Co to są obligacje korporacyjne?

Wykres

Zapewne każdy wielokrotnie słyszał o obligacjach korporacyjnych, jednakże ilu z nas wie, czym one w ogóle są? Jak je można nabyć? Po co? I czy w ogóle się to opłaca? Jeśli tak, to komu? Mimo, że dla jednych są źródłem finansowania przedsięwzięć, a dla drugich – formą zarabiania pieniędzy, przeciętny Kowalski może nie wiedzieć o co w tym wszystkim chodzi. Odpowiedź na wszystkie te pytania i wątpliwości znajdziemy poniżej.

Czym są obligacje korporacyjne?

Mówiąc niejako żargonem naukowym: obligacja korporacyjna jest to dłużny papier wartościowy przedsiębiorstwa (emitenta), który został przez nie wyemitowany w celu pozyskania środków finansowych na prowadzenie działalności. Oznacza to, że obligatariusz, czy też mówiąc inaczej – wierzyciel, a nawet wręcz dosłownie – pożyczkodawca, wykupuje obligacje w celu udzielenia właścicielom danej firmy pomocy finansowej na rozwój. Jest to alternatywa dla kredytów bankowych, ale działa podobnie – emitent otrzymuje środki finansowe, a w zamian zobowiązuje się do ich spłacania na określone sposoby. Warto zaznaczyć, że obligacje korporacyjne są dobrze opisane na stronie www.bestcapital.pl, gdzie warto zajrzeć w poszukiwaniu nieco bardziej szczegółowych – choć dla wielu zawiłych – informacji. Skoro już pokrótce wyjaśniono, czym są obligacje korporacyjne, warto zatem sprawdzić, jak można je nabyć.

Jak kupić obligacje korporacyjne?

Sposób emitowania i pozyskiwania obligacji korporacyjnych uregulowano w Ustawie o obligacjach. Nabyć je można na rynku pierwotnym bezpośrednio od emitenta, na rynku wtórnym Catalyst lub poprzez zakup jednostek funduszy inwestycyjnych. Pokrótce omówiony zostanie każdy z tych sposobów.

Sprzedaż obligacji na rynku pierwotnym możliwa jest poprzez udział w trybie oferty publicznej lub prywatnej. Pierwsza z nich ma charakter jawny i wzmiankę o niej można znaleźć zarówno w prasie, telewizji, jak i Internecie. Dostęp do drugiej jest niejako utrudniony, ponieważ emitent może ją przedstawić maksymalnie 149 inwestorom. Właśnie dlatego warto jest skorzystać z drugiej możliwości, która otwiera się przed nami, jeśli zapiszemy się do firm doradczych, które zrzeszają inwestorów.

Wykres wygarzeń w obligacjach

Kupno obligacji możliwe jest także na rynku wtórnym za pośrednictwem rachunku maklerskiego na platformie Catalyst, jeśli są tam notowane, a jeśli nie są, to poprzez zwykłą umowę kupna-sprzedaży z innym obligatariuszem.

Zakupu obligacji korporacyjnych możemy dokonać także poprzez fundusze inwestycyjne, zajmujące się inwestowaniem zgromadzonych w nich środków. To doskonała opcja dla wszystkich osób, które nie mają zbyt dużej wiedzy o rynku, a chciałyby zainwestować swoje pieniądze w obligacje. Jako, że fundusze inwestycyjne mają do dyspozycji większe kwoty do zainwestowania, to mogą sobie pozwolić na budowanie portfela obligacji spółek o różnym stopniu ryzyka i różnej dochodowości.

Jakie są korzyści z zakupu obligacji korporacyjnych?

Emitent zobowiązuje się do spłaty określonych świadczeń względem wierzyciela, który wykupując obligacje, udzielił mu pożyczki na jego inwestycje. Obligatariusz otrzymuje co pewien ustalony okres (1 rok, 6 miesięcy lub 3 miesiące) świadczenie za udzielone wsparcie, a także – po upływie terminu, zyskuje wniesiony kapitał. Osoba inwestująca w obligacje otrzymuje więc wniesione pieniądze oraz odsetki.


  1. moralis

    27 września

    Dla mnie jest to trochę czarna magia, ale dobrze jest dowiedzieć się czegoś nowego, szczególnie że to kolejny sposób na inwestowanie.

  2. bartek

    3 października

    To przede wszystkim dobry sposób na zabezpieczenie portfela inwestycyjnego. I jak masz do wyboru lokata lub obligacja, to lepiej decydować się na obligację – zysk jest wyższy przy minimalnym ryzyku.

  3. serwwer

    5 października

    Garść informacji nie zaszkodzi. Może kiedyś wykorzystam.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.