Katowice to dla wielu osób miejsce, które kojarzy się wyłącznie z kopalniami. Jednakże jest to o tyle krzywdzące, że stolica Górnego Śląska ma się czym pochwalić zarówno w sferze zabytków, oryginalnej architektury, przyrody, jak i wydarzeń kulturalnych. Sprawdźmy zatem, co warto zobaczyć w Katowicach. Co umieścić na planie zwiedzania? Odpowiedź poniżej.
• Katowicka Strefa Kultury
• Szlak Zabytków Techniki (osiedle Nikiszowiec i Giszowiec, Szyb Wilson)
• Szlak Moderny
• „Zielone płuca Śląska”
Katowicka Strefa Kultury
Katowice zmieniają swój wizerunek. Grunty po niedziałających już kopalniach zostają zaadaptowane na nowe sposoby. Tak, by zapewnić mieszkańcom i turystom atrakcyjną strefę do życia. Na gruzach kopalni „Gottwald” w Dębie – najstarszej dzielnicy stolicy Górnego Śląska – powstała galeria handlowa Silesia City Center, a pomiędzy słynnym „Spodkiem” a nowopowstałymi budynkami na terenach byłej kopalni „Katowice” – Strefa Kultury. W jej skład wchodzą:
Szlak Zabytków Techniki (osiedle Nikiszowiec i Giszowiec, Szyb Wilson)
W Katowicach znajdują się trzy miejsca, które zaliczone zostały do zabytków techniki: osiedle robotnicze Nikiszowiec, Giszowiec i Szyb Wilson, który obecnie stanowi jedną z największych galerii w Europie Środkowej. To, co zachwyca w Nikiszowcu, to przede wszystkim nietypowa zabudowa. Całe osiedle z czerwonej cegły zostało wpisane na listę „Pomników Historii” przez Prezydenta RP. Drugie – Giszowiec, realizuje projekt „miasta-ogrodu”. Historia jego powstawania jest bardzo bogata, jednakże to, o czym warto wspomnieć to fakt, że jego zabudowę wzorowano na projektach chat wiejskich, dlatego jest tak odmienna i ciekawa zarazem.
Szlak Moderny
Wszystkich pasjonatów architektury z pewnością ucieszy Szlak Moderny, dzięki któremu można zobaczyć zabytkowe budynki tamtych czasów. Trasa ma długość około 5,5 kilometra. Znajdziemy na niej 16 budynków, w pobliżu których zostały ustawione infokioski z prezentacją multimedialną. Wśród tych najokazalszych wymienić należy: kościół garnizonowy, monumentalny gmach Sejmu Śląskiego w którym obecnie mieszczą się urząd wojewódzki i marszałkowski, dawny gmach Urzędów Niezespolonych – dzisiaj Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego, a także dość awangardowe budynki mieszkalne, w tym 60-metrowy tzw. „Drapacz Chmur”.
„Zielone płuca Śląska”
To, co zaskakuje, gdy dowiadujemy się nieco więcej o Katowicach to fakt, że blisko połowa obszaru miasto to tereny zielone. Oddychać pełną piersią można nie tylko w Lesie Murckowskim będącym pozostałością po Puszczy Śląskiej, ale też w Parku Kościuszki, Dolinie Trzech Stawów i w Parku Śląskim, gdzie odwiedzający mają do dyspozycji zoo, wesołe miasteczko, a nawet – kolej linową „Elka”, dzięki której park można podziwiać z lotu ptaka.
Jak widać – w Katowicach jest co zobaczyć. Świetnie spędzą tu czas zarówno pasjonaci wielkich wydarzeń, jak i miłośnicy natury. Obok zabytków i nowych, imponujących budowli – mamy tutaj klimatyczne knajpki, ogromne galerie handlowe i tereny zielone, które zachęcają do aktywności.
kleo
3 października
Teraz w Katowicach to jest naprawdę sporo do zobaczenia. A obowiązkowy jest NOSPR, MCK oraz Muzeum Śląskie. Szkoda, że nie wspomniano tu o Muzeum Historii Katowic, które ma naprawdę ciekawy wystawy.