READING

Jak dbać o bezpieczeństwo w internecie?

Jak dbać o bezpieczeństwo w internecie?

Kody komputerowe na zielonym tle

Zakupy internetowe, płatności dokonywane za pomocą stosownych aplikacji, aktywność w mediach społecznościowych to wręcz codzienność dzisiejszego świata. Jednak buszując po sieci, trzeba mieć się na baczności, gdyż wszelkie niebezpieczeństwa, mogą napłynąć z każdej strony. W poniższym artykule prezentujemy największe zagrożenia internetu oraz sposoby na walkę z nimi.

  1. Wirusy komputerowe
  2. Zapamiętane hasła
  3. Naruszenie prywatności
  4. Nieodpowiednie treści

1. Wirusy komputerowe

Znaczenie i rozmiar tego zagrożenia znane jest wszystkim użytkownikom komputera. Wszelkiego rodzaju „robaki”, które potrafią same się powielać czy Trojany, które tworzą w systemie dziury, ułatwiając tym samym dostęp innym zagrożeniom, to tylko wierzchołek góry lodowej. Mogą one całkowicie zablokować możliwość korzystania z komputera lub innego przenośnego urządzenia, a nawet pobrać poufne dane, takie jak dane osobowe czy numer konta bankowego. Dlatego tak ważne jest, aby inwestować w programy antywirusowe, które są na bieżąco aktualizowane i unowocześniane. Bezpieczny internet omawia serwis https://skleppc.pl, gdzie opisano, o jakich systemach zabezpieczeń warto pamiętać. O wirusach mówi się także w kontekście infekcji przenoszonych przez nośniki USB. Mogą rozpowszechniać się również w formie dowolnego pliku, lub być częścią większego oprogramowania. Jak widać, zagrożenie jest jak najbardziej realne.

2. Zapamiętane hasła

Ogromna ilość serwisów wymagających logowania sprawiła, że nie tylko wszędzie wpisujemy to samo hasło, co wybieramy opcję zapamiętania go w przeglądarce. W ten sposób nie trzeba za każdym razem wpisywać hasła i loginu. Robimy to dla wygody i ze zwykłego lenistwa a tymczasem, może to być bezpośrednią przyczyną niemałych kłopotów. W przypadku kradzieży komputera lub gdy w padnie w niepowołane ręce, właśnie ten czynnik może otworzyć przysłowiową puszkę Pandory i zostać wykorzystany przeciwko nam. Dlatego lepiej i bezpieczniej, unikać opcji z zapamiętywaniem hasła.

Mężczyzna siedzie przed komputerem

 

3. Naruszenie prywatności

Dzisiejsze społeczeństwo zupełnie inaczej rozumie pojęcie prywatności i intymności niż starsze pokolenia. To, co kiedyś było skrywane, dzisiaj wystawiane jest na widok publiczny. Każdy chwali się najdrobniejszym szczegółem ze swojego życia. Niezależnie od motywów takiego działania, może mieć to fatalne skutki. Wszelkie informacje zawarte na danym profilu społecznościowym mogą wykorzystać cyberprzestępcy i hakerzy, którzy wizerunek i dane określonej osoby mogą wykorzystać w nieuczciwym celu. Może to im również posłużyć do szerzenia hejtu i wszystkie informacje na temat danego użytkownika czy zdjęcia, obrócić przeciwko niemu. Dlatego bądźmy powściągliwi i używajmy mediów społecznościowych jako formy kontaktu z drugim człowiekiem, ale bez przesadnego dokumentowania każdej wykonanej czynności.

4. Nieodpowiednie treści

Internet pełen jest treści, których nie powinny widzieć ani czytać dzieci. Przemoc, pornografia, pedofilia to tylko niektóre z licznych niebezpieczeństw, na jakie maluchy mogą się natknąć w sieci. Stąd tak ważne jest monitorowanie i kontrolowanie stron, jakie odwiedzają najmłodsi. Jeśli jakaś strona wzbudzi nasz niepokój i podejrzenia co do jej uczciwości, najpierw zablokujmy do niej dostęp, a następnie, zgłośmy sprawę na policję.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.