READING

Co myślą o Polakach obcokrajowcy? Fakty i mity

Co myślą o Polakach obcokrajowcy? Fakty i mity

Glob oglądany przez szkło powiększające

Zastanawialiście się kiedyś, co myślą o Nas obywatele innych krajów? Niektóre sądy z pewnością polegają na prawdzie, inne są wynikiem stereotypów powstałych przez lata. Poznajcie fakty i mity na temat Polaków.

Polacy są alkoholikami – mit

Mimo, że jako naród nie stronimy od alkoholu, nie jesteśmy liderami w jego piciu. Według raportu WHO przeciętny Polak wypija 22,5 litra alkoholu. Jesteśmy w drugiej dziesiątce w rankingu pod względem wypijanych napojów alkoholowych. Lepsze wyniki statystyczne osiągają tylko Białorusini, Mołdawianie, Rosjanie, Czesi i Słowacy.

Polacy są smutni i zdystansowani – fakt

Z pewnością „smutek” Polaków jest wynikiem komunistycznej przeszłości. Nie jest to znak, że brak Nam ciepła ale potrzeba ukrywania swoich emocji jest w Nas głęboko zakorzeniona.

podobny temat:  Na co dobre jest siemię lniane? Jak je przyrządzać?

Pomnik Fryderyka Chopina

Wciąż pokutują wśród Nas przekonania, że „śmianie się” jest może być odebrane jako wyśmiewanie lub miłosny flirt. Faktem jest też, że nie odpowiadamy na pytanie „Co słychać?” – „Wszystko dobrze”. Świadczy to o tym, że nie ma w Nas fałszu, zbędnej egzaltacji czy chęci pozbycia się rozmówcy.

Polacy są narodem zacofanym – mit

Uznanie Nas za naród zacofany jest bardzo krzywdzące, ponieważ nieobce są Nam kulturalne wzorce, mamy swoich naukowców, wiele ośrodków badań. Już dawno otrząsnęliśmy się z rustykalnych klimatów – chat krytych słomą, chłopów idących za pługiem. Nasze społeczeństwo można zaliczyć do jednego z najbardziej wykształconych i kulturalnie obytych.

Polacy są przesądni – fakt

Jako jeden z niewielu narodów, Polacy są bardzo przesądni. Wszystkie rzeczy, które mogą wpłynąć na Nasze szczęście czy pecha traktujemy śmiertelnie poważnie. Nawet drobiazg taki jak postawienie torebki na podłodze może stać się znakiem, że pieniądze zaczną odpływać z Naszych kieszeni. Mamy także swoje przesądy związane z Bożym Narodzeniem, które poprzez swoją wymowę zakrawają na tradycję takie jak przywiązanie do wielu potraw wigilijnych – im ich więcej tym, w Naszym przekonaniu, szczęśliwszy będzie nadchodzący rok.

podobny temat:  Co przynosi szczęście a co pecha? 10 znanych przesądów

Podkowa wisi na płocie wśród łanów zbóż

Polacy są głupi i niewykształceni – mit

Posądzając Polaków o głupotę, inne narody wyrządzają Nam wielka krzywdę. Posiadamy jedną z najbardziej zdolnych młodzieży na świecie. Mamy wielu młodych naukowców, którzy kształcą się na zagranicznych uniwersytetach i zdobywają liczne nagrody za osiągnięcia w nauce. Polacy są jednym z najbardziej wykształconych narodów na świecie. Nasz poziom szkolnictwa jest bardzo wysoki, czego nie można powiedzieć na przykład o szkolnictwie w Stanach Zjednoczonych.

Dużo faktów i mitów na temat Polaków powstało przez lata utrwalania się błędnych stereotypów. W oczach wielu obcokrajowców Polska jawi się jako piękny kraj o licznych zakątkach wartych obejrzenia. Polacy nie zatracili także swojej kultury, mają własne tradycje, są wierni pewnym zasadom- na przykład dotyczącym kultywowania folkloru, świąt, symboli. Są to Nasze rodzime normy, które pozwalają Nam na tworzenie własnej odrębnej kultury.

podobny temat:  Jak zaplanować wesele? O czym trzeba pamiętać?

podobne treści

  1. Robert

    5 października

    To wszystko pozostałości po tym, że mieszkaliśmy w bloku wschodnim, PRL zrobił swoje

  2. Zdystanoswana

    10 października

    Zgadzam się z tym, co zostało opisane w artykule. Jednak ciężko jest walczyć ze stereotypami które z zasady maja przekazywać dany naród czy grupę społeczną w złym świetle. Jak już się coś przyjmie, to ciężko jest potem zmienić cudze myślenie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.