Czytasz

Jaki system wentylacyjny wybrać do mieszkania w starym budownictwie?

Jaki system wentylacyjny wybrać do mieszkania w starym budownictwie?

Wentylacja w budownictwie starego typu często pozostawia wiele do życzenia. Nieefektywny system wymiany powietrza to zmora mieszkańców kilkudziesięcioletniej zabudowy, jest przyczyną wielu problemów, czasem stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Jaki system wentylacyjny wybrać do mieszkania w starym budownictwie?

Wentylacja w starym domu – o czym pamiętać?

W domach i blokach, które stawiano wiele lat temu najczęściej wykorzystuje się wentylację naturalną, zwaną również grawitacyjną. Główną jej zaletą jest oszczędność i prostota. To tanie rozwiązanie, które nie wymaga konieczności montażu dodatkowych mechanizmów usprawniających wymianę powietrza w mieszkaniu. Jednak w dobie nowoczesnych technologii wiemy już, że nie jest to system pozbawiony wad. Wentylacja naturalna jest podatna na zmieniające się warunki pogodowe i uniemożliwia pełną kontrolę nad cyrkulacją powietrza.

Dlatego w starym domu warto rozważyć wentylację inną niż jedynie z wykorzystaniem różnic ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz budynku. Planując wymianę tradycyjnego systemu wentylacji, mamy do wyboru kilka opcji. Systemy wentylacyjne marki Schiedel stwarzają możliwość dostosowania technologii wymiany powietrza w starym budownictwie do konkretnych wymogów konstrukcyjnych. Dzięki właściwym rozwiązaniom jakość powietrza w mieszkaniu ulega znaczniej poprawie, znika problem dużego przewiewu i przeciągów oraz niedrożnych przewodów wentylacyjnych.

Rodzaje systemów wentylacyjnych

Oprócz wspominanej wentylacji naturalnej coraz popularniejszą koncepcją na transport powietrza w mieszkaniu jest:

  • Wentylacja mechaniczna – system oparty jest na mechanizmie elektrycznym, który napędzany jest przez silnik. Usuwanie zużytego powietrza i doprowadzanie nowego zapewniają wentylatory transportujące je w zależności od rodzaju pomieszczenia i jego przeznaczenia.
  • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – oparta jest na modelu opisanym powyżej, jednak w tym przypadku zużyte powietrze zamienione zostaje na ciepło. Tzw. wentylacja z rekuperatorem umożliwia stałą, kontrolowaną wymianę powietrza, niezależnie od warunków atmosferycznych. Dzięki takiemu modelowi wentylacji koszty ogrzewania ulegają znacznemu zmniejszeniu.

Jaki system wentylacyjny wybrać do mieszkania w starym budownictwie?

Mieszkańcy starych budownictw, których wentylacja oparta jest na systemie grawitacyjnym często borykają się z problemem zbyt dużej wilgoci i nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń. W wielu mieszkaniach nie wystarczają dodatkowe nawiewniki, czasem rozwiązaniem jest jedynie otwieranie okien. Dlatego najlepszym wariantem wentylacyjnym w starych domach jest wentylacja mechaniczna, która zwalnia z konieczności stałego wietrzenia mieszkania. Funkcjonowanie wentylacji mechanicznej umożliwia kontrolę nad cyrkulacją powietrza we wszystkich pomieszczeniach, stwarza również szansę na montaż kominka bez dodatkowych mechanizmów.


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *