READING

Co warto zobaczyć w Rzymie? Miejsca, które musisz ...

Co warto zobaczyć w Rzymie? Miejsca, które musisz odwiedzić

Fragment fresku Michała Anioła

Nawet jeśli nie jesteś Audrey Hepburn, a Twój partner w niczym nie przypomina dziennikarza z „Rzymskich wakacji”, możesz przeżyć wspaniałą przygodę poznając zabytki stolicy Włoch. Będziesz mieć na to z pewnością więcej czasu niż tylko jeden dzień. Zobacz, które miejsca warto odwiedzić podróżując po Rzymie.

Zamek św. Anioła na nabrzeżu Tybru

Zamek św. Anioła jest budowlą, która pierwotnie była mauzoleum, grobowcem cesarza Hadriana. W średniowieczu zamieniono go na fortecę – przez setki lat był to potężny punkt obronny Rzymu. W czasach renesansu zamek służył papieżom za siedzibę mieszkalną, a w dolnej części zamku mieściły się więzienia. W zamku mieści się także ukryty korytarz, który pozwalał kiedyś papieżom na szybką ewakuację.

Most na Tybrze na tle pochmurnego nieba

Zamek św. Anioła wieńczy figura archanioła Michała, co wiąże się z legendą papieża Grzegorza I Wielkiego, który miał podczas procesji pokutnej w czasie zarazy zobaczyć nad Mauzoleum Hadriana obraz archanioła Michała chowającego swój miecz do pochwy (na znak boskiego przebaczenia). Z kompleksu zamkowego można zobaczyć most na Tybrze, który nazywany jest obecnie mostem Anioła. W okresie baroku artyści papiescy ozdobili go postaciami aniołów prezentującymi mękę Chrystusa.

Plac i Bazylika św. Piotra

Plac św. Piotra otoczony jest czterorzędową kolumną Berniniego. Na środku placu stoi ogromny obelisk upamiętniający mękę św. Piotra (postawiono go w XVI wieku).

Pierwsza Bazylika Apostoła Szymona Piotra została wzniesiona w IV wieku n. e. z polecenia Konstantyna Wielkiego. Pierwotnie bazylika stała na zasypanych nekropoliach, wymagała więc częstych remontów. W 1506 papież Juliusz II kazał do połowy zburzyć bazylikę i wybudować świątynię od nowa. Bazylika budowana była przez 120 lat, pochłonęła mnóstwo środków materialnych jakimi dysponował ówczesny kościół. Dziś zachwyca jednak mnogością dzieł sztuki i znajdujących się w niej relikwii – tam stoi „Pieta” Michała Anioła Buonarrotiego, a także przyciągają uwagę pielgrzymów relikwie świętych, w tym samego św. Piotra.

Koloseum

Koloseum było zwane Amfiteatrem Flawiuszów, jest to ogromna budowla o owalnym kształcie. Była przeznaczona na igrzyska- walki gladiatorów, dzikich zwierząt oraz naumachie (bitwy morskie). Budowę koloseum zapoczątkował cesarz Wespazjan, który kazał ją wznieść na jeziorze zdobiącym dom cesarza Nerona. Inauguracja Koloseum miała miejsce za czasów cesarza Tytusa – padło wtedy wiele zwierząt oraz wielu gladiatorów. Arena skrywała niegdyś w sobie hypogeum czyli podziemie, ale do dziś niewiele zachowało się z samej areny, natomiast podziemie jest nadal widoczne. Wokół areny wznosiło się podium, na którym zasiadał imperator. Dolna część była przeznaczona dla ludzi bogatych, na samej górze zasiadali natomiast najbiedniejsi.

 Fragment Koloseum - widok z perspektywy

Muzeum Watykańskie

Muzeum Watykańskie jest rozległym kompleksem muzeów mieszczących się na placach papieskich. Jest to zespół budynków z licznymi salami, galeriami, bibliotekami, kaplicami, korytarzami, dziedzińcami i ogrodami bogatymi w skarby sztuki. W epoce renesansu wielu artystów pozostawiło w Muzeum Watykańskim swoje dzieła. Początki muzeów wiążą się z pontyfikatami Sykstusa IV i Juliusza II, którzy jako pierwsi zaczęli gromadzić dzieła sztuki.

Kaplica Sykstyńska

Kaplica Sykstyńska miała pełnić rolę prywatnej papieskiej kaplicy (należała do Sykstusa IV). Początkowo jałowa malarsko kaplica w XV wieku przekształciła się w pinakotekę włoskiego malarstwa. Na ścianach Kaplicy Sykstyńskiej znajdują się freski nazywane „Starą Sykstyną” (obrazy malowane przez Giotta, Botticellego, Rosseligo) oraz „Nową Sykstyną” (głównie dzieła Michała Anioła). Sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej ozdabia „Stworzenie świata” Michała Anioła.

Podróż w celu obejrzenia zabytków może być dla Ciebie niezwykłym przeżyciem, tym bardziej, że miejsc, które możesz odwiedzić jest naprawdę mnóstwo. Nie dziwi też fakt, że Włochy były kolebką humanizmu, ponieważ w jakim innym miejscu na świecie odnajdziesz tyle niezwykłych dzieł sztuki stworzonych ku pochwale człowieczeństwa?


  1. Arnie

    7 października

    Mm, aż się można rozmarzyć. Nie ma bata, trzeba zacząć zbierać kasę na te wszystkie wymarzone wycieczki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.