Branża meblarska stanowi w Polsce drugą najważniejszą, bardzo dochodową gałąź przemysłu. Warto jednak podkreślić, że producenci bardzo często stają przed trudnymi zadaniami. Wiele z nich związanych jest z logistyką, w tym głównie z transportem gotowych wyrobów. Sprawdziliśmy, jak przebiega proces logistyczny mebli w branży meblarskiej.
- Jakie działania obejmuje logistyka mebli?
- Jak powinien przebiegać transport mebli?
- Jak zabezpieczyć meble do transportu?
Jakie działania obejmuje logistyka mebli?
Zazwyczaj, w kwestii translokacji, producenci mebli decydują się na korzystanie z usług przedsiębiorstw, które zajmują się wszystkimi aspektami związanymi z logistyką produktów, nie tylko ich przewozem. Transport mebli warto zlecić firmom jak Fracht, które dopilnują, by cały proces od zejścia produktu z linii produkcyjnej aż do dotarcia do miejsca docelowego, np. sklepu, przebiegł rzetelnie oraz terminowo. Do podstawowych działań w procesie logistycznym w branży meblarskiej zalicza się:
- przyjmowanie od producentów albo kontrahentów zamówień na transport mebli oraz kumulowanie ich,
- planowanie wysyłki zamówień do poszczególnych lokalizacji z uwzględnieniem pojemności floty, która wykorzystywana jest do przewozu,
- organizacja produkcji,
- ustalanie terminów odbioru wyprodukowanych elementów,
- rezerwowanie terminów dostaw do magazynów, sklepów lub klientów końcowych,
- załadunek,
- dostawa,
- rozładunek w przeznaczonym do tego miejscu,
- dostarczanie zleceniodawcy potwierdzenia wykonania zadania.
Firmy transportowe mogą dodatkowo świadczyć usługi w zakresie magazynowania mebli, jak i dostarczania elementów wykorzystywanych do produkcji gotowych wyrobów (np. płyt meblowych).
Konieczność wysokiej dbałości o dopełnienie terminów oraz jakość transportu wynika z tego, że towary są ciężkie, często o nieforemnych kształtach, ale delikatne, a także dlatego, że popyt na nie jest regularny.
Jak powinien przebiegać transport mebli?
Transport mebli uważany jest za jeden z najtrudniejszych typów przewozów. Od firmy zajmujących się nim wymagana jest elastyczność związana ze zmianami liczby towarów zarówno po stronie producenta, jak i odbiorcy. Warto jednak podkreślić, że składają oni zamówienia na poszczególne elementy, tak aby osoba transportująca wiedziała, z jakim typem wyrobu będzie miała do czynienia. Bardzo ważnym etapem przewozu mebli jest jego wycena przez przedsiębiorstwo transportowe. Osoba odpowiedzialna za transport ma za zadanie nadzorować, czy meble zostały prawidłowo zapakowane oraz ułożone i zabezpieczenie w samochodzie. Typ pojazdu powinien być dopasowany do rodzaju przewożonego ładunku. Firmy transportowe dla jeszcze lepszego koordynowania tras przejazdu oraz reagowania na wszelkie nagłe zmiany, korzystają z pozycjonerów GPS, które wskazują aktualną lokalizację ładunku. Operator logistyczny może być zobowiązany do wyładunku towaru na miejscu, jednak czasem zadanie to może być oddelegowane nabywcy.
Jak zabezpieczyć meble do transportu?
Wspomniano wcześniej o tym, że niezwykle ważne jest właściwe przygotowanie mebli do transportu oraz zabezpieczenie ich na czas przewozu – ulegają bardzo łatwo zniszczeniu, a nawet najmniejsze uszkodzenia sprawiają, że klienci nie są zainteresowani ich kupnem. Pierwszą ważną kwestią związaną z bezpiecznym przewożeniem mebli jest zdecydowanie czy będą one złożone, czy rozłożone podczas transportu. Zależy to od pojemności pojazdu, by meble nie tylko zmieściły się, ale i nie stanowiły dla innych produktów zagrożenia. Podczas przewozu poszczególne elementy zabezpieczane są: belkami, kantownikami, pasami, jak i poduszkami powietrznymi. Meble mogą być także ustawione na matach antypoślizgowych albo bezpiecznie przewożone na paletach, pod warunkiem, że nie wychodzą poza ich obrys. Przewozy mebli tapicerowanych realizowane mogą być specjalnymi naczepami, dla jeszcze większego zapewnienia bezpieczeństwa transportu.
laska
3 marca
Zawsze jak kupuję meble, to bardzo się stresuję, że przyjdą zniszczone, nie wiedziałam, że są aż tak bardzo zabezpieczane, będę teraz spokojniejsza 🙂