READING

Co to są hydrolaty? Kosmetyki ekologiczne

Co to są hydrolaty? Kosmetyki ekologiczne

Kwiaty lawendy na łące

Hydrolaty są wodami kwiatowymi lub roślinnymi. Otrzymuje się je w procesie produkcji olejków eterycznych. Są one skroploną parą wodną powstałą po wyparowaniu nierozpuszczalnych w wodzie cząsteczek eterycznych. Dziś zastosowanie hydrolatów w kosmetyce jest wprost nieocenione. Przekonaj się jak je w wykorzystać w pielęgnacji cery.

Praktycznie do każdego rodzaju cery można dopasować odpowiedni hydrolat. Jest on na pewno łagodniejszy od olejku eterycznego, ma pH zbliżone do naturalnego pH skóry. To właśnie hydrolaty w mydłach, kremach i balsamach wykonywanych w domu zastępują fazę wodną. Są świetnym środkiem pielęgnującym, nawilżającym i łagodzącym.

Hydrolat różany – cera sucha i wrażliwa

Jeśli borykasz się z suchą i wrażliwą cerą, a do tego Twoją zmora są pękające naczynia krwionośne, powinnaś użyć hydrolatu różanego. Woda różana pozyskiwana z kwiatu rosa damascena jest doskonałym sposobem na przywrócenie życia suchej, szarej i zmęczonej cerze. Działa ona także oczyszczająco i ściągająco, wzmacnia również kruche naczynka. Możesz stosować tę wodę kwiatową zamiast toniku.

Mnóstwo czerwonych róż

Hydrolat pomarańczowy – cera naczyniowa i zaczerwieniona

Woda pozyskiwana z owocu pomarańczy słodkiej jest dobrą baza do przygotowania samodzielnie toników z kwasem migdałowym, salicylowym i glikolowym. Hydrolat pomarańczowy wykazuje działanie przeciwrodnikowe, antyoksydacyjne i odżywcze. Dzięki dużej zawartości witaminy C woda z owocu pomarańczy obkurcza rozszerzone naczynia krwionośne, a także pozytywnie wpływa na proces rogowacenia naskórka i rozjaśnia powstałe przebarwienia. Zastosuj ją jeśli słońce dało się Twojej cerze we znaki.

Hydrolat oczarowy – cera tłusta z niedoskonałościami

Hydrolat oczarowy otrzymywany jest z kwiatów lub drzewa oczaru wirginijskiego. Działa on oczyszczająco, ściągająco, reguluje pracę gruczołów (tym samym zmniejsza produkcję sebum).

Kobaltowe buteleczki z pipetkami

Oprócz działania silnie tonizującego, hydrolat oczarowy możesz zastosować jeśli na Twojej cerze pojawiły się rozszerzone naczynia krwionośne – zostaną one obkurczone a cera rozjaśniona.

Hydrolat lawendowy – cera podrażniona

Jeśli na Twojej cerze pojawiły się stany zapalne lub walczysz z nadmierną produkcją sebum, wypróbuj tonik z hydrolatu lawendowego. Dzięki obecności w nim kwasu rozmarynowego, ursolowego oraz garbników, doskonale łagodzi, odświeża, poprawia napięcie skóry, sprawia, że cera staje się pełna blasku, a także gładka i elastyczna.

Używając hydrolatów pamiętaj, że nie zawierają one konserwantów, więc ich okres trwałości jest krótki. Muszą być także przechowywane w lodówce i szczelnie zamknięte. Jeśli Twoja cera jest alergiczna, kup na początku małą buteleczkę hydrolatu, by przekonać się czy odpowiada Ci dany zapach. Możesz też każdorazowo rozcieńczyć roztwór wody kwiatowej z woda w proporcji jeden do jeden. Jeszcze do niedawna hydrolaty były traktowane jako zbędne produkty uboczne w procesie otrzymywania olejków eterycznych, dziś są coraz bardziej doceniane i coraz chętniej stosowane w kosmetyce. Nie mają one tak silnych właściwości antybakteryjnych jak olejki eteryczne, są jednak bardzo pomocne w walce z problemami skórnymi.


  1. kosmonautka

    10 października

    Świetny artykuł! Interesuje mnie naturalna pielęgnacja, więc bardzo mi się przyda ten tekst! Dziękuję!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.