Betonowe nawierzchnie mogą być wszechstronnie wykorzystywane. Ten solidny materiał nadaje się na na nawierzchnie zarówno do celów użytkowych jak i dekoracyjnych. Mogą mieć one dzisiaj wiele form i rodzajów, dlatego trzeba zapoznać się nieco z tematem, nim podejmie się odpowiednią decyzję.
- Dlaczego warto wybrać nawierzchnię betonową?
- Jakie są rodzaje betonowych nawierzchni?
- O czym warto pamiętać?
Dlaczego warto wybrać nawierzchnię betonową?
Beton jako materiał na nawierzchnię ma kilka pozytywnie wyróżniających go cech. Na pewno jedną z tych najważniejszych jest jego wytrzymałość – jest odporny zarówno na spore obciążenia, jak i na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak na przykład mróz. Oprócz tego łatwo go utrzymać w czystości. Nie można też nie docenić jego uniwersalności, która sprawia, że nawierzchnia z betonu nadaje się np. dla placów manewrowych lub parkingów, ale też do ogrodu czy na taras. Może posłużyć do stworzenia chodniczków lub znaleźć swe zastosowanie na podjeździe.
Beton składa się głównie ze spoiwa hydraulicznego, czyli cementu, wody oraz kruszywa, którą to rolę pełni najczęściej piasek lub żwir. Taki skład nadaje mu solidności. Trzeba przyznać, że beton w swej najbardziej podstawowej formie nie zawsze spełnia najlepsze warunki, na przykład rozwarstwia się i pęka po stwardnieniu, stąd obecnie często do tradycyjnych składników betonu dodaje się domieszki chemiczne i rozmaite dodatki mineralne.
Jakie są rodzaje betonowych nawierzchni?
Betonowe nawierzchnie występują w rożnych formach. Jeśli chodzi o przestrzeń wokół domu, to największą popularnością cieszą się betonowe płyty i kostki brukowe. Wybierając je, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich grubość. Ta optymalna będzie zależna przede wszystkim od obciążenia, jakiemu nasza betonowa nawierzchnia będzie poddawana. Do aranżacji otoczenia wokół domu stosuje się zwykle elementy o grubości od czterech do sześciu centymetrów, w przypadku powierzchni użytkowych, takich jak place i parkingi, te parametry mogą nie być wystarczające.
Wspomniana uniwersalność betonu sprawia, że bez względu na to, czy chcemy urządzić taras, chodniczki w ogrodzie czy podjazd, możemy zastosować w tym celu ten sam materiał, dzięki czemu nasza przestrzeń mieszkalna i rekreacyjna zyska stylistyczną spójność i harmonię.
Oczywiście można ten ład łatwo zaburzyć, jeśli zdecydujemy się na nieodpowiedni kolor. Betonowe elementy występują w szerokiej gamie barw, więc dobrze będzie najpierw nieco się zastanowić, by wybrany przez nas kolor pasował na przykład do elewacji, dachu czy innego elementu dominującego na posesji. Najlepiej też ograniczyć się do maksymalnie trzech odcieni, które będą ze sobą harmonizowały.
O czym warto pamiętać?
Wybierając beton musimy zdawać sobie sprawę z tego, jaką ma on klasę. Klasa betonu to nic innego jak jego wytrzymałość na ściskanie. Określa ona wielkość naprężeń, jakie dany typ betonu może wytrzymać. Stosowne liczbowe oznaczenia informują oddzielnie o wytrzymałości na ściskanie próbek o kształcie walca i sześcianu.
W poszukiwaniu optymalnych rozwiązań estetycznych, które pomogą nam zaaranżować nasze otoczenie, możemy uciec się do licznych inspiracji, które nietrudno znaleźć w internecie czy tematycznej prasie, pamiętajmy jednak, że nie można się rzucać łapczywie na każdą, która się nam spodoba – należy wybierać te projekty, które są w pasującej do naszego domu i ogrodu stylistyce. Nie można też zapomnieć o tym, że betonowa nawierzchnia ma być dodatkiem dla budynku i otoczenia. Tłem, które pomoże lepiej je wyeksponować. Na pewno nie powinna go przyćmić.
Armin
26 października
W naszych czasach beton znajduje się wszędzie i otacza nas z każdej strony, nie wiem czy to dobrze czy nie, ale jak właściwie się go wykorzysta i jeszcze jego walory dekoracyjne, to może coś z tego wyjść.