Kryptowaluty są wolne, nie podlegają żadnej instytucji, która miałaby władzę nad wirtualną walutą. Mogą one ewoluować i zmieniać dynamicznie rynek, jak to robią? Między innymi ulegają rozwidleniu. Dziś opowiemy wam o zjawisku, które zachodzi w sieci blockchain — o forku kryptowaluty.
Czym jest blockchain?
Zanim wyjaśnimy dokładniej czym są forki kryptowalut, musimy wyjaśnić, czym jest blockchain. Dosłowne tłumaczenie to łańcuch bloków, lista zapisów, które są ze sobą powiązane niczym wagoniki przy użyciu kryptografii. Każdy blok, czy też wagonik składa się ze znaku czasowego, danych dotyczących transakcji i oraz informacji z poprzedniego bloku.
Blockchain to sieć zdecentralizowana, to użytkownicy wspólnie tworzą zasady zatwierdzania transakcji. Społeczność dba o jeden wspólny łańcuch transakcji, jeśli ulega on rozwidleniu to wtedy mamy do czynienia z forkiem. Krótko wyjaśniliśmy, czym jest blockchain, jeśli jednak to dla ciebie za mało, kryptowaluty, ich kurs, charakterystykę poznasz lepiej z KantorBitcoin.pl.
Czym są forki?
Fork kryptowaluty to zdarzenie, które można zaobserwować w sieci blockchain, powoduje ono rozwidlenie łańcucha. Główny pas jest wtedy duplikowany i tworzy się nowe rozgałęzienie, obie ścieżki mogą funkcjonować w tym samym momencie. Tak obecnie działa kilka kryptowalut, ale opowiemy o nich później. Rozwidlenia mogą być przypadkowe lub zamierzone. Powodów, dla których łańcuch się duplikuje, może być kilka:
- brak porozumienia społeczności rozwijającej oprogramowanie,
- kwestie bezpieczeństwa,
- naprawa błędów w łańcuchu.
Forki zwykle związane są z aktualizacjami oprogramowania, ale nie tylko, wtedy użytkownicy mogą zdecydować czy chcą funkcjonować na nowej wersji, czy zostać przy starszej ścieżce.
Rodzaje forków kryptowalutowych
Wyróżniamy dwa rodzaje rozwidleń, są do siebie podobne, choć mają zupełnie inne konsekwencje:
Soft fork
Miękkie rozwidlenia można traktować jak wcześniej wspomnianą aktualizację oprogramowania. Nowsza wersja jest wprowadzana w istniejącej sieci, tylko jeśli zostanie zaakceptowana przez użytkowników. Soft forkami wprowadza się nowe cechy czy funkcje, główne zadanie: dopieszczanie istniejących bloków sieci.
Hard fork
Twardy fork jest już drastycznie zmieniony, kod nowej ścieżki jest odmienny od oryginalnej, wersje przestają być ze sobą kompatybilne, tak jak to było w przypadku miękkich rozwidleń. W tej sytuacji łańcuch dzieli się na pierwotny blockchain i nowy odłam, który ma własne zasady. Tak powstały inne odmiany Bitcoina, które ewoluowały z oryginalnego łańcucha blockchain.
Przykład hard fork
Bitcoin Cash to najpopularniejszy hard fork. BHC został wprowadzony tylko po to, by zwiększyć ilość miejsca w bloku z 1 MB do 8 MB, dzięki czemu jeden blok mógł pomieścić więcej transakcji.
Kolejnym przykładem jest Casper w sieci Ethereum, który zmienił zasady protokołu, oryginalna kryptowaluta była pozyskiwana przez Proof od Work, Casper wydobywany jest przez Proof of Stake.
Przykład soft fort
Przykładem soft forka jest SegWit na sieci Bitcoin, nowa aktualizacja wprowadzała wiele ulepszeń, które miały zwiększyć przepustowość Bitcoina. Aktualizacja wprowadziła drobne modyfikacje przy podpisanych transakcjach, wprowadziła liniowe skalowanie operacji (sighash) i ustaliła limit wielości bloków.
Rozwidlenia wprowadzają wiele ciekawych rozwiązań do sieci, często wzmacniają walutę, ale wiąże się też z nimi ryzyko inwestycyjne, bo każdy powstały fork powoduje skoki cen na giełdzie, których nikt nie jest w stanie przewidzieć.
brak komentarzy