Hydrolaty są wodami kwiatowymi lub roślinnymi. Otrzymuje się je w procesie produkcji olejków eterycznych. Są one skroploną parą wodną powstałą po wyparowaniu nierozpuszczalnych w wodzie cząsteczek eterycznych. Dziś zastosowanie hydrolatów w kosmetyce jest wprost nieocenione. Przekonaj się jak je w wykorzystać w pielęgnacji cery.
• Hydrolat różany – cera sucha i wrażliwa
• Hydrolat pomarańczowy – cera naczyniowa i zaczerwieniona
• Hydrolat oczarowy – cera tłusta z niedoskonałościami
• Hydrolat lawendowy – cera podrażniona
Praktycznie do każdego rodzaju cery można dopasować odpowiedni hydrolat. Jest on na pewno łagodniejszy od olejku eterycznego, ma pH zbliżone do naturalnego pH skóry. To właśnie hydrolaty w mydłach, kremach i balsamach wykonywanych w domu zastępują fazę wodną. Są świetnym środkiem pielęgnującym, nawilżającym i łagodzącym.
Hydrolat różany – cera sucha i wrażliwa
Jeśli borykasz się z suchą i wrażliwą cerą, a do tego Twoją zmora są pękające naczynia krwionośne, powinnaś użyć hydrolatu różanego. Woda różana pozyskiwana z kwiatu rosa damascena jest doskonałym sposobem na przywrócenie życia suchej, szarej i zmęczonej cerze. Działa ona także oczyszczająco i ściągająco, wzmacnia również kruche naczynka. Możesz stosować tę wodę kwiatową zamiast toniku.
Hydrolat pomarańczowy – cera naczyniowa i zaczerwieniona
Woda pozyskiwana z owocu pomarańczy słodkiej jest dobrą baza do przygotowania samodzielnie toników z kwasem migdałowym, salicylowym i glikolowym. Hydrolat pomarańczowy wykazuje działanie przeciwrodnikowe, antyoksydacyjne i odżywcze. Dzięki dużej zawartości witaminy C woda z owocu pomarańczy obkurcza rozszerzone naczynia krwionośne, a także pozytywnie wpływa na proces rogowacenia naskórka i rozjaśnia powstałe przebarwienia. Zastosuj ją jeśli słońce dało się Twojej cerze we znaki.
Hydrolat oczarowy – cera tłusta z niedoskonałościami
Hydrolat oczarowy otrzymywany jest z kwiatów lub drzewa oczaru wirginijskiego. Działa on oczyszczająco, ściągająco, reguluje pracę gruczołów (tym samym zmniejsza produkcję sebum).
Oprócz działania silnie tonizującego, hydrolat oczarowy możesz zastosować jeśli na Twojej cerze pojawiły się rozszerzone naczynia krwionośne – zostaną one obkurczone a cera rozjaśniona.
Hydrolat lawendowy – cera podrażniona
Jeśli na Twojej cerze pojawiły się stany zapalne lub walczysz z nadmierną produkcją sebum, wypróbuj tonik z hydrolatu lawendowego. Dzięki obecności w nim kwasu rozmarynowego, ursolowego oraz garbników, doskonale łagodzi, odświeża, poprawia napięcie skóry, sprawia, że cera staje się pełna blasku, a także gładka i elastyczna.
Używając hydrolatów pamiętaj, że nie zawierają one konserwantów, więc ich okres trwałości jest krótki. Muszą być także przechowywane w lodówce i szczelnie zamknięte. Jeśli Twoja cera jest alergiczna, kup na początku małą buteleczkę hydrolatu, by przekonać się czy odpowiada Ci dany zapach. Możesz też każdorazowo rozcieńczyć roztwór wody kwiatowej z woda w proporcji jeden do jeden. Jeszcze do niedawna hydrolaty były traktowane jako zbędne produkty uboczne w procesie otrzymywania olejków eterycznych, dziś są coraz bardziej doceniane i coraz chętniej stosowane w kosmetyce. Nie mają one tak silnych właściwości antybakteryjnych jak olejki eteryczne, są jednak bardzo pomocne w walce z problemami skórnymi.
kosmonautka
10 października
Świetny artykuł! Interesuje mnie naturalna pielęgnacja, więc bardzo mi się przyda ten tekst! Dziękuję!