Szukasz niezawodnego sposobu, by zrelaksować swoje ciało? Pewnie wiele słyszałaś o saunach lub łaźniach parowych? Oba sposoby kąpieli, choć bardzo popularne, różnią się od siebie, ale przynoszą niesamowite korzyści zdrowotne i pozwalają odprężyć się w szybki sposób. Zapraszam zatem do lektury artykułu o zaletach saun i łaźni.
• Łaźnie i sauny – co wpływa na ich popularność?
• Jakie korzyści płyną z użytkowania łaźni parowej?
• Kto powinien korzystać z łaźni parowych?
• Jak działa sauna?
• Co wyróżnia seanse w saunie?
Łaźnie i sauny – co wpływa na ich popularność?
Obecnie prawie każdy klub fitness czy pływalnia ma do zaoferowania swoim klientom możliwość skorzystania z sauny. Rodzajów saun jest jednak bardzo wiele: od suchych, poprzez mokre, solne, aż do tych na podczerwień. Z kolei łaźnie parowe łagodzą bóle wszelkiego pochodzenia, działają relaksująco i kojąco na zmęczone ciało. Z jednych i drugich można korzystać zarówno w domowym zaciszu jak i w luksusowym SPA, jednak łaźnie, sauny to temat (sprzedaż, serwis) dla specjalistów takich jak np. www.actigroup.pl. Zainstalowanie tych urządzeń kąpielowych wymaga odpowiedniego podłączenia wodno- kanalizacyjnego, którego montaż lepiej powierzyć fachowcom.
Jakie korzyści płyną z użytkowania łaźni parowej?
Wysoka wilgotność w łaźni parowej pozwala w krótkim czasie wyciszyć się, rozluźnić napięte mięśnie, ukoić system nerwowy. Kolejnym plusem korzystania z łaźni parowej jest uzyskanie pięknej, napiętej, mocno nawilżonej skóry. Seans w łaźni parowej poprawia krążenie krwi i zwiększa wydolność płuc, oczyszcza także drogi oddechowe i przynosi ulgę w różnego rodzaju bólach.
Kto powinien korzystać z łaźni parowych?
Przede wszystkim ludzie zestresowani, odczuwający sztywność mięśni spowodowaną nadmiernym napięciem. Łaźnie parowe mogą okazać się także doskonałym remedium na nadwagę. Osoby otyłe dzięki seansom w łaźni parowej przyspieszą metabolizm i oczyszczą organizm z toksyn. Alergicy i osoby mające problemy z zatokami również nie powinni stronić od łaźni parowej. Para wzbogacona o opary olejków eterycznych pozwala pozbyć się infekcji, a układ odpornościowy zaczyna pomału się wzmacniać.
Jak działa sauna?
Sauna działa poprzez rozgrzewanie ciała, nawet do 42 stopni Celsjusza (przy temperaturze w saunie do 100 stopni). Dzięki temu organy wewnętrzne odczuwają pewnego rodzaju gorączkę i starają się wytwarzać przeciwciała. Należy jednak pamiętać, by bezpośrednio po seansie w saunie ochłodzić się na świeżym powietrzu, a następnie zastosować naprzemienny zimny i ciepły prysznic.
Co wyróżnia seanse w saunie?
Różnie rodzaje saun proponują rozmaite rozwiązania jeśli chodzi o korzystanie z kąpieli parowych. Niektóre seanse w saunach odbywają się z wykorzystaniem olejków eterycznych, plasterków cytryny i innych owoców, którymi okłada się ciało. Bardzo popularne są również seanse w saunach połączone z zabiegiem peelingującym – ciało naciera się solą z Morza Martwego i pozwala wchłonąć dobroczynnym substancjom w niej zawartym. Ciało po takim zabiegu jest gładkie, a skóra ma zdrowy, wyrównany koloryt. W Bułgarii bardzo często korzysta się z seansów miodowych podczas których naciera się ciało skrystalizowanym miodem i wdycha wonie eterycznych olejków kwiatowych.
Pewnie spytasz czy z sauny i łaźni parowej można korzystać codziennie? Otóż zależy to od nawilżenia Twojej skóry, jeśli bowiem źle znosisz suche powietrze sauny, powinnaś rozważyć wizytę w łaźni parowej. Wilgotne powietrze nawilży Twoją skórę, a dodatkowo obniży napięcie mięśni. Jednak zarówno sauna jak i łaźnia dadzą wiele korzyści, pod warunkiem, że zachowasz umiar i będziesz kierować się zasadami bezpieczeństwa.
rekalsacja w saunie
29 grudnia
sauna i łaźnie to tak naprawdę duże odprężenie dla krwiobiegu i komórek, to jest to co daje nam relaks!