READING

Rozwód z adwokatem czy samemu? Kiedy przy rozwodzi...

Rozwód z adwokatem czy samemu? Kiedy przy rozwodzie potrzebny jest adwokat?

Analizowanie dokumentów

Rozwód zawsze jest stresującym przeżyciem dla obu małżonków. Nigdy nie wiadomo jak potoczy się dana rozprawa, kiedy pojawią się w niej kumulowane od dawna emocje i pretensje. Adwokat nie jest oczywiście wymagany podczas rozwodu, jednak w niektórych sytuacjach warto pomyśleć o podjęciu z nim współpracy. Kiedy zatem przy rozwodzie przyda się pomoc adwokata?

Jak wybrać adwokata do rozwodu?

Najważniejsze to zapoznać się z usługami, jakie dany specjalista oferuje. Nie każdy bowiem specjalizuje się w określonych dziedzinach prawa. Poszukując adwokata do rozwodu należy więc sprawdzić, czy zajmuje się on prawem rodzinnym, które według informacji podanych na kancelariakrs.pl/zakres-uslug/, koncentruje się na postępowaniach rozwodowych, majątkowych czy o przyznanie alimentów. Niektórzy adwokaci specjalizują się także w prawie kościelnym małżeńskim, a więc mogą występować o unieważnienie małżeństwa zawartego w Kościele Katolickim.

Rozwód z orzekaniem o winie

Najczęściej korzysta się z pomocy adwokata, kiedy małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia, a rozwód odbędzie z orzekaniem o winie. Osoby, które chcą się rozwieść będą próbowały obwinić drugą stronę o rozpad pożycia, konieczna będzie też obrona czy odrzucanie oskarżeń o różne sprawy, które mogą mieć wpływ na ostateczną decyzję sądu. Podczas takiego rozwodu często podejmowane są również kwestie finansowe, np. o przyznaniu alimentów byłemu małżonkowi. Dużo lepiej więc mieć adwokata, który przemyśli jaka strategia będzie w danym przypadku najlepsza. Wybierze on jakie fakty z życia warto przedstawić, ustali priorytety i przygotuje swojego klienta do rozprawy. Wszelkie wizyty w sądach zawsze są dla wszystkich stresującym przeżyciem, a obecność kogoś, kto będzie po naszej stronie i będzie nas bronił, daje poczucie bezpieczeństwa, ale i spokoju.

Rozwód bez orzekania o winie

Sytuacja, kiedy małżonkowie dochodzą do wniosku, że są w stanie się dogadać i mogą zdecydować się na rozwód bez orzekania o winie jest niemal idealna. Takie rozprawy zazwyczaj kończą się już na pierwszej rozprawie, chociaż wszystko oczywiście zależy od okoliczności. Jeśli więc małżonkowie chcą załatwić to polubownie, najczęściej nie korzystają z porad adwokatów. Może też jednak dojść do sytuacji, kiedy jedna ze stron będzie działać podstępnie i podczas rozprawy zacznie grać na niekorzyść drugiej strony. To może zmienić bieg wydarzeń i przyczynić się do orzeknięcia rozwodu o winie konkretnej osoby. Kiedy więc pojawią się przypuszczenia, że może tak się stać, warto wtedy zasięgnąć konsultacji adwokata.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa

W przypadku starania się o stwierdzenie nieważności małżeństwa warto korzystać z adwokata, który specjalizuje się w prawie kanonicznym. Uzyskać orzeczenie o nieważności małżeństwa można jedynie w określonych przypadkach, np. kiedy doszło o alkoholizmu, pracoholizmu, hazardu, nimfomanii, któreś z małżonków charakteryzuje niedojrzałość emocjonalna, czy doszło do zatajenia choroby psychicznej. Proces uzyskania takiego „rozwodu” jest dosyć żmudny i może ciągnąć się latami. Z tego względu warto mieć adwokata, który pomoże przez to przejść i będzie wiedział, jak zwiększyć szanse na stwierdzenie nieważności małżeństwa.


  1. Fiona

    20 stycznia

    Myślę, że nie ma jednej odpowiedzi. Najważniejsze jest to, by się dogadać. Czasami nie jest to możliwe. Wtedy jedynym sposobem jest właśnie pomoc adwokata i sądu. Jeśli jednak nie ma negatywnych emocji i po prostu chce się odejść, to zdecydowanie lepiej jest to załatwić samemu. A jak są dzieci? Wtedy to na pewno już adwokat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.