. W związku z tym może być niełatwo znaleźć nowego najemcę. Stąd, jeśli cała inwestycja ma się opłacać, zachodzi potrzeba związania się na dłużej ze zleceniodawcą.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.