Ktoś by pomyślał, po co zajmować się ręcznikami? A jednak! Do wyboru mamy wiele różnych typów ręczników, a każdy z nas ma też swoje ulubione, z których zawsze korzysta. Nie bez znaczenia jest też materiał, z którego jest wykonany. Czym kierować się przy wyborze ręcznika łazienkowego?
- Czy rodzaj ręcznika ma znaczenie?
- Ręczniki bawełniane
- Ręczniki bambusowe
- Ręczniki z bawełny egipskiej
- Ręczniki zero twist
- Na co zwracać uwagę przy zakupie ręcznika?
Czy rodzaj ręcznika ma znaczenie?
Ma i to spore. Obecnie możliwe jest kupienie ręczników praktycznie wszędzie i to za niską cenę. Choć z początku ręcznik taki może wydawać się nad dobry jakościowo i o ciekawym materiale, w domu najprawdopodobniej okaże się, jaki jest. Jeżeli ręcznik ślizga się po ciele, a nie chłonie wodę, jeżeli zostawia skrawki materiałów na naszej skórze po wytarciu wytwarza pył… to nie jest to dobry ręcznik. Lepiej jest się im dokładniej przyjrzeć, by potem nie żałować.
Ręczniki bawełniane
Są to jedne z popularniejszych typów ręczników. Charakteryzują się dużą chłonnością, a także dużą wytrzymałością. Są na tyle powszechne i często wykorzystywane, że oprócz łazienek, często mamy je również w kuchniach. Ważne jest, by taki ręcznik był wykonany w 100% z bawełny i bez dodatków sztucznych. W innym wypadku ich jakość zdecydowanie pozostawia wiele do życzenia.
Ręczniki bambusowe
Czy ręczniki mogą być bambusowe? Jak najbardziej! Dodatek włókna bambusowego sprawia, że właściwości hydroskopijne są zdecydowanie lepsze, niż w przypadku klasycznych ręczników bawełnianych. Dzięki przerwom w splocie nie tylko lepiej chłoną, ale też zdecydowanie szybciej schną, a także, co pewnie dla wielu osób jest bardzo istotne – są bardzo miłe w dotyku i miękkie. To też bardzo dobry wybór dla alergików, a także osób ze skórą wrażliwą i atopową.
Ręczniki z bawełny egipskiej
Bawełna egipska charakteryzuje się dużą sprężystością oraz wytrzymałością. Ręczniki z niej wykonane mają duże właściwości hydroskopijne, dzięki czemu dobrze chłoną wodę. Wykorzystanie tego materiału sprawia różnie, że ręczniki nie pylą, a po kilku praniach nie tracą nic na swojej miękkości. Najczęściej są wykorzystywane w branży hotelarskiej.
Ręczniki zero twist
W przypadku tych ręczników nie chodzi o sam materiał, a o to jak zostały one wykonane. W większości przypadków przy produkcji włókna są mocno skręcane. Ręczniki zero twist mają odwrotnie – nie są skręcone, a co za tym idzie, pojawiają się większe luki między włóknami, co zapewnia lepszą wchłanialność wody, a także zapewnia ręcznik dużą sprężystość. Takie ręczniki są bardzo pulchne i miękkie, a przez to po złożeniu także bardzo grube.
Na co zwracać uwagę przy zakupie ręcznika?
Przede wszystkim, oprócz materiału, z którego jest wykonany ręcznik, należy sprawdzić sposób jego wykończenia. Jeżeli wystają nitki i się pruje, długo nam nie posłuży. Ręcznik, jeżeli chcemy mieć go na lata, powinien być dobrej jakości. Warto też zwrócić uwagę na gramaturę, czyli inaczej mówiąc ciężar materiału. Gramatura 300-400 to ręczniki stosunkowo cienkie, te o gramaturze 450-500 są średniej grubości, ale posiadają wszystkie zalety i właściwości dobrych ręczników – nie zajmują wiele miejsca, a mają też dobrą chłonność. Są jeszcze ręczniki o gramaturze 520-750 i charakteryzują się dużą miękkością, tym, że są bardzo puchate i chłonne, ale też ciężkie i grube, przez co ciężko jest je zmieścić w niewielkich szafkach, jak również długo schną.
brak komentarzy