Okucia budowlane – co to jest?

zawias nie do końca przykręcony

Okucia budowlane wydają nam się może czasem niezbyt istotne. Gdy urządzamy dom czy mieszkanie, mamy przecież tyle poważniejszych spraw na głowie. A przynajmniej tak nam się wydaje, często bowiem nie uświadamiamy sobie, jak ważną rolę pełnią okucia. Ale o czym właściwie mowa?

1. Co to są okucia budowlane?

Okucia są wyrobem, bardzo często wykonanym ze stali, który jest niezbędnym elementem naszych drzwi i okien. Jego zadaniem jest łączenie, zamykanie, a także, o czym nie można zapomnieć, zabezpieczanie ich.

Widzicie więc, że to poważna sprawa, której nie można lekceważyć. Zakup okuć do naszych drzwi i okien to decyzja, od której wiele będzie zależeć. W dzisiejszych czasach oczywiście okucia budowlane najłatwiej porównać i kupić w internecie (np. www.domator.net.pl), ale najpierw musimy, rzecz jasna, wiedzieć, czego właściwie szukać. Zaraz się tym zajmiemy.

2. Jakie są rodzaje okuć?

Żeby wiedzieć, co wybrać, musimy najpierw mieć świadomość, co właściwie zalicza się do okuć. A dzielą się one na kilka grup, w zależności od funkcji, jaką mają pełnić. Mamy więc okucia łączące, takie jak wszelkiego rodzaju zawiasy, zaczepy, złącza czy narożniki. Okucia zamykające to z kolei zamki, zasuwy, zatrzaski i kłódki, a ich funkcji nie trzeba chyba tłumaczyć nikomu, kto dba o bezpieczeństwo swojego mieszkania. Wszelkie klamki, gałki i uchwyty, dzięki którym możemy nasze drzwi i okna otwierać, to okucia uchwytowe. Są jeszcze okucia zabezpieczające – haki czy podpórki, dzięki którym na przykład okno nie zamknie się, gdy tego nie chcemy.

podobny temat:  Wkładki zamkowe - rozmiary, długość, typy, czyli co trzeba wiedzieć o wkładkach do zamków?

drzwi z kunsztowną kołatką

3. Dlaczego okucia są takie ważne?

Odpowiedź na to pytanie jest z pozoru oczywista – przecież bez okuć drzwi i okien nie dałoby się nawet zamontować! Ale ich przydatność wykracza daleko poza tę podstawową funkcję. Jak już tu była mowa, ich ważnym zadaniem jest ochrona naszego domu czy mieszkania przed włamaniem. I nie chodzi tu tylko o zamki, zatrzaski i kłódki. Niechcianych gości najlepiej powstrzymają specjalne zaczepy antywyważeniowe – niezbędna rzecz, zwłaszcza jeśli mamy okno na parterze. Dzięki nim żaden intruz nie da rady podważyć i otworzyć okna.

Dobrym rozwiązaniem jest też klamka z blokadą okuć, dzięki której nie można z zewnątrz przesunąć rygla za pomocą chociażby śrubokrętu. Wszyscy wiemy, że włamywacze bywają pomysłowi, tym razem jednak pomysłowość producentów okuć zdaje się ich wyprzedzać.

Okucia chronią też przed wtargnięciem do środka innego rodzaju intruza – chłodu. Bo to okucia właśnie odpowiadają za szczelność drzwi i okien. Pozwalają nam wpuszczać do domu tyle świeżego powietrza, ile potrzebujemy, bo dzisiejsze techniki dają nam możliwość regulacji. Możemy więc okna otwierać na oścież lub też uchylać lufcik. Nowoczesne okucia dają nam też opcję tak zwanej mikrowentylacji. Chodzi o takie rozszczelnienie okna, by do mieszkania przedostawał się minimalny tylko strumień powietrza, dzięki czemu w pomieszczeniu będziemy czuć się świeżo, ale nie wychłodzimy go przy okazji.

podobny temat:  Wkładki zamkowe - rozmiary, długość, typy, czyli co trzeba wiedzieć o wkładkach do zamków?

okno otoczone bluszczem

4. Dlaczego okucia są takie ważne?

Dobierając okucia trzeba wiedzieć, jakie ich cechy mogą być dla nas istotne. I tak przy okuciach okiennych ważny jest sposób, w jaki chcemy, by nasze okna się otwierały. Jeśli będziemy je otwierać na oścież, potrzebujemy okuć rozwieralnych. Jeśli wystarczy nam możliwość odchylenia skrzydła okna, posłużą nam okucia uchylne. Najlepiej jednak zamontować rozwieralno-uchylne i w ten sposób zapewnić sobie obie te możliwości.

Możemy dodatkowo zdecydować się na hamulec otwarcia – to usprawnienie unieruchamia okno w wybranej przez nas pozycji, co pozwala nam dowolnie regulować kąt otwarcia skrzydła. W przypadku drzwi balkonowych zamiast okuć rozwieralnych można się zdecydować na mechanizm, który pozwoli na przesuwanie skrzydeł. W ten, by otworzyć drzwi, nie będziemy potrzebowali dodatkowego miejsca – a to sprawi, że nie tylko zapewnimy sobie możliwość otwierania ich bez odsuwania firanki, ale i będziemy mogli z większą swobodą umeblować pomieszczenie.

podobny temat:  Wkładki zamkowe - rozmiary, długość, typy, czyli co trzeba wiedzieć o wkładkach do zamków?

Jeśli chodzi o zawiasy, to trzeba zwrócić uwagę nie tylko na to, by były wykonane z solidnego metalu, ale także, by były odpowiednio rozmieszczone, aby nacisk równomiernie się rozkładał. Warto zadbać też o estetykę. Jeżeli rażą nas zbyt widoczne zawiasy w oknie, możemy temu zaradzić za pomocą osłonek zawiasowych w odpowiednim kolorze, które sprawią, że okno i okucia będą wyglądać na jednolitą całość.

5. Jak dbać o okucia?

Skoro już powiedzieliśmy sobie, dlaczego okucia są takie istotne, to trzeba postawić sprawę jasno – nie wystarczy ich tylko zamontować. Trzeba o nie dbać, by mogły przez lata dobrze spełniać swoje funkcje. Przede wszystkim nie można ich dodatkowo obciążać, więc pamiętajmy, aby na przykład nie wieszać niczego na otwartych skrzydłach okiennych. Nie powinniśmy też blokować okna, stawiając na parapecie jakiś przedmiot – w ten sposób ryzykujemy, że w przypadku przeciągu okno, w tym i okucia, ulegnie uszkodzeniu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wspomniany tu już hamulec otwarcia.

Okucia są najbardziej eksploatowaną częścią naszych drzwi i okien. Ciągle są w użyciu, wszak otwieramy i zamykamy drzwi i okna wiele razy każdego dnia, a to prowadzi do rozregulowania okuć. Z tego powodu powinno się je przynajmniej raz w roku konserwować za pomocą smaru lub specjalnej oliwy technicznej.


podobne treści

  1. Waldek

    30 września

    no nieźle opisane, nie wiedziałem, że tyle można napisać na temat okuć budowlanych mimo że zajmuję się tym zawodowo, może człowiek po prostu jak się znak i praktykuje to nie myśli o tym, ale się zaczytałem nieźle, dziękuję

  2. Martyna

    3 października

    W sumie nie wiedziałam, że ma to aż tak duże znaczenie. W sumie teraz chce zabudować licznik z gazu i pewnie będę robić drzwiczki na takich okuciach. To w tym przypadku chyba najlepsze rozwiązanie, prawda?

    • lech

      5 października

      jak zabudowujesz licznik z gazu to najlepiej jeszcze zapytaj jakiegoś gazownika o takie zabudowanie, aby nie było że spółdzielnia nie pozwala, przepisy pożarowe itd. źle zabudujesz to jeszcze odszkodowania nie dostaniesz jak strażak znajdzie w zgliszczach taką źle zrobioną na gaz skrzynkę (odpukać!!!), powodzenia!

  3. majterek

    5 października

    Okucia wbrew opiniom są bardzo ważne. Nie zawsze je widać ale to one odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie drzwi, okien itp.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.