READING

Jaki system wentylacyjny wybrać do mieszkania w st...

Jaki system wentylacyjny wybrać do mieszkania w starym budownictwie?

wentylacja w starym budownictwie

Wentylacja w budownictwie starego typu często pozostawia wiele do życzenia. Nieefektywny system wymiany powietrza to zmora mieszkańców kilkudziesięcioletniej zabudowy, jest przyczyną wielu problemów, czasem stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Jaki system wentylacyjny wybrać do mieszkania w starym budownictwie?

Wentylacja w starym domu – o czym pamiętać?

W domach i blokach, które stawiano wiele lat temu najczęściej wykorzystuje się wentylację naturalną, zwaną również grawitacyjną. Główną jej zaletą jest oszczędność i prostota. To tanie rozwiązanie, które nie wymaga konieczności montażu dodatkowych mechanizmów usprawniających wymianę powietrza w mieszkaniu. Jednak w dobie nowoczesnych technologii wiemy już, że nie jest to system pozbawiony wad. Wentylacja naturalna jest podatna na zmieniające się warunki pogodowe i uniemożliwia pełną kontrolę nad cyrkulacją powietrza.

Dlatego w starym domu warto rozważyć wentylację inną niż jedynie z wykorzystaniem różnic ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz budynku. Planując wymianę tradycyjnego systemu wentylacji, mamy do wyboru kilka opcji. Systemy wentylacyjne marki Schiedel stwarzają możliwość dostosowania technologii wymiany powietrza w starym budownictwie do konkretnych wymogów konstrukcyjnych. Dzięki właściwym rozwiązaniom jakość powietrza w mieszkaniu ulega znaczniej poprawie, znika problem dużego przewiewu i przeciągów oraz niedrożnych przewodów wentylacyjnych.

Rodzaje systemów wentylacyjnych

Oprócz wspominanej wentylacji naturalnej coraz popularniejszą koncepcją na transport powietrza w mieszkaniu jest:

  • Wentylacja mechaniczna – system oparty jest na mechanizmie elektrycznym, który napędzany jest przez silnik. Usuwanie zużytego powietrza i doprowadzanie nowego zapewniają wentylatory transportujące je w zależności od rodzaju pomieszczenia i jego przeznaczenia.
  • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – oparta jest na modelu opisanym powyżej, jednak w tym przypadku zużyte powietrze zamienione zostaje na ciepło. Tzw. wentylacja z rekuperatorem umożliwia stałą, kontrolowaną wymianę powietrza, niezależnie od warunków atmosferycznych. Dzięki takiemu modelowi wentylacji koszty ogrzewania ulegają znacznemu zmniejszeniu.

Jaki system wentylacyjny wybrać do mieszkania w starym budownictwie?

Mieszkańcy starych budownictw, których wentylacja oparta jest na systemie grawitacyjnym często borykają się z problemem zbyt dużej wilgoci i nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń. W wielu mieszkaniach nie wystarczają dodatkowe nawiewniki, czasem rozwiązaniem jest jedynie otwieranie okien. Dlatego najlepszym wariantem wentylacyjnym w starych domach jest wentylacja mechaniczna, która zwalnia z konieczności stałego wietrzenia mieszkania. Funkcjonowanie wentylacji mechanicznej umożliwia kontrolę nad cyrkulacją powietrza we wszystkich pomieszczeniach, stwarza również szansę na montaż kominka bez dodatkowych mechanizmów.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.