READING

Kazimierz, część Krakowa, którą trzeba zobaczyć!...

Kazimierz, część Krakowa, którą trzeba zobaczyć!

Rynek w Kazimierzu w Krakowie

Kraków to miasto magiczne. I to wcale nie tylko dlatego, że jest tam tyle pięknych zabytków, klimatycznych miejsc i organizowanych jest wiele intrygujących wydarzeń, ale także z tego względu, że każda wizyta Krakowie pozwala odkryć nam coś nowego. Z tego powodu też każdy z nas stale tam wraca. A jaka jest najbardziej urokliwa część Krakowa? Oczywiście Kazimierz!

Kazimierz – żydowska dzielnica Krakowa

Kazimierz, dziś kojarzony głównie z tego, że jest to dawna dzielnica żydowska, kiedyś był odrębnym miastem! Obecnie dzięki niesamowitej historii, pięknym zabytkom i urokliwym uliczkom jest jedną z największych atrakcji turystycznych w nieoficjalnej, kulturalnej „stolicy” Polski. Sprawdźmy więc, co trzeba tam zobaczyć i gdzie się wybrać.

Widok na krakowski Kazimierz

Imponujący Plac Wolnica

Obecny Plac Wolnica kiedyś był kazimierskim rynkiem, który odnajdziemy przy ulicach Krakowskiej i św. Wawrzyńca. Można tam podziwiać przepiękny ratusz z XVIII wieku, a wizyta w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli powinna być punktem obowiązkowym na naszej liście miejsc do zwiedzenia. I choć u niektórych słowo muzeum wywołuje przerażenie, to nie ma się czego bać – w tym miejscu zobaczymy wiele ciekawych wystaw.

Cmentarz oraz synagoga Remuh

XVI-wieczna, „nowa” synagoga Remuh to jedna z dwóch czynnych synagog w Krakowie. Ze względów architektonicznych oraz kulturowych każdy z nas powinien ją zobaczyć, przy czym nasze wyznanie nie ma żadnego znaczenia. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim okazaniu szacunku dla tego miejsca – mężczyźni muszą założyć na głowie jarmułkę, a kobiety powinny mieć zasłonięte ramiona. Zwiedzanie synagogi niech zwieńczy wizyta w najstarszym żydowskim cmentarzu w Polsce.

Cmentarz żydowski w Krakowie na Kazimierzu

Popularna ulica Szeroka

Wybierając się do synagogi Remuh nie sposób nie zwrócić uwagi na przepiękną ulicę Szeroką. Warto wspomnieć, że właśnie tu powstały zdjęcia do filmu „Lista Schindlera”. Oprócz synagogi znajdziemy tu również Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Dzieje i Kultura Żydów oraz wiele klimatycznych knajpek, gdzie spokojnie odpoczniemy.

Ulica Szeroka w Krakowie

Zabytkowa ulica św. Wawrzyńca

Ulica św. Wawrzyńca wzięła nazwę od znajdującego się w tym miejscu w średniowieczu kościoła i obecnie jest to jedna z bardziej atrakcyjnych tras Szlaku Krakowskiej Techniki. W dawnych halach Zajezdni Tramwajowych otwarto Muzeum Inżynierii Miejskiej, które zaciekawi nie tylko fanatyków technologicznych zabytków. I warto wybrać się tu z dziećmi, którym taka forma muzeum z pewnością się spodoba.

Restauracje na Kazimierzu

Na Kazimierzu znajdziemy nie tylko coś dla ducha, ale także i dla ciała. Wąskie, klimatyczne uliczki kryją w sobie restauracje, w których zjemy coś dobrego. Obowiązkowym punktem są Lody na Starowiślańskiej, tylko trzeba liczyć się tam z długim wyczekiwaniem w kolejce – zostanie nam to jednak wynagrodzone pysznym smakiem lodów. Sporą popularnością cieszą się również Manzana, Kolanko No 6 czy zaskakujący wystrojem Singer.

Gdy zadajemy sobie pytanie: „co robić w weekend?”, odpowiedź powinna być jednoznaczna – wybrać się na Kazimierz! Niezależnie od tego, w jakim regionie Polski mieszkamy, warto tam pojechać i poczuć ten klimat.


 1. Iga

  3 października

  Ja byłam w tej synagodze i na cmentarzu. To miejsce po prostu trzeba zobaczyć, bez względu na to jakiej jest się religii. A w tych Lodach na Starowiślańsiej byłam, są przepyszne!

 2. Lenin Wiecznie Żywy

  7 października

  Chyba każde miejsce w Krakowie jest warte, żeby je zobaczyć. Każde ma własne warte uwagi zabytki i własny, jedyny w swoim rodzaju nastrój.

 3. turyrury

  10 października

  Nigdy tam nie byłam. Ten tekst sprawił, że wiem już, gdzie spędzę najbliższą majówkę, albo inny ciepły, długi weekend.

 4. Lyla

  11 lipca

  W Krakowie byłam kilka razy, ale w Kazimierzu nie byłam ani razu, trzeba byłoby to kiedyś nadrobić.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.