READING

Jak wyróżnić swoje CV? 4 sprawdzone sposoby

Jak wyróżnić swoje CV? 4 sprawdzone sposoby

Mężczyzna piszący na kartce

CV to podstawowy dokument wykorzystywany w czasie rekrutacji. Jego wygląd i treść mogą mieć ogromny wpływ na to czy zostaniemy zauważeni, czy też nasza aplikacja wyląduje w koszu. Wiele osób podchodzi do tego bardzo niedbale, co jest dużym błędem. CV to twoja wizytówka, warto zadbać o to, by prezentowała się jak najlepiej.,/p>

Przejrzystość

To najważniejsza kwestia. Przeglądający nasze CV rekruter nie powinien się zastanawiać nad tym, dlaczego coś zostało tak, a nie inaczej zapisane, dlaczego kolumny są nierówne, a każdy wyraz z innej parafii. Wszystko musi być czytelne i widoczne już na pierwszy rzut oka – tu jest doświadczenie, a tu są ukończone kursy i szkoły. Ważne jest, by używać jednolitej czcionki, jak również, by nie była ona zbyt wymyślna i posiadała polskie znaki. Mylne jest także założenie, jakoby CV nie powinno przekraczać jednej strony, to błąd, może mieć dwie, a nawet trzy strony, ale większa ilość może czytających odrzucić. Najważniejsze jest, by zawierało wszystkie najważniejsze informacje potrzebne przy rekrutacji.

Kwestie merytoryczne

Pisząc o tym, czym się zajmowało wcześniej i na jakim było się stanowisku, nie można zapomnieć o podaniu zakresu obowiązków. Sama nazwa stanowiska niewiele można komuś powiedzieć, dlatego opis jest bardzo ważny. Może to być jeden czy parę krótkich podpunktów. Trzeba również pamiętać o tym, by każde CV było dostosowane do firmy, w której starasz się o pracę. Gdy więc kandydujesz na stanowisko związane z branżą IT, pracodawcy na nic będzie informacja o twojej pracy w magazynie przy wypakowywaniu towarów. Należy wystrzegać się wysyłania dokumentów aplikacyjnych o jednej i tej samej treści na różne stanowiska. Nie mniej ważną kwestią są zainteresowania, gdzie zazwyczaj wpisuje się bardzo banalne treści, które często się powtarzają. Dodanie rzadko spotykanych czy intrygujących zainteresowań może wzbudzić ciekawość rekrutującego.

Człowiek piszący na komputerze

Kwestie graficzne

O przejrzystości była już mowa, tekst musi być czytelny. Najlepiej wyraźnie podzielić CV na bloki, gdzie każdy z nich będzie odpowiadał za konkretne informacje, jak szkoła, doświadczenie zawodowe, umiejętności, kursy i szkolenia oraz zainteresowania. Warto również korzystać z pogrubień i podkreśleń w tekście. Ma to oczywiście na celu zwrócenie uwagi na konkretne fragmenty CV, np. uzyskane wykształcenie. Przede wszystkim warto podkreślać słowa kluczowe, takie jak te, które twoim zdaniem są najważniejsze. Tego rodzaju wyróżnienie od razu przykuwa wzrok. Zdjęcie jest również ważną częścią dokumentów aplikacyjnych, warto je umieścić, najlepiej przy tym pamiętać, by było to zdjęcie, na którym prezentujemy się odpowiednio. Nie musi to być fotografia z dowodu czy legitymacji, można ją zrobić samemu chociażby na tle białej ściany.

Kreatywne CV

Zwykła biała kartka z tekstem to już przeżytek. Teraz, żeby zwrócić na siebie uwagę, należy również postarać się o to, by nasz dokument jakoś się wyróżniał, w tym wyróżniał wizualnie. Edytory tekstu oferują bardzo wiele opcji, można więc na przykład zmienić kolor tekstu, nie całego, ale jego fragmentów, ponieważ zdecydowanie lepiej czyta się tekst zapisany czarną czcionką. Wyróżnić można poszczególne sekcje, tym samym nadając im specyficzną formę. Dla bardziej wymagających można się postarać o coś więcej. Edytorem tekstu można dużo zdziałać, tworząc różne wzory, przekształcając je, zaburzając szyk – wszystko oczywiście powinno być wykorzystywane z umiarem i nie powodować, że nasze CV przestanie być czytelne.


  1. Lisa

    27 września

    Ciekawe i dość istotne porady. Dobre CV to połowa sukcesu, żeby mieć jakieś szanse na bycie zauważonym w procesie rekrutacji.

  2. der23

    5 października

    Indywidualna twórczość a nie szablon to już wyróżnienie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.