READING

Jak prawidłowo dobrać kocioł na biomasę?

Jak prawidłowo dobrać kocioł na biomasę?

grzejnik z termostatem

Na świecie zachodzą zmiany, które mają na celu ochronę środowiska. Jednym z działań jest zmniejszenie ilości wytwarzania dwutlenku węgla poprzez likwidowanie pieców na węgiel. Jakie są alternatywy? Można domy ogrzewać biomasą. Specjalne kotły umożliwiają ekologiczne pozyskiwanie ciepła. Jak to działa? Jak dopasować piec na biomasę?

Ogrzewanie domu biomasą

Biomasa jest odnawialnym źródłem energii. Są to po prostu wszystkie substancje organiczne. Biomasa może być pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Zaliczyć do niej można drewno, trociny i inne wióry oraz zrębki, ziarna zbóż i słomę, pelet, brykiety. Właśnie dlatego nie jest to kosztowne paliwo. Ogrzewanie domu peletem jest więc nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Co więcej, w przeciwieństwie do palenia węglem jest czyste i wygodne. Kotły na pellet są też bardzo wydajne, a ich sprawność jest wyższa niż ta osiągana przy piecach na węgiel. Właśnie dlatego wymieniając stary piec na nowy, dobrze jest pomyśleć o takim rozwiązaniu.

Aby możliwe było ekologiczne grzanie domu pelletem, niezbędny jest odpowiedni kocioł na biomasę (www.eco-team.pl). Taki, który będzie miał podajnik i zbiornik paliwa. Choć sam sprzęt nie jest tani, to kupując pellet w rozsądnych cenach da się sporo zaoszczędzić i w rezultacie wyjść nawet na plus w porównaniu z grzaniem węglem.

Jak działa kocioł na biomasę?

Kocioł na pellet drzewny montuje się wraz ze zbiornikiem paliwa i podajnikiem. Dzięki temu cała instalacja jest praktycznie bezobsługowa. Paliwo jest automatycznie pobierane z zasobnika, a następnie przekazywane na ruszty nad palnikiem. Aby spalanie było lepsze, w ruszcie znajdują się specjalne otwory, którymi dostaje się świeże powietrze. Wentylator dozuje je, aby zapewnić wzorową cyrkulację powietrza w piecu. Potrzebne jest to nie tylko do większej efektywności spalania biomasy w komorze pieca, ale też do lepszego wypływu spalin do komina. Ciepło, które wytwarza się w kotle, podgrzewa wodę, która znajduje się w wymienniku ciepła. Tak podgrzana transportowana jest do instalacji grzewczej poprowadzonej w domu.

Warto wiedzieć, że dostępne są kotły na biomasę, które nie tylko samodzielnie ładują komory pieca odpowiednią ilością paliwa, ale też posiadają specjalne grzałki elektryczne, które automatycznie rozpalają w piecu. Wówczas otrzymuje się kompletnie bezobsługowe urządzenie. Trzeba tylko włączyć przycisk.

Jak prawidłowo dobrać kocioł na biomasę?

Aby ogrzewanie domu było wydajne, należy dobrze dopasować piec na biomasę do powierzchni nieruchomości. Skuteczne działanie jest zależne więc nie tylko od jakości kotła, jakości paliwa, ale też od odpowiedniego dobrania wielkości urządzenia. Konieczne jest więc zmierzenie kubatury pomieszczeń, ale nie tylko. Aby prawidłowo dobrać kocioł na słomę, należy pod uwagę wziąć również straty ciepła. Kluczowa jest analiza mostków termicznych w oknach, jakość izolacji cieplnej ścian itp. Zdecydowanie lepiej jest skontaktować się ze specjalistą w celu dopasowania odpowiedniego kotła na pellet niż na własną rękę dokonywać wyliczeń.


  1. janusz

    21 września

    jak ktoś się nie zna to nich mu specjalista dobrze dobierze, tak samemu to se można…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.